Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Osiem przyczyn bólu sutków

Istnieje wiele przyczyn bólu sutków, niektóre są tak proste, jak alergia na detergent do prania lub stanik, który nie pasuje. Ból w brodawce jest również częstym zjawiskiem u kobiet w okresie menstruacji, w ciąży lub karmiących piersią.

Istnieje więcej poważnych przyczyn bólu brodawek, takich jak infekcje i nowotwory, dlatego ważne jest spotkanie z lekarzem w celu ustalenia właściwej diagnozy i leczenia.

Jako objaw, ból sutków różni się w zależności od osoby. Niektórzy mogą czuć, że ich sutki są bolesne i delikatne, podczas gdy inni odczuwają ostry ból lub ból w połączeniu z swędzeniem.

Przyczyny

W tym artykule przyjrzymy się niektórym możliwym przyczynom bólu sutków:

1. Tarcie

Kobieta trzyma jej piersi z powodu bólu sutków.

Tarcie jest częstą przyczyną bólu sutków. Tarcie może wystąpić, gdy sutki ocierają się o koszulę lub źle dopasowany stanik, podczas zajęć sportowych, takich jak bieganie, surfing lub koszykówka.

Tarcie na brodawce może często powodować ból i kłujący ból. Skóra może również stać się sucha lub popękana.

Ponadto dłuższe okresy ćwiczeń oznaczają również wydłużone okresy tarcia. Osoby wrażliwe na tarcie mogą podjąć dodatkowe środki ostrożności, takie jak zakładanie taśmy chirurgicznej na sutki podczas ćwiczeń.

2. Infekcja

Brodawki, które zostały już uszkodzone przez tarcie, reakcja alergiczna lub są popękane lub krwawiące, mają wyższe ryzyko infekcji. Laktacja i karmienie piersią mogą również zwiększać ryzyko infekcji.

Możliwe jest zakażenie drożdży sutków, co jest spowodowane przez grzybicę. Może to być spowodowane uszkodzeniem otaczających tkanek, niedawnym użyciem antybiotyków, lub gdy dana osoba ma historię zakażeń grzybiczych.

Infekcja drożdżowa, znana również jako drozd, w sutkach jest często odczuwalna jako palący, kłujący ból, który nie ustępuje, zmniejszając źródła tarcia. Sutki mogą być jasno różowe, a otoczka może być czerwonawa lub łuszcząca się.

Wiele kobiet karmiących piersią opisuje drozd jako ostry, gorący ból natychmiast po karmieniu. Objawy zakażenia mogą pojawić się również na dziecku.

Mastitis jest możliwe w czasie ciąży, jeśli mleko zostanie uwięzione w jednym z przewodów mlecznych. Bakterie mogą zacząć rosnąć w kanale i rozprzestrzeniać się. Ten typ infekcji może spowodować obrzęk, zaczerwienienie, ból piersi i sutek.

Zapalenie sutka musi być leczone antybiotykami. Jeśli nie jest leczone, może powstać ropień. Każdy, kto doświadcza następujących objawów, a także bólu sutków i piersi, powinien zgłosić się do lekarza:

 • gorączka lub dreszcze
 • uczucie piersi ciepłe w dotyku
 • zaczerwienienie skóry na piersi i brodawki sutkowej
 • nieregularny obrzęk piersi

3. Alergia lub atopowe zapalenie skóry

Odżywka do tkanin i detergent do prania.

Ból i podrażnienie w połączeniu z łuszczącą się, skorupą lub pęcherzami skóry może być oznaką reakcji alergicznej lub atopowego zapalenia skóry (egzema).

Istnieje wiele produktów gospodarstwa domowego, które mogą podrażniać sutki lub wywoływać nawroty istniejących chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry. Obejmują one:

 • balsam
 • proszek do prania
 • mydło
 • krem do golenia
 • płyn do płukania tkanin
 • Perfumy
 • tekstylia

Inne objawy reakcji alergicznej obejmują czerwoną lub popękaną skórę wokół brodawki sutkowej i otoczki, oraz utrzymujący się swędzenie. W niektórych przypadkach może wystąpić wysypka.

Miejscowy krem ​​przeciwzapalny może leczyć drobne przypadki, ale dana osoba powinna porozmawiać z lekarzem, jeśli wysypka lub zaczerwienienie narasta, rozprzestrzenia się i nie reaguje na leczenie bez recepty.

4. Kontakt seksualny

Aktywność seksualna może być kolejną przyczyną bólu sutków. Tarcie ciała lub aktywność seksualna, która obejmuje sutki, może powodować bolesność. Ten ból jest zwykle przejściowy i często jest leczony, po prostu dając czas na wyleczenie sutków.

Użycie środków nawilżających lub osłonek na brodawki może pomóc w ograniczeniu tarcia do minimum i zapobiec pogorszeniu się objawów.

5. Zmiany hormonalne

Normalne zmiany hormonalne w miesięcznym cyklu kobiety mogą również wywoływać ból sutków i piersi. Objawy te są zwykle odczuwalne w dniach tuż przed jej rozpoczęciem, kiedy wzrost poziomu estrogenu i progesteronu powoduje, że piersi stają się bardziej płynne i powodują uczucie obrzęku.

Ból związany ze zmianami hormonalnymi zwykle ustępuje, gdy zaczyna się okres. Jeśli ból trwa dłużej niż kilka dni, kobieta może chcieć porozmawiać z lekarzem.

6. Rak i choroba Pageta

Niektóre bóle sutków i inne objawy mogą być oznaką problemów, takich jak rak, chociaż guzy zwykle nie powodują bólu. Ból w brodawki spowodowany rakiem często dotyczy tylko jednej piersi i sutka.

Choroba Pageta jest rzadkim typem nowotworu obejmującym brodawkę, która często występuje obok guzów w tej samej piersi. Osoby z chorobą Pageta i rakiem piersi mogą doświadczać innych objawów, w tym:

 • spłaszczony lub odwrócony sutek
 • żółtawe lub krwawe wydzielanie z brodawki sutkowej
 • swędzenie lub mrowienie
 • czerwonawa, łuszcząca się, chrupiąca lub łuszcząca się skóra wokół sutka i otoczki

Choroba Pageta i rak sutka są diagnozowane przez badanie uszkodzonych komórek. Podczas gdy choroba Pageta jest rzadka, każdy, kto nie jest pewien swoich objawów, powinien zgłosić się do lekarza.

7. Ból w brodawce w czasie ciąży

Ból w brodawce jest również powszechny podczas ciąży lub karmienia piersią. Piersi mogą się powiększyć i czuć ból. Sutki i otoczka mogą ciemnieć i boleć, a małe guzki mogą pojawić się wokół sutków.

Dobrze dopasowane biustonosze mogą pomóc zmniejszyć tarcie i zmniejszyć ból. Niektóre kobiety w ciąży uważają, że pomocne jest noszenie podpierającego biustonosza nocnego, takiego jak pokazany tutaj. Biustonosze Sleep są również pomocne w zmniejszaniu bólu sutków i piersi po urodzeniu dziecka.

Opakowania z żelem chłodzącym, takie jak te, mogą również łagodzić stan zapalny lub bolesność sutków spowodowanych karmieniem piersią.

8. Karmienie piersią

Karmienie piersią kobieta.

Karmienie piersią jest częstą przyczyną bolesności sutków. Wynika to głównie z techniki zatrzaskowej dziecka.Jeśli dziecko nie ma dość piersi w pysku, smoczek będzie podniecony dziąsłem i twardym podniebieniem. Dzieci powinny zatrzasnąć się głęboko na piersi z brodawki w tylnej części gardła.

Jeśli matka używa laktatora, może to również powodować ból sutków. Ból może być spowodowany zbyt dużym zasysaniem lub używaniem osłony brodawki, która nie pasuje prawidłowo. Dostosowanie laktatora do wygodniejszego ustawienia i nabycie odpowiednio dopasowanych osłonek na brodawki może pomóc zmniejszyć dyskomfort.

Niemowlę zaczynające zęby jest kolejną potencjalną przyczyną bólu brodawek, ponieważ mogą one zmienić sposób zatrzaśnięcia, a nawet ukąszenia sutka. Kobieta karmiąca piersią może starać się zachęcić niemowlę do przyjmowania większej ilości piersi do ust, aby nie gryźć tak łatwo.

Jeśli dziecko zbyt mocno naciska sutek między dziąsła a daszek ich ust, może ograniczyć przepływ krwi do brodawki sutkowej. Może to spowodować tzw. Skurcz naczyń, który jest bolesny i powoduje, że sutek staje się biały, potem czerwony, a następnie purpurowy w krótkich odstępach czasu.

Leczenie

Bólowi sutków spowodowanemu tarcie można zapobiegać, zakładając odpowiednio dopasowany biustonosz sportowy, gładkie tkaniny syntetyczne lub stosując środki ochronne, takie jak osłony wysypki i osłony brodawki. Niektóre kremy lub maści mogą również pomóc w zmniejszeniu tarcia.

Matki karmiące piersią są zachęcane do szukania oceny i opieki konsultanta laktacyjnego, aby pomóc dziecku w ustaleniu dobrych nawyków żywieniowych. Wiele planów ubezpieczeń zdrowotnych pokrywa tę potrzebę zdrowotną.

Jeśli chcesz kupić kremy na brodawki, to istnieje doskonały wybór online z tysiącami opinii klientów.

Bolesność brodawek spowodowana zmianami hormonalnymi w okresie menstruacji lub ciąży może dobrze reagować na ciepło lub leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen (Advil) lub acetaminofen (Tylenol).

Rak piersi jest często leczony chirurgicznie, radioterapią i chemioterapią. Leczenie drobnych przypadków choroby Pageta zwykle polega na usunięciu brodawki sutkowej i zastosowaniu radioterapii na zaatakowanej piersi. Niektóre przypadki mogą wymagać usunięcia całej tkanki piersi.

Kiedy iść do lekarza

W większości przypadków ból w brodawkach jest prosty i ustępuje po leczeniu przyczyny. Każdy, kto ma uporczywe objawy, powinien skonsultować się z lekarzem, aby omówić diagnozę i właściwe leczenie.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook