Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Penektomia: na czym polega?

Penektomia polega na usunięciu prącia w celu leczenia raka prącia.

Rak prącia jest rzadkością w Stanach Zjednoczonych i Europie. Według American Cancer Society, około 2100 mężczyzn zostanie zdiagnozowanych z rakiem prącia w USA w 2017 roku.

Choroba zdaje się występować częściej w innych regionach świata, w tym w Ameryce Południowej, Afryce i niektórych częściach Azji.

Większość nowotworów prącia sklasyfikowano jako komórki płaskokomórkowe, ale występuje również gruczolakorak, mięsak i czerniak.

Czym jest penektomia?

starszy mężczyzna w szpitalu

W rzadkich przypadkach można wykonać penektomię w celu leczenia ciężkiego urazu prącia. Jednak wykonuje się go głównie w przypadkach, gdy rak prącia pogłębił się w penisie.

Gdy konieczna jest operacja, wykonuje się częściową lub pełną penektomię w celu usunięcia raka i zwiększenia szans na przeżycie.

Chirurdzy podejmujący tę operację zwykle chcą pozostawić jak najwięcej penisa w stanie nienaruszonym, jeśli to możliwe w przypadku raka prącia.

W związku z tym, jeśli jest to możliwe, chirurg wykona częściową penektomię, aby usunąć koniec prącia, ale pozostawia część trzonu.

Gdy rak znajduje się głębiej w tkance, może być zalecana pełna penektomia. Procedura ta polega na usunięciu całego penisa wraz z korzeniami, które rozciągają się do miednicy.

Całkowita penektomia nie wpływa na zdolność człowieka do oddawania moczu, ale ma wpływ na wydalanie moczu z organizmu. Otwiera się nowe otwarcie między odbytem a moszną, aby mocz mógł odpłynąć.

W zależności od stopnia zaawansowania nowotworu można również usunąć jądra. Mężczyźni, którzy wymagają usunięcia jądra, mogą potrzebować suplementów hormonu testosteronu.

Również pobliskie węzły chłonne mogą zostać usunięte, aby ustalić, czy rak rozprzestrzenił się poza penis.

Ryzyka

Penektomia niesie ryzyko, podobnie jak każda operacja. Niektóre ryzyko lub powikłania mogą wystąpić podczas lub bezpośrednio po zabiegu. Podczas odzyskiwania mogą rozwinąć się inne zagrożenia.

Powikłania procedury mogą być tymczasowe lub trwałe.

rękawice chirurgów

Typowe ryzyko operacji to niepożądana reakcja na znieczulenie lub nadmierne krwawienie. Dodatkowe ryzyko związane z penektomią, w szczególności, może obejmować:

  • infekcja rany
  • chroniczny ból
  • zwężenie cewki moczowej
  • zakrzepy
  • możliwa niemożność odbycia stosunku płciowego
  • niemożność ustania podczas oddawania moczu
  • obrzęk limfatyczny

Poprawa

Proces odzyskiwania po penektomii zależy od wielu czynników, w tym od wieku mężczyzny, stopnia raka i wszelkich innych stanów chorobowych, które są obecne.

W szczególności dotyczy to człowieka stojącego w obliczu emocjonalnych wyzwań, a także fizycznych dostosowań w jego przyszłym życiu.

Dostosowania fizyczne

Bezpośrednio po operacji osoba może mieć tymczasowy cewnik wprowadzony do pęcherza moczowego w celu odprowadzenia moczu.

Jest prawdopodobne, że lekarze przepisują leki przeciwbólowe i zapobiegają tworzeniu się skrzepów krwi. Inne leki mogą zawierać antybiotyki, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.

Mężczyzna nie powinien ćwiczyć ani wykonywać żadnego ciężkiego liftingu przez kilka tygodni po penektomii.

Oddawanie moczu

Długotrwałe efekty zabiegu chirurgicznego mogą obejmować zmiany w sposobie oddawania moczu przez człowieka w zależności od tego, czy wykonano częściową czy pełną penektomię.

W przypadku częściowej penektomii może pozostawić wystarczającą ilość prącia, aby umożliwić oddawanie moczu, gdy mężczyzna stoi. Z drugiej strony, gdyby potrzebna była pełna penektomia, mężczyzna będzie musiał usiąść podczas oddawania moczu.

Funkcja seksualna

W dłuższej perspektywie penektomia może również wpływać na funkcje seksualne.

Stosunek seksualny może być nadal możliwy, gdy przeprowadza się częściową penektomię. Jednak według American Cancer Society penetracja seksualna nie jest możliwa po pełnej penektomii.

Może to być pomocne dla mężczyzn, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli mają obawy dotyczące funkcji seksualnych.

Chirurgia rekonstrukcyjna

Z czasem odbudowa może obejmować operację rekonstrukcji. Chociaż może nie być to opcja we wszystkich przypadkach, niektórzy mężczyźni mogą być dobrymi kandydatami do operacji, aby odbudować penisa.

Operacja rekonstrukcji penisa, która nazywa się falloplastyką, może pomóc im odzyskać pewną funkcję prącia.

Odzyskiwanie emocjonalne

rozmawiać z terapeutą

Odzyskiwanie emocjonalne jest ważne również po wykonaniu częściowej lub pełnej penektomii.

Leczenie raka i raka może powodować, że osoba czuje się przestraszona, smutna lub niespokojna. Również utrata części ciała na raka może być traumatyczna.

W przypadku penektomii operacja może ratować życie, ale może również wpływać na poczucie własnej wartości i własny wizerunek człowieka.

Podczas gdy wszyscy odzyskują się z penektomii inaczej, uczucie depresji lub lęku nie jest rzadkością. Odpowiednie wsparcie jest niezbędne dla emocjonalnego wyleczenia człowieka.

Dyskusja na temat alternatyw dla stosunku seksualnego i satysfakcji seksualnej dla siebie i partnera może być przydatna w radzeniu sobie z długofalowymi zmianami po częściowej lub pełnej penektomii.

Co ważne, niezależnie od tego, czy wsparcie pochodzi od rodziny, przyjaciół, grupy wsparcia na raka, czy też z profesjonalnego doradztwa, może być nieocenione dla człowieka, aby z kimś porozmawiać.

Inne opcje

Inne opcje oprócz penektomii są możliwe w leczeniu raka prącia. W niektórych przypadkach można zastosować mniej agresywną operację.

Zastosowanie procedury chirurgicznej zależy od tego, jak duży jest guz i jak głęboko w tkankę się rozprzestrzenia.

Procedury chirurgiczne mogą obejmować:

Wycięcie: Proste wycięcie obejmuje usunięcie tylko guza i niektórych okolicznych tkanek. Wycięcie może być opcją dla małego guza.

Operacja Mohsa: Operacja Mohsa polega na usuwaniu warstw guza po jednym na raz. Po usunięciu każdej warstwy tkanki natychmiast ogląda się ją pod mikroskopem w celu identyfikacji obecności komórek nowotworowych.Warstwy tkanki są usuwane, dopóki nie zostaną znalezione komórki nowotworowe. Chirurgia Mohsa służy do oszczędzania jak największej liczby zdrowych tkanek, jednocześnie usuwając cały nowotwór.

Obrzezanie: Obrzezanie może być stosowane w leczeniu raka prącia, który obejmuje tylko napletek. Przed zaleceniem radioterapii prącia można zalecić obrzezanie, ponieważ promieniowanie może powodować bolesne zwężenie napletka.

Chociaż operacja jest najczęściej stosowana w leczeniu raka prącia, można również zastosować dodatkowe leczenie. W niektórych przypadkach do leczenia raka prącia można zastosować chemioterapię, immunoterapię (znaną również jako terapia biologiczna) i radioterapię.

Dodatkowe leczenie po operacji może zmniejszyć szanse powracającego raka.

Perspektywy

Zazwyczaj prognozy dotyczące raka prącia po penektomii zależą od stadium raka, wielkości guza i wieku mężczyzny.

Jeśli rak prącia rozprzestrzenił się na inne części ciała, mężczyzna może wymagać dodatkowych terapii i opieki.

Jednak perspektywy dla mężczyzn, z rakiem prącia, który jest ograniczony do penisa, którzy mieli częściową lub pełną penektomię, często są dobre.

Like this post? Please share to your friends: