Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pleśń w domu: jak duży jest problem zdrowotny?

Dla wielu osób styczeń jest zimnym i wilgotnym miesiącem. Zimą aktywność w domu może prowadzić do zwiększenia wilgotności i wilgoci w pomieszczeniu, co niestety może prowadzić do wzrostu pleśni.

Duży płat czarnej pleśni przy oknie.

Ściany, ubrania, książki, zabawki, a nawet płyty CD – nic nie jest święte, jeśli chodzi o wzrost pleśni. Jego pozornie podstępny wzrost może przekształcić cenne rzeczy w stęchły, wilgotny smutek, który wygląda tylko na śmieci.

Ale z powodu całego jego zepsutego zagrożenia, do jakiego stopnia powinniśmy się martwić o pleśń, gdy wkracza ona do naszych domów? Jeśli są to efekty, które mogą mieć na nasz dobytek, jakie mogą mieć skutki na nasze ciała?

W tym wyróżnionym miejscu przyjrzymy się dokładnie, czym jest pleśń, co powoduje jej wzrost, czy jest ona szkodliwa dla naszego zdrowia, a jeśli tak, co można zrobić, aby ją powstrzymać.

Czym jest pleśń?

Formy są formą grzyba. Istnieje wiele różnych form i można je znaleźć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Formy rozprzestrzeniają się poprzez wytwarzanie zarodników, które są obecne we wszystkich środowiskach wewnętrznych i nie można ich usunąć z nich – zarodniki są w stanie przetrwać w trudnych warunkach, które w przeciwnym razie uniemożliwią normalny wzrost pleśni.

Pleśnie najlepiej rosną w wilgotnym, ciepłym i wilgotnym środowisku – łatwo można je wytworzyć w domu w zimie. Gdy zarodniki pleśni wylądują w wilgotnym miejscu, mogą zacząć rosnąć, trawiąc materiał, na którym rosną, gdy to robią. Formy mogą rosnąć na wielu różnych powierzchniach, w tym tkaninach, papierze i drewnie.

Typowe formy do wnętrz to:

  • Alternaria – znaleziona w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak prysznice lub pod nieszczelnymi zlewami
  • Aspergillus – często znajdujący się w pomieszczeniach rosnących na kurzu, proszkowych produktach spożywczych i materiałach budowlanych, takich jak płyty gipsowo-kartonowe
  • Cladosporium – zdolny do uprawy w obszarach chłodnych i ciepłych. Zwykle znajduje się na tkaninach i powierzchniach drewnianych
  • Penicillium – zwykle spotykany na materiałach uszkodzonych przez wodę i często ma niebieski lub zielony wygląd.

Formy przyjmują różnorodne formy i tekstury, pojawiające się jako biały, czarny, żółty, niebieski lub zielony i często wyglądają jak przebarwienia lub plamy na powierzchni. Mogą również mieć aksamitny, rozmytą lub szorstką postać, w zależności od rodzaju formy i miejsca jej wzrostu.

W jaki sposób pleśń dostaje się do naszych domów?

Łagodny plaster z foremką w rogu sufitu.

Zarodniki pleśni, niewidoczne gołym okiem, można znaleźć wszędzie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zarodniki przedostają się do domu albo przez powietrze albo po przymocowaniu do przedmiotów lub ludzi. Otwarte okna, drzwi i systemy wentylacyjne są bramami, przez które mogą wejść zarodniki. Odzież, obuwie i zwierzęta domowe mogą ułatwić przybycie pleśni do domu.

Pleśń rozwinie się tylko wtedy, gdy zarodniki wylądują w miejscu, które ma idealne warunki do uprawy – miejsca z nadmierną wilgocią i dostawą odpowiednich składników odżywczych. Jeśli tak się nie stanie, formy zwykle nie powodują żadnych problemów.

Pleśń często występuje w obszarach, w których dochodziło do wycieków i powodzi oraz w pobliżu okien, w których gromadzi się kondensacja. Mokre materiały celulozowe najbardziej sprzyjają wzrostowi pleśni, w tym produktom papierniczym, tekturze, płytom sufitowym i wyrobom drzewnym. Tapeta, materiały izolacyjne i tapicerka to inne typowe wyrzutnie do rozwoju pleśni.

Wzrost pleśni jest zwykle zauważalny – jest zwykle widoczny i często wywołuje stęchły zapach.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 10-50% środowisk wewnętrznych w Europie, Ameryce Północnej, Australii, Indiach i Japonii jest narażonych na działanie wilgoci w pomieszczeniach. Ta liczba sugeruje, że pleśń może być bardzo rozpowszechnionym problemem w lokalizacjach rozsianych po całym świecie.

W Ameryce Północnej amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) stwierdza, że ​​”jeśli pleśń jest problemem w twoim domu, powinieneś natychmiast wyczyścić formę i naprawić problem z wodą.” Ale czy EPA zaleca szybkie postępowanie z pleśnią z powodu szkód, jakie może wyrządzić nieruchomości? Lub z powodu szkód, jakie może wyrządzić zdrowiu?

Potencjalne skutki pleśni na zdrowie

„Ekspozycja na pleśń nie zawsze stwarza problem zdrowotny w pomieszczeniach” – należy podać Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). „Jednak niektórzy ludzie są wrażliwi na pleśnie.”

Tymczasem WHO twierdzi, że środowisko spleśniałe jest związane i może pogorszyć zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach – czynnik ryzyka dla niektórych chorób układu oddechowego:

„Nadmiar wilgoci na prawie wszystkich materiałach wewnątrz pomieszczeń prowadzi do wzrostu drobnoustrojów, takich jak pleśń, grzyby i bakterie, które następnie emitują zarodniki, komórki, fragmenty i lotne związki organiczne do powietrza wewnątrz pomieszczeń, a ponadto wilgoć inicjuje chemiczną lub biologiczną degradację materiałów, które również zanieczyszcza powietrze w pomieszczeniach. „

Formy mogą wytwarzać wiele substancji, które mogą być szkodliwe. Alergeny, substancje drażniące i mykotoksyny – potencjalnie toksyczne substancje – mogą dotknąć osoby szczególnie wrażliwe na te choroby.

W szczególności EPA stwierdza, że ​​narażenie na pleśnie może podrażniać oczy, płuca, nos, skórę i gardła, nawet jeśli nie mają one alergii na pleśń.

Alergie na pleśń wywołują podobne objawy, jak inne alergie na substancje przenoszone drogą powietrzną wpływające na górne drogi oddechowe, takie jak pyłkowica. Obejmują one:

  • Zablokowany / cieknący nos
  • Swędzący nos
  • Swędzące gardło
  • Kichanie
  • Wodne oczy.

Ponadto, według CDC, osoby z alergią na pleśń, które również chorują na astmę, są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia objawów astmy wywołanych przez spleśniałe środowisko.

Jednak prof. Stephen Spiro, zastępca prezesa British Lung Foundation w Wielkiej Brytanii, poinformował, że obecność formy wewnętrznej może wykraczać poza pogarszanie istniejących wcześniej warunków:

„Niektóre gatunki pleśni mogą powodować poważne infekcje płuc i blizny.Na przykład u niektórych osób chorych na astmę wdychanie zarodników gatunku zwanego aspergillusem może prowadzić do stanu zwanego alergiczną aspergilozą oskrzelowo-płucną, która może wpływać na oddychanie. „

Osoby, których układ odpornościowy i oddechowy są już osłabione przez przewlekłe stany, wydają się być bardziej podatne na niekorzystne skutki działania pleśni. Prof. Spiro powiedział również, że wśród pacjentów z pewnymi zaburzeniami krwi wdychanie pleśni może nawet prowadzić do śmiertelnych powikłań.

Chociaż wymagane są bardziej rozstrzygające dowody, CDC donosi, że niektóre badania sugerują, że może istnieć związek między narażeniem wewnątrz formy na pleśń a rozwojem chorób układu oddechowego u zdrowych osób.

W 2004 r. Instytut Medycyny (IOM) poinformował, że istnieje wystarczająca ilość dowodów, aby połączyć wnętrze pleśni z rozwojem problemów z górnymi drogami oddechowymi u zdrowych ludzi, oraz pewne dowody sugerujące to samo u zdrowych dzieci.

Niedawno CDC twierdzi, że narażenie na pleśń we wczesnym dzieciństwie może wiązać się z rozwojem astmy. Jednak teoria ta jest przeciwstawiona hipotezie higienicznej.

Wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniach wyjaśniają hipotezę dotyczącą higieny – teorię, że dorastanie w higienicznym środowisku może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii u osoby. W kilku badaniach znaleziono dowody potwierdzające hipotezę higieniczną, ale dotychczasowe dowody są mieszane.

W rezultacie WHO stwierdza, że ​​istnieją „wystarczające dowody na związek między czynnikami związanymi z wilgocią w pomieszczeniach i szerokim zakresem skutków dla zdrowia układu oddechowego”, w tym astmą, infekcjami dróg oddechowych, kaszlem, świszczącym oddechem i dusznością.

Podczas gdy duże narażenie na pleśń w pomieszczeniach może w wiarygodny sposób odgrywać rolę w rozwoju tych warunków zdrowotnych, WHO stwierdza, że ​​takie powiązanie nie zostało jeszcze ostatecznie ustalone.

Ochrona i zapobieganie

Kondensacja w oknie tworzenia formy.

Pomimo niejednoznacznego charakteru bieżących badań, CDC i EPA zalecają, aby wszelkie formy pleśni zostały szybko rozwiązane.

Obie organizacje stwierdzają, że kontrolowanie wilgotności ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania rozwojowi pleśni w pomieszczeniach. Szybkie działanie w przypadku wycieku lub rozlania jest ważne, a miejsca suszenia w ciągu 48 godzin od wystawienia na nadmiar wilgoci powinny zapewnić, że pleśń nie będzie rosnąć.

Poziom wilgotności w domu jest kolejnym ważnym czynnikiem. Chociaż może nie być od razu widoczne, wysoki poziom wilgoci w powietrzu będzie sprzyjać wzrostowi pleśni. Kondensacja w oknach jest często oznaką wysokiej wilgotności w pomieszczeniu.

Zwiększenie wentylacji poprzez otwarcie okien lub użycie wentylatora wyciągowego zmniejsza poziom wilgoci w powietrzu. Wilgotność można również zmniejszyć w określonych pomieszczeniach, unikając w nich czynności wywołujących wilgoć, takich jak suszenie ubrań lub używanie grzejników nafty.

Podczas czyszczenia formy z twardych powierzchni można stosować komercyjne produkty, mydło i wodę lub mocno rozcieńczony roztwór wybielacza. Zawsze dokładnie wysuszyć powierzchnie, które zostały dokładnie wyczyszczone, aby zapobiec cofnięciu się pleśni.

Uważaj na porowate materiały, na które wpłynęły formy, takie jak tkanina lub drewno. Pleśń może infiltrować te materiały, może być niemożliwa do całkowitego usunięcia i może potencjalnie odrosnąć, jeśli warunki będą odpowiednie. W wielu przypadkach najlepiej będzie pozbyć się takich przedmiotów, które miały na nie wpływ przez długi czas.

Płatki pleśni o wymiarach większych niż 3 stopy na 3 stopy najlepiej poradzić sobie z profesjonalnymi ekspertami od czyszczenia form.

Jeśli niepokoi Cię potencjalne narażenie na pleśń lub uważasz, że masz powiązane problemy zdrowotne, zaleca się skontaktowanie z dostawcą usług medycznych.

Schludny dom, porządny umysł

Chociaż dowody są niejednoznaczne ogólnie w zakresie, w jakim pleśń może wpływać na zdrowie, wydaje się, że istnieje wystarczająca ilość dowodów sugerujących, że ludzie powinni być ostrożni.

Nawet jeśli jest tak, że pleśń nie powoduje problemów zdrowotnych, jak sugerują niektóre badania, obecność pleśni w pomieszczeniu wskazuje na wilgotne środowisko, które jest znane jako niebezpieczne dla zdrowia.

Bodziec do pozbycia się pleśni z domu jest znacznie większy, jeśli zdrowie dotkniętych osób jest w jakikolwiek sposób zagrożone przez przewlekłe choroby płuc lub upośledzenie układu odpornościowego.

Może to być tylko przypadek potwierdzenia, że ​​posiadanie domu wolnego od pleśni to posiadanie umysłu wolnego od wątpliwości i zmartwień. Plastry o złowrogiej, toksycznie wyglądającej czarnej pleśni mogą wydawać się zastraszające, i choć możliwe, że nie są one szkodliwe dla wszystkich, nie ma to jak czysty, przewiewny i suchy pokój, by zaszczepić zaufanie co do swojego zdrowia.

Like this post? Please share to your friends: