Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o membranie epiretinalnej

Błony epiretinalne są cienkimi, przezroczystymi warstwami włóknistych tkanek, które tworzą błonę na wewnętrznej powierzchni siatkówki.

Błony Epiretinal (ERM) najczęściej występują u osób w wieku powyżej 50 lat. Według The American Society of Retina Specialists (ASRS), co najmniej 2 procent osób powyżej 50 lat i 20 procent powyżej 75 lat ma ERM, ale większość nie potrzebuje leczenie.

Do 20 procent osób z SZDE ma je w obu oczach, ale objawy i nasilenie każdego oka różnią się.

Szybkie fakty dotyczące membran epiretinalnych:

 • ERM zwykle powodują kilka łagodnych objawów.
 • Są one na ogół obserwowane i nie są leczone.
 • W niektórych przypadkach mechanizmy ERM powodują utratę wzroku i zniekształcenia obrazu.
 • Jedynym sposobem leczenia ERM jest zabieg chirurgiczny nazywany witrektomią.

Objawy

zamazany obraz senior

Mechanizmy ERM są dotkliwe, gdy wpływają na centralną część siatkówki, odpowiedzialną za dostrzeżenie drobnych szczegółów, na przykład podczas czytania lub rozpoznawania twarzy.

W najcięższych przypadkach widzenie jest zamazane i zniekształcone, podobnie jak zniekształcony widok przez niewyregulowaną parę lornetek.

Proste linie, takie jak te z drzwi, mogą wydawać się falujące dla kogoś z ERM. Utrata widzenia ERM rozpoczyna się niezauważalnie i staje się coraz poważniejsza.

Osoba powinna zgłaszać lekarzowi lub okulistą którykolwiek z poniższych objawów:

 • Zmniejszenie widzenia lub utrata widzenia centralnego. Centralne widzenie pozwala oczom widzieć z wyprzedzeniem, aby czytać, prowadzić lub widzieć drobne szczegóły.
 • Zniekształcony lub niewyraźny obraz.
 • Podwójne widzenie.
 • Faliste widzenie.
 • Problemy z czytaniem małych wydruków.

Jakie są czynniki ryzyka i przyczyny?

Ryzyko związane z rozwojem ERM wzrasta wraz z wiekiem, a osoby z istniejącym wzrokiem lub widzeniem mogą rozwinąć ERM przed ukończeniem 50 lat.

Choroby oczu stwarzające zagrożenie dla rozwoju ERM to:

 • Tylny wyrostek szklistki: oddzielenie żelu wypełniającego plecy od siatkówki.
 • Oderwanie siatkówki lub oderwanie: łza siatkówki jest przerwą w siatkówce, podczas gdy odwarstwienie siatkówki występuje, gdy siatkówka odrywa się od tylnej części oka.
 • Urazy: Urazy oka lub urazy mogą powodować ERM.
 • Operacja: operacje oka, takie jak chirurgia zaćmy, mogą powodować ERM.
 • Choroby naczyniowe siatkówki: Stany wpływające na naczynia krwionośne w oczach, takie jak retinopatia cukrzycowa. Retinopatia cukrzycowa może mieć wpływ na osoby chore na cukrzycę
 • Istniejący ERM: posiadanie ERM w jednym oku oznacza większe prawdopodobieństwo dostania ich również w drugie oko.

Posiadanie czynników ryzyka dla ERM nie gwarantuje, że ktoś rozwinie ten stan w jednym oku lub w obu. Ponadto, osoba, która nie ma żadnych czynników ryzyka, może opracować ERM.

Kto otrzymuje ERM?

Według ASRS kobiety i mężczyźni są w równym stopniu dotknięci mechanizmami ERM, ale co najmniej jeden dziennik medyczny nie zgadza się z tym. Z badań przeprowadzonych w czasopiśmie wynika, że ​​kobiety są częściej dotknięte ERM niż mężczyźni.

Możliwe jest również, że ludzie poszczególnych ras są bardziej dotknięci tym stanem niż inni. Na przykład, stwierdzono, że 39 procent osób dotkniętych tą chorobą było pochodzenia chińskiego, 27,5 procent było rasy białej, 26,2 procent było rasy afrykańskiej, a 29,3 procent rasy hiszpańskiej.

Diagnoza

Pani ma badanie wzroku

ERM można zdiagnozować podczas rutynowego badania wzroku. W wielu przypadkach nie ma to wpływu na widzenie. Większość rodzajów ERM nie zmienia się i nie powoduje objawów wzroku.

Niektóre ERM ulegają jednak pogorszeniu i powodują rozmycie i zaburzenia widzenia. Lekarz sugeruje leczenie tylko wtedy, gdy występują objawy widzenia.

Test diagnostyczny zwany optyczną koherentną tomografią (OCT), który wykorzystuje fale świetlne do skanowania i oglądania warstw siatkówki, może pomóc w diagnozie ERM.

Lekarz okulista może również użyć innego testu zwanego angiografią fluoresceinową. Ten test obejmuje użycie barwnika do rozjaśnienia obszarów siatkówki.

Leczenie

Chirurgia na boku, nie ma innych skutecznych metod leczenia ERM. Okulary lub kontakty, a nawet krople na receptę nie są skutecznymi metodami leczenia.

Około 15 procent ERM wymagają operacji, to według jednego raportu z. Co więcej, interwencja chirurgiczna w większości przypadków jest skuteczna, nawet jeśli poprawa wzroku dla 25 do 50 procent wynosi około 20/40.

Pomiar 20/40 służy do określenia dokładności wizualnej, klarowności i ostrości. Pomiar wizyjny 20/40 oznacza, że ​​ktoś widzi na 20 stóp (ft), co osoba z normalnym widzeniem zobaczyłaby na 40 stopach.

Procedura rekonstrukcji witrektomii

Operacja ERM nazywa się witrektomią. Podczas witrektomii chirurg wykona drobne cięcia w uszkodzonym oku i usunie płyn z wnętrza oka.

Następnie chirurg przytrzyma i delikatnie odklei membranę epiretinalną od siatkówki i zastąpi płyn w oku.

Na koniec lekarz umieszcza podkładkę i tarczę na oku w celu ochrony przed infekcją lub zranieniem.

Zagrożenia dla chirurgii EMR

Operacja witrektomii nie jest pozbawiona ryzyka. Operacja ERM zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy, zaburzenia oka, które powoduje zmętnienie soczewki oka.

Ogólnie jednak ryzyko związane z operacją ERM jest niewielkie. W rzeczywistości według ASRS około 1 na 100 osób rozwija odwarstwienie siatkówki, a 1 na 2000 rozwija się po zakażeniu chirurgicznym.

Odzyskiwanie po operacji ERM

starszy mężczyzna wkłada krople do oczu

Po operacji osoba otrzyma krople do oczu, aby pomóc ustabilizować oko po operacji, a personel chirurgiczny dostarczy instrukcji, jak długo osoba powinna używać kropli.

Większość witrektomii to zabiegi ambulatoryjne, a dana osoba nie musi nocować w szpitalu.

Będą potrzebować kolejnej dorosłej osoby, która zabierze ich do domu po operacji.

Po witrektomii może być konieczne umieszczenie głowy w określony sposób przez część dnia, przynajmniej przez kilka dni po zabiegu. Chirurg wyda instrukcje, jak ograniczyć czynności, aby zapewnić dobre wyzdrowienie. Większość ludzi zauważy poprawę widzenia po zabiegu, ale może ustabilizować wzrok do 3 miesięcy.

Czy można zapobiegać mechanizmom ERM?

Nie ma sposobu, aby ktoś chronił się przed opracowaniem ERM. Czasami ERM wynika z innej choroby siatkówki, takiej jak retinopatia cukrzycowa, więc leczenie schorzenia podstawowego – takiego jak cukrzyca – może pomóc zapobiec rozwojowi ERM w jednym lub obu oczach.

Perspektywy

Prognozy dla większości osób, które opracowują ERM są zazwyczaj dobre. Dla wielu osób pogorszenie widzenia jest niewielkie i nie wpływa na jakość życia ani nie gwarantuje leczenia. Dla tych, którzy wymagają zabiegu chirurgicznego z powodu zaawansowanego ERM, operacja zwykle przynosi poprawę widzenia, a powikłania związane z operacją ERM są rzadkie.

Like this post? Please share to your friends: