Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Picie kawy i herbaty może zapobiegać chorobie wątroby

Marskość lub przewlekła choroba wątroby jest poważnym stanem i główną przyczyną zgonów wśród ludzi w Stanach Zjednoczonych. Aby temu zapobiec, nowe badania zalecają po prostu odpocząć i napić się herbaty.

kubek gorącej kawy

Przewlekła choroba wątroby jest obecnie 12 najczęstszą przyczyną zgonów w USA, z czego prawie 32 000 osób umiera z niej rocznie.

Zgon związany z wątrobą jest często wynikiem marskości. Chociaż duża liczba przypadków marskości jest spowodowana długotrwałym spożywaniem alkoholu, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) może również prowadzić do marskości.

Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby chronić naszą wątrobę. Oprócz unikania alkoholu, utrzymanie aktywnego, zdrowego trybu życia może odwrócić otyłość, która jest czynnikiem ryzyka stłuszczenia wątroby.

Nowe badania, opublikowane w tym artykule, dodają do listy kilka nowych czynników zapobiegawczych: herbatę i kawę. Zespół naukowców pod kierownictwem dr Sarwy Darwish Murad, hepatologa z Centrum Medycznego Uniwersytety Erasmus MC w Rotterdamie w Holandii, postanowił zbadać wpływ picia kawy i herbaty na zdrowie wątroby.

Dr Murad wyjaśnia motywy badań:

„Istnieje wiele epidemiologicznych, ale także eksperymentalnych danych sugerujących, że kawa ma korzyści zdrowotne w zakresie zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych, wirusowego zapalenia wątroby, NAFLD, marskości wątroby i raka wątroby. […] Chcieliśmy się dowiedzieć, czy konsumpcja kawy będzie miała podobny wpływ na pomiary sztywności wątroby u osób bez przewlekłej choroby wątroby. ”

Badanie związku między herbatą, kawą i zdrowiem wątroby

Dr Murad i zespół przeanalizowali dane dostępne dla 2442 uczestników z dużego badania kohortowego zwanego Studium Rotterdam. Uczestnicy badania mieli 45 lat i więcej, a mieszkali w Rotterdamie.

W ramach badania każdy uczestnik przeszedł pełną kontrolę fizyczną, która obejmowała pomiary antropometryczne, takie jak wskaźnik masy ciała (BMI), wzrost, badania krwi i skany jamy brzusznej w celu zbadania wątroby.

Obrazowanie wątroby było wykorzystywane do poszukiwania „sztywności wątroby”, czyli pomiaru, który jest wysoki, gdy wątroba jest blizna. Bliznowacenie wątroby, znane również jako postępujące zwłóknienie, może ostatecznie doprowadzić do marskości wątroby, jeśli nie zostanie poddane leczeniu.

Przyzwyczajenia uczestników dotyczące jedzenia i picia zostały ocenione za pomocą kwestionariusza częstotliwości żywności składającego się z 389 pytań, w tym szczegółowych informacji na temat spożycia kawy i herbaty.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie według wzorców picia kawy i herbaty: bez konsumpcji, umiarkowane spożycie herbaty i kawy (zdefiniowane jako maksymalnie trzy filiżanki dziennie) oraz częste spożywanie (definiowane jako trzy lub więcej filiżanek dziennie). Herbatę podzielono na zieloną, czarną i ziołową.

Dr Murad i współpracownicy zastosowali analizę regresji, aby zbadać związek pomiędzy piciem kawy i herbaty a zwłóknieniem wątroby. Uwzględnili także wiele możliwych czynników zakłócających, w tym wiek, płeć, BMI, palenie papierosów i spożycie alkoholu, a także aktywność fizyczną i zdrowe wzorce żywieniowe.

Badanie wykazało, że częste spożywanie kawy i herbaty ziołowej konsekwentnie koreluje ze znacznie niższym ryzykiem sztywności wątroby. Wyniki te były niezależne od czynników stylu życia lub BMI.

Dodatkowo, naukowcy odkryli, że korzystny wpływ kawy na sztywność wątroby można zaobserwować zarówno u uczestników, którzy mieli stłuszczenie wątroby, jak i u tych, którzy jej nie mieli. To wskazało autorom, że częste przyjmowanie kawy i herbaty może zapobiegać zwłóknieniu wątroby na długo przed pojawieniem się objawów choroby wątroby.

Dr Louise J. M. Alferink z Wydziału Gastroenterologii i Hepatologii w Uniwersyteckim Centrum Medycznym Erasmus MC i główny autor badania wyjaśnia znaczenie wyników w kontekście tak zwanej diety zachodniej:

„Ta [dieta] jest zazwyczaj bogata w niezdrowe pokarmy, w tym przetwory spożywcze pozbawione składników odżywczych i sztucznych cukrów. […] W tym kontekście badanie przystępnych i niedrogich strategii stylu życia, które mają potencjalne korzyści zdrowotne, takie jak konsumpcja kawy i herbaty, jest wykonalne podejście do znalezienia sposobów na powstrzymanie szybkiego wzrostu chorób wątroby w krajach rozwiniętych. ”

Potrzeba więcej badań, aby zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za to powiązanie, autorzy ostrzegają.

Dowiedz się, jak picie kawy może zmniejszyć o połowę ryzyko zachorowania na raka wątroby.

Like this post? Please share to your friends: