Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pięć domowych środków na stopę sportowca

Stopa sportowca jest częstym problemem skórnym na stopach spowodowanym przez grzyby. Choć rzadko jest poważny, jego objawy mogą być uciążliwe.

Środki domowe mogą być dość skuteczne w leczeniu wielu przypadków stóp sportowca. Niektóre z tych środków mogą być łatwo dostępne w domu, podczas gdy inne są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością.

Dowiedz się, jakie środki zaradcze w domu mogą być warte spróbowania, a kiedy nadejdzie pora wezwać lekarza.

Strona główna zadośćuczynienie

Wiele naturalnych lub domowych środków może być pomocnych w zabiciu grzyba, który powoduje stopę sportowca.

1. Olej z drzewa herbacianego ()

olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego pochodzi z liści drzewa herbacianego, powszechnie spotykanego w Australii. Wiadomo, że ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Jedno z badań wykazało, że roztwory zawierające 25 procent i 50 procent oleju z drzewa herbacianego działały znacznie lepiej niż placebo w łagodzeniu stopy sportowca między palcami.

Olejek z drzewa herbacianego wyleczył również zakażenie u 64 procent osób, które go stosowały, podczas gdy tylko 31 procent osób, które stosowały placebo, zostało wyleczonych.

Inne badanie wykazało, że olejek z drzewa herbacianego był skuteczniejszy w zabijaniu grzybów niż kilka innych testowanych środków przeciwgrzybiczych.

Ludzie powinni zachować ostrożność przy stosowaniu olejku z drzewa herbacianego, ponieważ może być drażniący dla skóry. Niektóre osoby mogą być zmuszone do zaprzestania używania oleju z powodu wysypki i podrażnienia.

Aby użyć olejku z drzewa herbacianego, ludzie powinni włożyć kilka kropel do oleju przewoźnika, takiego jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek i wcierać go na stopy. W sklepach ze zdrową żywnością dostępne są również kremy i maści z drzewa herbacianego.

Ludzie nie powinni stosować nierozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego na skórze.

2. Czosnek

Czosnek ma długą historię stosowania leczniczego, a kilka badań wykazało, że czosnek jest skuteczny przeciwko niektórym grzybom i bakteriom.

Przegląd stwierdza, że ​​czosnek może zabić wiele zarazków. Niektóre dowody na czosnek obejmuje:

 • Badanie, w którym stwierdza się, że świeży ekstrakt czosnku może zabić lub powstrzymać rozwój powszechnego grzyba, który zaraża ludzi.
 • Raport na temat, który stwierdził, że czosnek ma skuteczne właściwości przeciwgrzybicze.
 • W badaniu, które dotyczyło związku znajdującego się w czosnku znanym jako ajoene. Związek wyleczył stopę sportowca u każdej osoby, która go użyła. Ajoene przekształcono w 0,4% krem ​​i nałożono bezpośrednio na ten obszar.

Stopa czosnku moczyć świeżymi ząbkami czosnku jest jednym ze sposobów, aby ludzie spróbowali tego środka w domu.

Zmiażdżyć trzy do czterech ząbków czosnku i wymieszać je w misce z ciepłą wodą. Moczyć stopy przez 30 minut, dwa razy dziennie przez okres do jednego tygodnia.

Potężne związki w czosnku mogą jednak pozostawić trwały zapach czosnku na skórze.

3. Nadtlenek wodoru z jodem

Nadtlenek i jod są powszechnie stosowane do dezynfekcji ran i ran i zabijania zarazków na skórze.

Niedawne badania wykazały, że nadtlenek w połączeniu z jodem zabija 16 różnych grzybów. Oba użyte razem okazały się bardziej skuteczne niż używanie ich osobno.

Aby spróbować tego środka, zmieszaj roztwór jodu i nadtlenek wodoru w wiadrze lub dużej misce. Roztwór jodu dostępny jest w większości drogerii w dziale leczenia ran. Zanurz stopy bezpośrednio w roztworze lub użyj wacika, aby nanieść go na dotknięte obszary.

Nie należy stosować jodu na skórze, nie rozcieńczając go, ponieważ może on uszkodzić skórę, jeśli jest stosowany samodzielnie.

Nadtlenek może żądlić, jeśli skóra jest zerwana lub podrażniona, może też rozjaśnić włosy i tkaniny. Jod może również powodować plamy.

Zastosowanie tej mieszaniny w wannie lub pod prysznicem może zapobiec niechcianym plamom, rozjaśnieniu i wyciekom.

4. Suszarka do włosów i talk w proszku

Jeśli grzyby nie mają idealnego środowiska do życia, nie mogą dalej rosnąć i rozwijać się. Pozbycie się wilgoci ze stóp, szczególnie między palcami, może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się grzyba i pogorszeniu go.

Ludzie mogą usuwać wilgoć z nóg, dokładnie susząc je suszarką do włosów po kąpieli, upewniając się, że nie pozostała wilgoć, ale uważając, aby nie poparzyć skóry. Osoby z utratą czucia lub uczucia w stopach nie powinny używać tej metody.

Gdy stopy wyschną, należy je posypać proszkiem talku, aby wchłonąć pot. Wiele proszków do nóg zawiera talk i pomaga utrzymać stopy w suchości.

Oprócz tych kroków noszenie skarpet pochłaniających wilgoć ze skóry może pomóc w utrzymaniu suchych stóp. Następujące rodzaje skarpet mogą pomóc utrzymać suchość stóp w ciągu dnia:

 • wełna
 • bambus
 • tkanina syntetyczna, często nazywana skarpetkami technicznymi

Ważne jest również zmienianie skarpet co najmniej raz dziennie, gdy stopy czują się spocone lub wilgotne. Lub, w cieplejsze dni, nosić otwarte buty lub sandały, aby zwiększyć przepływ powietrza do stóp.

5. Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu)

Słoik do pieczenia i na łyżkę

Soda oczyszczona jest produktem, który większość ludzi ma do dyspozycji. Może to również być skuteczny sposób na wyleczenie stopy sportowca.

Badanie wykazało, że wodorowęglan sodu, znany również jako soda oczyszczona, ma właściwości przeciwgrzybicze, gdy jest stosowany na skórze.

Aby zanurzyć stopę, wymieszaj około pół szklanki sody oczyszczonej w dużym wiadrze lub w wannie z ciepłą wodą. Moczyć stopy przez 15 do 20 minut, dwa razy dziennie. Po zakończeniu należy dokładnie osuszyć stopy, ale nie płukać.

Leczenie

Jeśli domowe środki zaradcze nie działają lub problem trwa dłużej niż 2 tygodnie, lekarz lub podiatrist może potrzebować pomocy.

Lekarz może przepisać kremy lub leki przeciwgrzybicze, jeśli infekcja nie odpowiada na leczenie domowe.

Ważne jest, aby ludzie traktowali trwały przypadek stopy sportowca, ponieważ grzyb może rozprzestrzeniać się na paznokcie, inne części ciała i inne osoby.

Przyczyny

stopa sportowców

Stopa sportowca rozprzestrzenia się, gdy dana osoba wchodzi w kontakt z pewnymi grzybami. Może rozprzestrzeniać się od osoby do osoby i rozwija się w wilgotnych, ciepłych obszarach.

Miejscami, w których żyją grzyby dla sportowców są baseny, łazienki publiczne i szatnie.

Grzyby, które powodują stopę sportowca, zwykle atakują stopy, ponieważ:

 • buty i skarpetki tworzą ciepłe, wilgotne środowisko, w którym grzyby muszą się rozwijać
 • podczas spacerów stopy narażone są na grzyby i drobnoustroje znajdujące się na ziemi, szczególnie w przypadku chodzenia boso
 • obszar pomiędzy palcami wydaje się szczególnie wilgotny i ciepły

Termin „stopa sportowca” wywodzi się z przekonania, że ​​wiele sportowych szatni i sprzętu sportowego to gorące, wilgotne środowiska, w których mogą rozprzestrzeniać się grzyby.

Każdy może zdobyć stopę sportowca, niezależnie od poziomu aktywności.

Zapobieganie

Istnieją sposoby, aby chronić stopy przed grzybami i unikać wchodzenia w stopę sportowca. Dobrze jest także ćwiczyć te wskazówki, aby uniknąć powtórnej infekcji lub rozpowszechnienia jej wśród innych osób.

Aby nie mieć grzyba, ludzie powinni postępować zgodnie z poniższymi wytycznymi:

 • Trzymaj krótkie paznokcie przycięte. Gwoździe mogą łatwiej zbierać bakterie i grzyby, jeśli są długie.
 • Nigdy nie chodzić boso w miejscach publicznych. Noś sandały lub wodoodporne buty w publicznych basenach, prysznicach, szatniach, łazienkach i innych miejscach, które ulegają zamoczeniu.
 • Umyć stopy co najmniej raz dziennie i dokładnie wysuszyć.
 • Jeśli członek rodziny ma stopę sportowca, dezynfekuj wannę lub prysznic po każdym użyciu, aż zniknie.
 • Nie należy dzielić się ręcznikami, butami, skarpetami ani innymi przedmiotami, które dotykają stóp.
 • Codziennie zamiennie buty, aby każda para mogła całkowicie wyschnąć.
 • Noś lekkie buty i często zmieniaj skarpety, aby stopy były suche. Unikaj ciepłego, ciężkiego obuwia, jeśli to możliwe.

Perspektywy

Osoby z określonymi schorzeniami, na przykład z cukrzycą, powinny pominąć domowe środki i natychmiast wezwać lekarza, jeśli zauważą problemy ze stopami. Nawet niewielkie pęknięcia i rany na stopach mogą szybko ulec zakażeniu u niektórych osób z cukrzycą.

Stopa sportowca może z pewnością utrudnić planowanie chodzenia boso po plaży. Na szczęście ten typowy problem można zwykle wyleczyć bez komplikacji.

Jeśli środki do domu nie działają, mogą być dostępne kremy przeciwgrzybiczne.

Jeśli problem rozprzestrzenia się, pogarsza się lub nie reaguje na te środki zaradcze, należy zasięgnąć porady lekarza lub podiatry. Produkty na receptę są zwykle bardzo skuteczne, gdy są używane zgodnie z zaleceniami.

Jeśli chcesz kupić jakiekolwiek środki zaradcze wymienione w tym artykule, są one dostępne online.

 • Kup olej z drzewa herbacianego
 • Kupuj nadtlenek wodoru
 • Kupuj roztwór jodu
 • Kupuj proszek talku
 • Kupuj sody oczyszczonej

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: