Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak kontrolować zjawisko świtu

Zjawisko brzasku to normalny, naturalny wzrost poziomu cukru we krwi, który występuje we wczesnych godzinach rannych, między około 4 a 8 rano. Zmiana poziomu cukru we krwi ma miejsce w wyniku zmian hormonalnych w organizmie.

Wszyscy ludzie doświadczają fenomenu świtu na jednym lub drugim poziomie, który może zmieniać się z dnia na dzień. Ludzie bez cukrzycy mogą nigdy nie zauważyć, że tak się dzieje, ponieważ reakcja insuliny normalnego organizmu dostosowuje się do wzrostu bez interwencji.

Jednak osoba z cukrzycą częściej doświadcza objawów ze wzrostu poziomu cukru we krwi.

Jak to wpływa na osoby chore na cukrzycę?

Zjawisko świtowe to normalny wzrost poziomu cukru we krwi uwalniany przez wątrobę. Wydanie następuje, gdy ciało osoby przygotowuje się do przebudzenia na cały dzień.

Wzrost poziomu cukru we krwi zwykle odbywa się za pomocą insuliny. U osób chorych na cukrzycę insulina nie jest wytwarzana w odpowiednio dużych ilościach lub organizm nie jest w stanie prawidłowo stosować insuliny.

[kobieta czuje się źle w łóżku ze szklanką wody]

W rezultacie osoba z cukrzycą odczuje skutki wysokiego poziomu cukru we krwi.

Te efekty mogą obejmować:

 • omdlenie
 • nudności
 • wymioty
 • słabość
 • dezorientacja
 • czuć się zmęczonym
 • skrajne pragnienie

Zarządzanie

Zarządzanie poziomem cukru we krwi nie jest niczym nowym dla większości osób z cukrzycą. Połączenie diety, ćwiczeń i leków często pomaga w opanowaniu objawów i problemów.

W przypadku zjawiska porannego, wprowadzono kilka dodatkowych zmian, które mogą pomóc w zapobieganiu problemom związanym ze wzrostem stężenia cukru we krwi.

Niektóre kroki, które ludzie mogą zrobić z cukrzycą, aby poradzić sobie ze zjawiskiem brzasku to:

 • całkowicie zmieniając leki lub wprowadzając korekty z lekarzem o istniejącym leku
 • unikanie pomijania posiłków lub dawek leków
 • unikanie węglowodanów przed snem
 • przyjmowanie leków bliżej pora snu, a nie w czasie kolacji

Inne kroki to zjedzenie obiadu wieczorem. Po kolacji zachęca się do lekkiej aktywności fizycznej, na przykład chodzenia, joggingu lub jogi.

Jest prawdopodobne, że osoba z cukrzycą będzie od czasu do czasu doświadczać wysokich poziomów cukru we krwi. Sporadyczne, łagodne zjawiska od świtu nie są zbyt niepokojące. Jeśli jednak częstotliwość staje się o wiele bardziej regularna, pora wezwać lekarza.

Komplikacje

[starsza kobieta z cukrzycą u lekarza]

Jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki w wyniku zjawiska brzasku, efekty mogą wahać się od łagodnego do zagrażającego życiu nagłego wypadku medycznego.

Niektóre powikłania, które osoba z cukrzycą może doświadczać w wyniku zjawiska świtu to:

 • uszkodzenie nerwów
 • uszkodzenie naczyń krwionośnych
 • uszkodzenie narządów
 • kwasica ketonowa, niezwykle niebezpieczne nagromadzenie kwasu w krwioobiegu

Osoby, które doświadczają powtarzających się wysokich poziomów cukru we krwi z powodu zjawiska brzasku powinny zgłosić się do lekarza, aby zapobiec tym konsekwencjom.

Czy opcje różnią się w przypadku cukrzycy typu 1 i typu 2?

Różnice w radzeniu sobie ze zjawiskiem świtu zależą bardziej od indywidualnej osoby niż od tego, jaki rodzaj cukrzycy ma lub jaki jest ich plan leczenia.

Osoba z cukrzycą typu 1 może dostosować dawkę lub rodzaj insuliny, aby uwzględnić zmiany w ciągu nocy. W innych przypadkach, gdy osoba nosi pompę insulinową, może dostosować pompę, aby dostarczyć dodatkową dawkę insuliny rano.

Jaki jest efekt Somogyi?

W przeciwieństwie do zjawiska porannego, efekt Somogyi występuje, gdy poziom cukru we krwi spada zbyt nisko. Powoduje to uwalnianie do krwi hormonów wzrostu, kortyzolu i katecholamin.

Na przykład, jeśli osoba przyjmująca insulinę lub leki obniżające poziom cukru we krwi nie spożywa zwykłej przekąski na dobranoc, poziom cukru we krwi może spaść w ciągu nocy.

Ciało tej osoby reaguje na niski poziom cukru we krwi uwalniając hormony, które powodują powrót poziomu cukru. Może to spowodować, że poziom cukru we krwi będzie wyższy niż zwykle rano.

Jak możesz odróżnić?

Główna różnica między zjawiskiem brzasku a efektem Somogyi polega na tym, że ten ostatni może wystąpić za każdym razem, gdy w ciele znajduje się dodatkowa insulina.

[zegar o dziesiątej po drugiej]

Najprostszym sposobem na wykluczenie efektu Somogyi jest sprawdzenie poziomu cukru we krwi przed snem, około 2 do 3 rano i po obudzeniu się przez kilka nocy i rano.

Niektórzy ludzie mogą nosić ciągły monitor glukozy, który może rejestrować poziom cukru w ​​ciągu dnia i nocy, umożliwiając użytkownikowi śledzenie trendów.

Oto dwa możliwe wyniki i ich znaczenie:

 • Jeśli poziom cukru we krwi jest niski lub pomiędzy 2 a 3 rano, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest efekt Somogyi.
 • Jeśli poziom cukru we krwi jest normalny lub wysoki w lub między 2 a 3 rano, jest bardziej prawdopodobne, że przyczyną jest zjawisko świtu.

Zabiegi, środki do domu i zapobieganie

Najlepsze leczenie to zapobieganie. Leczenie zjawiska brzasku prawdopodobnie będzie takie samo, jakiego użyliby do leczenia podwyższenia poziomu cukru we krwi.

Niektóre osoby mogą być zmuszone do wstrzyknięcia insuliny, podczas gdy inne mogą przyjmować specyficzne leki w celu zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Każda osoba chorująca na cukrzycę powinna omówić z lekarzem, co zrobić, gdy poziom cukru we krwi gwałtownie wzrośnie, niezależnie od tego, czy jest to zjawisko świtu, czy nie.

Strona główna zadośćuczynienie

Lekarstwa domowe nie stosują leków obniżających poziom cukru we krwi. Osoby chore na cukrzycę powinny porozmawiać ze swoim lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek środków zaradczych lub zaprzestania przyjmowania leków.

Niektóre typowe środki, które nie wymagają leczenia obejmują:

 • jeść mniej rafinowanego cukru i unikać produktów z dodatkiem cukru
 • zwiększanie aktywności i regularne ćwiczenia
 • przyjmowanie suplementów kwasu alfa-liponowego, naturalnego przeciwutleniacza, który można kupić bez recepty
 • jeść więcej cynamonu
 • picie zielonej herbaty
 • przyjmowanie suplementów chromu pomaga organizmowi regulować poziom cukru we krwi

Kolejnym potencjalnym lekarstwem jest spożywanie większej ilości białka. Niektórzy uważają, że białko serwatki jest szczególnie pomocne, ponieważ pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.

Jeśli zjawisko świt występuje regularnie, osoby chore na cukrzycę powinny zasięgnąć porady lekarza w celu uzyskania najlepszych opcji, aby zapobiec poważnym konsekwencjom wysokiego poziomu cukru we krwi.

Like this post? Please share to your friends: