Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Osiem naturalnych środków na fibromialgię

Fibromyalgia to złożone zaburzenie, które powoduje ból i zmęczenie mięśni. Ten ból pojawia się w określonych punktach tkliwości na ciele, w tym na szyi, ramionach, plecach, biodrach, ramionach i nogach, i pojawia się, gdy nacisk zostanie na nich nałożony.

Lekarze tak naprawdę nie wiedzą, co powoduje fibromialgię. Ludzie w każdym wieku, płci i grup etnicznych rozwijają to, ale wydaje się, że jest bardziej powszechne u kobiet w średnim wieku.

Ponadto osoby z historią reumatoidalnego zapalenia stawów lub innych chorób autoimmunologicznych często rozwijają fibromialgię.

Nie ma lekarstwa na fibromialgię, ale możliwe jest leczenie objawów, leków i innych zmian w stylu życia.

Osiem naturalnych środków zaradczych

Kobieta śpi w łóżku

Chociaż istnieją leki, które mogą pomóc w leczeniu fibromialgii, samoopieki w postaci pewnych zmian stylu życia, a nawet niektóre naturalne środki mogą być skuteczne w kontrolowaniu stanu.

Ważną częścią samopomocy jest znalezienie lekarza wspomagającego, który rozumie i dba o osoby z fibromialgią i innymi zaburzeniami bólowymi.

Brak zrozumienia, radzenia sobie z przewlekłym bólem i brakiem snu może spowodować, że ludzie z fibromialgią staną się przygnębieni lub rozwiną niepokój.

Poniższa lista zawiera wiele wskazówek dotyczących radzenia sobie z objawami fibromyalgii i łagodzenia ich. Ludzie powinni zawsze najpierw porozmawiać z lekarzem o pomysłach i poradzie.

1. Spać

Wystarczająca ilość snu jest niezbędna do opanowania objawów fibromialgii. Dobrze wypoczęty pomaga zwalczyć zmęczenie związane z chorobą.

Ponadto, dobre nawyki snu mogą pomóc złagodzić bezsenność. Praktyki związane z dobrym snem obejmują:

 • Zminimalizowanie drzemek w ciągu dnia
 • Chodzenie do łóżka i budzenie się w tym samym czasie
 • Ograniczanie światła i hałasu przed snem

2. Ćwiczenie

Ćwiczenie może być trudniejsze, szczególnie przy pierwszym uruchomieniu, ale ważne jest, aby zachować spójność. Wraz ze wzrostem siły mięśni w czasie, ból i dyskomfort powinny się zmniejszać.

Ważne jest, aby osoby z fibromialgią rozmawiały z lekarzem przed rozpoczęciem programu ćwiczeń. Zwiedzanie, pływanie i aerobik w wodzie są na ogół dobre. Fizjoterapeuta może czasami być pomocny przy tworzeniu odpowiedniego programu ćwiczeń.

3. Odpoczynek

Ludzie z fibromyalgią mają tendencję do łatwiejszego zmęczenia niż inni i ważne jest, aby odpoczywać w razie potrzeby. Zbyt silne naciskanie może prowadzić do zwiększenia bólu i zmęczenia.

Ponadto ważne jest ćwiczenie umiaru. Jeśli osoba z fibromialgią naciska zbyt mocno na ćwiczenia lub aktywność, gdy czują się dobrze, może wywołać więcej dni, gdy czują się źle.

4. Utrzymanie zdrowego stylu życia

To wykracza poza dobre odżywianie i ćwiczenia. Ograniczenie stosowania kofeiny, alkoholu, produktów nikotynowych lub narkotyków pomaga organizmowi odczuwać mniejszy stres fizyczny i poprawia nastrój.

5. Ograniczanie stresu

Wiele osób zgłasza, że ​​stres pogłębia ich objawy fibromialgii. Znalezienie sposobów radzenia sobie z tym stresem, takich jak joga, ćwiczenia, dziennikarstwo lub inne zainteresowania, jest niezbędne dla osób z fibromialgią.

6. Akupunktura

akupunktura

Akupunktura jest rodzajem tradycyjnej medycyny chińskiej, w której praktykujący wprowadzają małe igły do ​​określonych punktów ciała.

Niektórzy uważają, że te igły zmieniają przepływ krwi i poziom chemiczny, co może pomóc złagodzić ból i dyskomfort związany z fibromialgią.

7. Masaż

Masaż jest dobrze znaną metodą leczenia bólów mięśni i stawów. Polega ona na delikatnym manipulowaniu ciałem w celu zwiększenia zakresu ruchu, złagodzenia stresu, promowania rozluźnienia i złagodzenia bólu.

8. Joga i Tai chi

Joga i Tai chi są łagodnymi i powolnymi praktykami, które łączą kontrolowane ruchy z medytacją i głębokim oddychaniem. Oba te typy ćwiczeń okazały się skuteczne w leczeniu fibromialgii. Wstępne badania przeprowadzone w 2010 r. Wykazały, że Tai chi był skuteczny. Jednak potrzeba więcej badań.

Czym jest fibromyalgia?

Uważa się, że za fibromialgię może odpowiadać kombinacja czynników. Może to obejmować:

 • Genetyka: Fibromialgia ma tendencję do bycia w rodzinie. Naukowcy uważają, że może istnieć genetyczny składnik tej choroby.
 • Infekcje: Lekarze zaobserwowali, że u niektórych osób wystąpiły objawy po ekspozycji na chorobę lub zakażenie.
 • Trauma: W niektórych przypadkach u osób, które doświadczyły traumy, rozwinęła się fibromyalgia.

Badacze sugerują, że wielokrotna stymulacja układu nerwowego może ostatecznie spowodować zmianę mózgu. Uważa się, że poziom związków chemicznych, które przekazują sygnały bólowe między nerwami w mózgu jest zwiększony.

Ponadto receptory bólu w mózgu wydają się być bardziej wrażliwe na bodźce bólowe, więc w końcu zaczynają reagować nadmiernie, gdy są stymulowane.

Objawy

Kobieta siedzi na podłodze obok jej łóżko, trzymając głowę w dłoniach

Oprócz bólu i zmęczenia mięśni, istnieje wiele innych objawów fibromialgii, w tym:

 • Bezsenność
 • Bóle głowy
 • Bolesne miesiączki
 • Drętwienie lub mrowienie w dłoniach i stopach
 • Poranna sztywność
 • „Fibro fog” – trudność z pamięcią i myśleniem
 • Czułość temperaturowa
 • Zespół niespokojnych nóg
 • Wrażliwość na głośne dźwięki lub jasne światła

Komplikacje

Ból, dyskomfort i bezsenność związane z fibromialgią są często słabo poznane. W wielu przypadkach objawy wpływają na codzienne życie danej osoby, co może powodować trudności w pracy lub w domu.

Ilekroć dana osoba doświadcza bólu, który nie ma określonej przyczyny, jak łagodny uraz, ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem, który może określić przyczynę bólu i zaproponować sposoby radzenia sobie z nim. Czasami jednak te objawy mogą wskazywać na poważniejszy stan, który wymaga leczenia.

PLMedBook