Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym: czy działają?

Prezerwatywa spermicide to bariera antykoncepcyjna noszona na penisie podczas aktywności seksualnej. Jest to cienka pochwa typowo wykonana z lateksu.

Prezerwatywa spermicide różni się od innych prezerwatyw, ponieważ jest pokryta środkiem plemnikobójczym, rodzajem substancji chemicznej, która zabija plemniki i ma na celu zapobieganie przedostawaniu się plemników do macicy.

Jak działają prezerwatywy spermicide?

Mężczyzna wyciąga pakiet prezerwatyw spermicide z kieszeni.

Środek plemnikobójczy występuje zwykle w postaci galaretki, chociaż może być również kremem, pianką lub żelem. Chemikalia stosowane w środkach plemnikobójczych to zazwyczaj nonoksynol 9, który działa zapobiegając przemieszczaniu się plemników.

Gdy dojdzie do wytrysku, plemniki zwykle zaczną pływać w kierunku szyjki macicy. Jednak środek plemnikobójczy jest przeznaczony do zabicia nasienia zanim dotrą one do macicy i potencjalnie znajdą drogę do jaja.

Przy prawidłowym stosowaniu regularne prezerwatywy są skuteczne w 98 procentach jako forma kontroli urodzeń. Jednak brak aktualnych dowodów sugeruje, że prezerwatywy spermicide są w rzeczywistości bardziej skuteczne niż regularne.

Rozważając, jakiej formy antykoncepcji należy użyć, warto również wiedzieć, w jaki sposób każda z opcji ma zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową (STI).

Podczas gdy prezerwatywy mogą znacznie zmniejszyć ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową, jeśli są stosowane konsekwentnie i prawidłowo, nie ma dowodów na to, że prezerwatywy spermicydowe zwiększają tę ochronę.

W rzeczywistości istnieją dowody sugerujące, że częste stosowanie środków plemnikobójczych zawierających nonoksynol 9 może zwiększać ryzyko zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Ważne jest również, aby mieć świadomość, że stosowanie samych środków plemnikobójczych nie zapewnia żadnej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i jest uważane za nieskuteczną formę kontroli urodzeń.

Plusy i minusy prezerwatyw spermicydowych

Kolorowe prezerwatywy spermicide obok paczki pigułek antykoncepcyjnych.

Istnieje kilka korzyści z wyboru prezerwatyw spermicydowych jako metody antykoncepcji, w tym:

 • Są niedrogie. Spermicide prezerwatywy są niedrogim sposobem ochrony przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Są dostępne bez recepty. Spermicide prezerwatywy można kupić w sklepach spożywczych i aptekach.
 • Są skuteczne. Prezerwatywy spermikobójcze są skuteczną metodą kontroli urodzeń, gdy są stosowane konsekwentnie i prawidłowo.

Istnieją jednak pewne negatywne konsekwencje stosowania prezerwatyw spermicydowych, które ludzie muszą wziąć pod uwagę, takich jak:

 • Mogą być droższą opcją niż regularne prezerwatywy.
 • Mają krótszy termin ważności niż inne rodzaje prezerwatyw.
 • Mogą zwiększać ryzyko zachorowania lub przeniesienia wirusa HIV.
 • Mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób i podrażniać penis lub pochwę.
 • Prezerwatywy czasami się zsuwają lub pękają. W takim przypadku dana osoba może wymagać antykoncepcji awaryjnej.

Jeśli dana osoba doświadcza działania niepożądanego, takiego jak swędzenie, dyskomfort, zaczerwienienie lub obrzęk po zastosowaniu plemnikobójczej prezerwatywy, powinna porozmawiać z lekarzem. Wyeliminowanie objawów może być tak proste jak zmiana marki, ale lekarz może przetestować alergię na lateks lub inny stan.

Powszechne mity na temat prezerwatyw spermicydowych

Niektórzy martwią się, że stosowanie prezerwatyw spermicydowych lub środków plemnikobójczych może spowodować wrodzone schorzenia, jeśli zajdą w ciążę. Nie ma dowodów na to.

Jest także mitem, że środki plemnikobójcze mogą zaszkodzić dziecku karmionemu piersią. Środki plemnikobójcze nie wchodzą do mleka matki ani nie wpływają na produkcję mleka matki, dlatego podczas karmienia piersią można bezpiecznie stosować prezerwatywy spermicide.

Spermicide prezerwatywy są dostępne do zakupu online.

Inne opcje dla STI i ochrony ciąży

Miedziane urządzenie typu IUD używane do kontroli urodzeń.

Prezerwatywy spermicide nie są dla wszystkich, a istnieje wiele różnych rodzajów kontroli urodzeń dostępnych. Każda metoda ma inny poziom skuteczności i inne wady i zalety, więc wybór zależy od osoby.

Inne opcje zapobiegania ciąży to:

 • Urządzenie domaciczne (wkładka domaciczna): mała plastikowa lub miedziana cewka włożona w macicę kobiety, która zatrzymuje przetrwalnik lub jajo. IUD nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Implant antykoncepcyjny: mała rurka włożona w ramię, która uniemożliwia uwolnienie jajek. Implant wytrzymuje do 3 lat, ale nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Pierścień pochwy (NuvaRing): Mały plastikowy pierścień jest wkładany do pochwy i trwa do 21 dni. Sam pierścień dopochwowy nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową.
 • Zastrzyk antykoncepcyjny: Istnieje szereg zastrzyków antykoncepcyjnych, które utrzymują się przez różne okresy czasu. Zastrzyk zawiera progestagen, który może zapobiec uwolnieniu jajeczka i powstrzymać go od dotarcia. Zastrzyk antykoncepcyjny nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową.
 • Pigułka antykoncepcyjna: Istnieje wiele różnych wersji pigułek antykoncepcyjnych, które skutecznie zapobiegają ciąży, jeśli zostaną przyjęte prawidłowo. Pigułki antykoncepcyjne nie zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową.
 • Gąbka: Gąbka antykoncepcyjna jest noszona wewnątrz pochwy i zapobiega przedostawaniu się plemników do szyjki macicy za pomocą bariery i środka plemnikobójczego. Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Membrana: Membrana jest wkładana do pochwy, dzięki czemu pokrywa szyjkę macicy i blokuje przedostawanie się plemników. Samo noszenie membrany nie zapobiegnie chorobom przenoszonym drogą płciową.
 • Antykoncepcja awaryjna: Czasami nazywana poranną pigułką, antykoncepcja awaryjna działa poprzez zapobieganie lub opóźnianie uwolnienia jaja.

Prezerwatywa dla kobiet jest noszona wewnątrz pochwy i zapobiega przedostawaniu się plemników do szyjki macicy. Prawidłowo założone może chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, podobnie jak prezerwatywy noszone na penisie.

Każdy rodzaj metody kontroli urodzeń ma pozytywy i negatywy. Styl życia, osobiste preferencje i ogólny stan zdrowia mogą pomóc w ustaleniu, który rodzaj kontroli urodzeń i ochrony STI najlepiej im pasuje.

Na wynos

Spermicide prezerwatywy są skuteczną metodą kontroli urodzeń i ochrony STI, pod warunkiem, że są noszone i używane prawidłowo.Jednakże nie ma dowodów na to, że prezerwatywy spermicide są lepsze w zapewnianiu kontroli urodzeń lub STI niż prezerwatywy bez środków plemnikobójczych.

Spermicide prezerwatywy są tanie, ale mogą nadal kosztować więcej niż zwykłe prezerwatywy, a także mają krótszy okres trwałości. Jest również możliwe, że często stosowanie prezerwatyw spermicydowych i innych środków plemnikobójczych może zwiększać ryzyko przeniesienia choroby.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: