Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z oliwy z oliwek?

Oliwa z oliwek, bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, jest głównym składnikiem diety śródziemnomorskiej.

Populacje z tego regionu mają dłuższą żywotność i mniejsze ryzyko chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi i udaru w porównaniu z Amerykanami z Ameryki Północnej i Europy Północnej.

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe (MUFA) są uważane za zdrowy tłuszcz w diecie, w przeciwieństwie do tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans.

Co to jest oliwa z oliwek?

Oliwa z oliwek i oliwki

Oliwa z oliwek jest tłuszczem uzyskanym z owoców (drzewa oliwnego), tradycyjnego drzewa uprawianego w regionie Morza Śródziemnego. Całe oliwki są tłoczone w celu wytworzenia tego charakterystycznego oleju.

Olej wykorzystywany jest w kosmetykach, medycynie, kuchni i mydłach, a także był używany jako paliwo do tradycyjnych lamp. Oliwa z oliwek pochodziła z Morza Śródziemnego, ale dziś jest używana na całym świecie.

W diecie oliwki można jeść w całości lub posiekać i dodawać do pizzy i innych potraw.

Olej może być stosowany jako dip dla chleba, do smażenia lub jako sos do sałatek. Niektórzy ludzie spożywają go nawet w małej szklarni do celów leczniczych.

Korzyści

W ciągu ostatnich 50 lat wiele badań dotyczyło korzyści zdrowotnych płynących z oliwy z oliwek.

Oliwa z oliwek i układ sercowo-naczyniowy

Oliwa z oliwek jest głównym źródłem tłuszczu spożywczego w diecie śródziemnomorskiej. Wydaje się, że w porównaniu z innymi częściami świata występuje niższa śmiertelność z powodu chorób układu krążenia w rejonie Morza Śródziemnego.

Przegląd badań przeprowadzonych w Barcelonie, Hiszpania, spojrzał na biologicznych i klinicznych skutków oliwy z oliwek.

Wyniki sugerują, że osoby, które regularnie spożywają oliwę z oliwek, mają mniejszą szansę na rozwój chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia (wysokie ciśnienie krwi), udaru mózgu i hiperlipidemii (wysoki poziom cholesterolu we krwi i trójglicerydów).

Wydaje się również, że spożycie oliwy z oliwek pomaga zmniejszyć stan zapalny, dysfunkcję śródbłonka (problemy z wewnętrznymi wyściółkami naczyń krwionośnych), zakrzepicę i metabolizm węglowodanów.

Smażenie z oliwą z oliwek i ryzyko chorób serca

Ludzie, którzy regularnie jedzą potrawy smażone na oliwie z oliwek lub oleju słonecznikowym, nie mają większego ryzyka chorób serca ani przedwczesnych zgonów, badacze z Madrytu, w Hiszpanii, donosiły w.

Naukowcy przebadali 40 757 dorosłych w wieku od 26 do 69 lat w okresie 11 lat. Skupili się na metodach gotowania i nawykach żywieniowych. Żaden z uczestników nie miał choroby serca, gdy rozpoczęto badanie.

Naukowcy podsumowali:

„W śródziemnomorskim kraju, w którym oliwy z oliwek i słonecznika są najczęściej używanymi tłuszczami do smażenia i gdzie duże ilości smażonych potraw są spożywane zarówno w domu, jak i poza nim, nie zaobserwowano związku między spożyciem smażonej żywności a ryzykiem choroby niedokrwiennej serca lub śmierć. „

Smażone posiłki zostały zdefiniowane jako żywność, która została przygotowana tylko poprzez smażenie. Uczestnicy zostali również zapytani, czy smażone przez nich jedzenie zostało podsmażone, zmaltretowane lub zmięte.

Smażenie w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia może sprawić, że żywność zatrzyma więcej składników odżywczych niż gotuje się, wynika z badań opublikowanych przez Uniwersytet w Grenadzie w 2016 roku. Naukowcy twierdzą, że fenole z oliwy z oliwek są przenoszone na żywność, dzięki czemu są zdrowsze.

W 2017 r. Inne badanie wykazało, że oliwa z oliwek jest bardziej stabilna i mniej prawdopodobne jest, że zmieni ona wartość odżywczą smażonej w niej żywności w porównaniu z olejem słonecznikowym.

Oliwa z oliwek może pomóc w zapobieganiu udarowi

Naukowcy z Francji stwierdzili, że oliwa z oliwek może zapobiegać udarom u osób starszych.

Zespół odkrył, że starsi ludzie, którzy regularnie używali oliwy z oliwek do gotowania i sosów sałatkowych lub chleba, mieli o 41 procent niższe ryzyko udaru, w porównaniu z osobami, które nigdy go nie spożywały.

Naukowcy zasugerowali, że oliwa z oliwek może być tanim i łatwym sposobem zapobiegania udarowi, co jest częstym problemem u osób starszych.

Ryzyko depresji i oliwa z oliwek

Ludzie, których dieta ma wysoką zawartość tłuszczów trans, mogą mieć większe ryzyko depresji niż osoby, których dieta jest bogata w tłuszcze jedno- i wielonienasycone. Tłuszcze trans są szeroko stosowane w fast foodach i produktach masowych, takich jak ciastka.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Las Palmas de Gran Canaria w Hiszpanii i opublikowanych w, oliwy z oliwek wydaje się chronić nieznacznie przed ryzykiem depresji, nawet po uwzględnieniu ogólnej diety ludzi, aktywności fizycznej i stylu życia.

Dane dotyczące 12 000 ochotników w okresie 6 lat pokazały, że w porównaniu z osobami, których tłuszcz spożywany był głównie z oliwy z oliwek, osoby spożywające tłuszcze trans miały o 48 procent wyższe ryzyko zachorowania na depresję.

Im więcej tłuszczów trans jedzą, tym większe ryzyko.

Oliwa z oliwek może zmniejszać ryzyko raka piersi

Naukowcy z Barcelony w Hiszpanii odkryli kluczowy mechanizm, dzięki któremu oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia chroni organizm przed rakiem piersi, w przeciwieństwie do innych olejów roślinnych.

Po zdekodowaniu sygnałów w komórkach nowotworów piersi, które są aktywowane przez oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, stwierdzono, że olej zmniejsza aktywność p21Ras, onkogenu. Ten onkogen zapobiega uszkodzeniom DNA, sprzyja śmierci komórek nowotworowych i wyzwala zmiany szlaków sygnałowych białek.

Wydaje się, że aktywność oleju kukurydzianego, oleju bogatego w wielonienasycone kwasy tłuszczowe n-6, zwiększa agresywność nowotworów.

Zespół wykazał związek między oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia a wyższą częstością występowania łagodnych lub nienowotworowych nowotworów sutka.

Oliwa z oliwek pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu

Japońskie badanie opublikowane w wykazano, że stężenie cholesterolu LDL spadło u 28 pacjentów ambulatoryjnych, którzy przyjmowali suplementy z oliwą raz dziennie przez 6 tygodni.

Lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) są często określane jako „zły cholesterol”. „Dobry cholesterol” to lipoproteina o dużej gęstości (HDL).

Autorzy podsumowują: „Wyniki te wskazują na niezwykle korzystny wpływ oliwy z oliwek na spektrum lipoprotein.”

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ekstra i choroba Alzheimera

Oleocanthal jest rodzajem naturalnego związku fenolowego występującego w oliwie z oliwek extra virgin.

W eksperymentach laboratoryjnych z myszami badacze zauważyli, że oleocanthal pomógł przenieść nienormalne białka choroby Alzheimera z mózgu.

Zespół sprawdził, czy oleocanthal może pomóc w zapobieganiu akumulacji beta-amyloidu. Uważa się, że beta-amyloid jest kluczowym czynnikiem w chorobie Alzheimera (AD).

Wyniki sugerują, że oleocanthal zwiększa wytwarzanie dwóch białek i kluczowych enzymów, które pomagają usunąć beta-amyloid z mózgu.

Częstość występowania choroby Alzheimera jest mniejsza w krajach śródziemnomorskich, gdzie spożycie oliwy z oliwek jest wyższe niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Naukowcy z Hiszpanii zasugerowali, że stosowanie diety śródziemnomorskiej uzupełnionej dodatkowymi porcjami bogatej w przeciwutleniacze oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia lub mieszanych orzechów mogłoby pomóc w ochronie funkcji poznawczych u osób starszych.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ekstra i ostre zapalenie trzustki

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ekstra jest bogata w kwas oleinowy i hydroksytyrozol, które wpływają na rozwój ostrego zapalenia trzustki lub nagłego stanu zapalnego trzustki.

W doświadczeniu laboratoryjnym na Uniwersytecie w Granadzie w Hiszpanii naukowcy odkryli, że składniki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia wydają się chronić przed ostrym zapaleniem trzustki.

Oliwa z oliwek i wątroba

Badacze z Tunezji i Arabii Saudyjskiej przeprowadzili badanie wykazujące, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia może chronić wątrobę przed stresem oksydacyjnym.

Stres oksydacyjny odnosi się do uszkodzenia komórek związanego z reakcją chemiczną między wolnymi rodnikami i innymi cząsteczkami w ciele.

Po dostarczeniu laboratoryjnym szczurom średnio toksycznego herbicydu, karmiono je dietą zawierającą oliwę z oliwek. Wydawało się, że częściowo je chroni przed uszkodzeniem wątroby.

Oliwa z oliwek może pomóc chronić przed wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy powoduje stan zapalny jelita grubego lub okrężnicy. Jest to rodzaj zapalnej choroby jelit (IBD), która jest podobna do choroby Crohna.

Naukowcy z United Kingdome twierdzą, że spożywanie większej ilości oliwy z oliwek może pomóc zwalczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Przeanalizowali dane dla ponad 25 000 osób w wieku od 40 do 65 lat i żyjących w Wielkiej Brytanii. Żaden z nich nie miał wrzodziejącego zapalenia jelita grubego na początku badania.

Wyniki wykazały, że uczestnicy z najwyższym spożyciem kwasu oleinowego, składnika oliwy z oliwek, mieli o 90 procent niższe ryzyko zachorowania na wrzodziejące zapalenie jelita grubego w porównaniu z tymi o najniższym przyjęciu.

Naukowcy zasugerowali, że spożywanie od dwóch do trzech łyżek dziennie oliwy z oliwek może mieć działanie ochronne.

Odżywianie

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) 100 mililitrów (ml) lub 3,5 uncji jednego rodzaju oliwy z oliwek zawiera:

  • Energia: 800 kcal
  • Tłuszcz: 93,3 g lub 13,33 g jest nasycony, a 66,6 g jest jednonienasycony

Nie zawiera węglowodanów ani białka.

Oliwa z oliwek w Stanach Zjednoczonych

Oliwa z oliwek i drzewo oliwne

Klasyfikacja oliwy z oliwek według USDA opiera się na smaku, zapachu, braku wad i kwasowości:

  • Oliwa z oliwek Extra Virgin (EVOO): ma doskonały smak i zapach oraz zawartość wolnych kwasów tłuszczowych 0,8 g lub mniej na 100 g (0,8 procent).
  • Oliwa z oliwek z rodzaju Virgin Virgin: Ma dość dobry smak i zapach oraz zawartość wolnego kwasu tłuszczowego 2 g lub mniej na 100 g (2 procent).
  • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia nie nadaje się do spożycia przez ludzi bez dalszego przetwarzania: jest to olejek z pierwszego tłoczenia o słabym smaku i zapachu.
  • Oliwka amerykańska: Jest to mieszanka olejów zarówno z pierwszego tłoczenia, jak i rafinowanych olejów.
  • Rafinowana oliwa z oliwek z USA: Jest to olej z rafinowanych olejów, z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi przetwarzania.

Te oceny są dobrowolne. Producenci nie muszą oznaczać swoich produktów.

W wielu krajach, w tym w USA, „lekkich” lub „ekstra lekkich” olejach z oliwek przetwarza się ciepło i chemikalia w celu usunięcia zanieczyszczeń. Kolor i smak są lżejsze w porównaniu do oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Lekka oliwa z oliwek jest czasami mieszana z innymi olejkami.

PLMedBook