Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Nowy plaster ibuprofen dostarcza lek bez ryzyka związanego z doustną dawką

Ibuprofen jest stosowany przez wiele osób, aby złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk i zmniejszyć gorączkę. Chociaż istnieje wiele niepokojących skutków ubocznych związanych z nadużywaniem leku, opracowano nową plastry ibuprofenu, które mogą dostarczać lek ze stałą dawką bez skutków ubocznych związanych z postacią doustną.

Plaster Ibuprofen

Łata została opracowana przez naukowców z University of Warwick w Wielkiej Brytanii, pod przewodnictwem chemika badań, prof. Davida Haddletona.

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostatnio wzmocniła etykiety ostrzegawcze, które towarzyszą niesteroidowym lekom przeciwzapalnym (NLPZ), takim jak ibuprofen.

Nowe etykiety ostrzegają, że takie leki zwiększają ryzyko zawału serca lub udaru mózgu, a te zdarzenia zachodzą bez ostrzeżenia, potencjalnie powodując śmierć. Co więcej, takie ryzyko jest większe w przypadku osób, które przyjmują NLPZ przez dłuższy czas.

Ibuprofen może również powodować wrzody, krwawienie lub dziury w żołądku lub jelicie.

Mając na uwadze powyższe zagrożenia, znalezienie alternatywnego sposobu łagodzenia bólu bez ryzyka jest warte wysiłku. Chociaż istnieją komercyjne plastry na rynku zaprojektowane w celu łagodzenia bólu, jest to pierwsza łatka, która dostarcza ibuprofen przez skórę.

„Wiele komercyjnych plastrów zaskakująco nie zawiera wcale żadnych środków przeciwbólowych” – mówi prof. Haddleton – „po prostu działają kojąco na ciało”.

Łatka narkotyków łata 5-10 razy większa od aktualnych plastrów

Współpracując z firmą spinningową Warwick o nazwie Medherant, naukowcy byli w stanie wprowadzić znaczące ilości ibuprofenu w matrycę polimerową, która przylega łatkę do skóry pacjenta, umożliwiając dostarczanie leku ze stałą szybkością w okresie 12 godzin.

Naukowcy twierdzą, że ich łata toruje drogę innym nowatorskim, długodziałającym produktom przeciwbólowym, które można stosować w leczeniu typowych chorób – takich jak bóle pleców, nerwobóle i zapalenie stawów – bez podejmowania potencjalnie szkodliwych doustnych dawek leku.

Prof. Haddleton wyjaśnia, że ​​po raz pierwszy mogą „wytwarzać plastry, które zawierają skuteczne dawki aktywnych składników, takich jak ibuprofen, dla których obecnie nie istnieją żadne plastry”.

Dodaje, że są w stanie „poprawić ładowanie leku i lepkość plastrów zawierających inne składniki aktywne w celu poprawy komfortu i wyników pacjenta.”

Zespół zauważa, że ​​obciążenie lekami możliwe dzięki ich nowej technologii jest 5-10 razy większe od obecnych medycznych łat i żeli. Ponadto, ponieważ plaster dobrze przylega do skóry, pozostaje ustawiony nawet wtedy, gdy obciążenie lekiem osiąga poziom nawet 30% wagi lub objętości plastra.

Inne potencjalne zastosowania łaty

Obecnie dostępnych jest wiele żeli ibuprofenu, ale naukowcy twierdzą, że trudno kontrolować dawkowanie za pomocą tych żeli i nie są one wygodne w stosowaniu.

„Istnieje tylko ograniczona liczba istniejących polimerów, które mają odpowiednie właściwości do zastosowania w tego rodzaju plastrze przezskórnym – które przylgną do skóry i nie pozostawi pozostałości po ich łatwym usunięciu”, mówi prof. Haddleton, który dodaje:

„Nasz sukces w opracowywaniu tego przełomowego projektu plastra nie ogranicza się do ibuprofenu, mieliśmy również świetne wyniki testowania plastra salicylanem metylu (używanym w bruzdach, żelach i niektórych wiodących komercyjnych łatkach).

Wierzymy, że wiele innych leków dostępnych bez recepty i na receptę może wykorzystać naszą technologię, a my poszukujemy możliwości przetestowania znacznie szerszej gamy leków i terapii w naszym patencie „.

CEO Medherant, Nigel Davis, mówi, że spodziewają się, że ich nowa łatka pojawi się na rynku za około 2 lata. Dodaje, że „widzą znaczne możliwości współpracy z firmami farmaceutycznymi w celu opracowania innowacyjnych produktów przy użyciu naszej nowej transdermalnej platformy do dostarczania leków”.

Pomimo ryzyka związanego z długotrwałym stosowaniem NLPZ, ostatnio doniesiono o badaniu sugerującym, że stosowanie leków może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego.

PLMedBook