Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Odwrotna łuszczyca: Co powinieneś wiedzieć

Odwrotna łuszczyca to stan skóry, który powoduje czerwone i zapalne zmiany w fałdach skóry ciała. Znany jest również jako łuszczycowy wyprysk.

Lokalizacja i wygląd tych zmian określa łuszczycę odwrotną poza innymi typami łuszczycy. Łuszczyca odwrócona pojawia się jako czerwone, gładkie i lśniące zmiany chorobowe występujące w fałdach skóry ciała.

Pachy, pachwiny, podbrzusza i inne fałdy skórne są szczególnie narażone na odwrotną łuszczycę.

Osoby z nadwagą lub z głębokimi fałdami skórnymi częściej rozwijają odwróconą łuszczycę. Osoby z odwróconą łuszczycą częściej mają inne typy łuszczycy w innych częściach ciała.

Przyczyny

mężczyzna używa laptopa wyglądającego smutno, podczas gdy jego córka siedzi na jego kolanach i całuje go w policzek

Przyczyna łuszczycy jest skomplikowana. Lekarze uważają, że ludzie dziedziczą geny potrzebne do wywołania łuszczycy. Posiadanie tego genu nie oznacza jednak, że ktoś rozwinie ten stan.

Uważa się, że osoba, która ma gen odpowiedzialny za łuszczycę, musi być również narażona na określony czynnik wyzwalający, aby uzyskać chorobę.

Czynniki wywołujące łuszczycę mogą się różnić w zależności od osoby. Co powoduje zaognienie u jednej osoby, nie może wpływać na inne.

Niektóre zdarzenia są bardziej prawdopodobne, powodując u wielu osób wybuch.

Obejmują one:

 • Poważny stres
 • Urazy, takie jak zastrzyki, oparzenia słoneczne lub zadrapania – to zjawisko znane jako Koebner
 • Niektóre leki: Leki związane z łuszczycą to: lit, leki przeciwmalaryczne, Inderal, chinidyna i indometacyna
 • Infekcje, które wpływają na układ odpornościowy, szczególnie na infekcje paciorkowcami lub inne częste infekcje dróg oddechowych

Inne czynniki, które nie zostały udowodnione w badaniach, mogą obejmować alergie, dietę, a nawet pogodę.

Pomocne może być prowadzenie dziennika epidemii przez osobę, która pomoże zidentyfikować określone czynniki, które mogą na nie wpłynąć.

Osoba z historią łuszczycy powinna poinformować dermatologa o wszystkich swoich lekach, na wypadek gdyby któryś z nich znalazł się za objawami.

Objawy

Łuszczyca na ramieniu

Łuszczyca jest naznaczona przez łuszczące się, zapalne i czerwone plamy na skórze.

Jednak zmiany związane z łuszczycą odwrotną często wydają się gładkie i błyszczące. Nie mają łuszczącej się tekstury zwykle związanej z łuszczycą.

Dzieje się tak dlatego, że plastry występują w fałdach skóry. W obecności ciepła, wilgoci i tarcia zmienia się wygląd skóry i zmian.

Komplikacje

Zmiany mają miejsce w obszarach ciała, w których skóra jest cienka i wrażliwa. Obszary te są bardziej narażone na infekcje.

Fałdy skóry również wydają się być ciepłymi, wilgotnymi obszarami, które są podatne na drożdże lub inne infekcje bakteryjne.

Jeśli skóra zostanie uszkodzona lub otwarta, najprawdopodobniej zostanie zainfekowana.

Ponadto leki podawane w leczeniu łuszczycy odwrotnej mogą powodować, że skóra staje się cieńsza, a to zwiększa ryzyko infekcji.

Długotrwałe stosowanie tych leków może również powodować rozstępy.

Kiedy iść do lekarza

Ilekroć nastąpi zmiana w skórze, lekarz powinien ją ocenić i odpowiednio leczyć, aby zmniejszyć ryzyko infekcji lub innych komplikacji.

Objawy łuszczycy często przypominają infekcję. Wymagają leczenia, szczególnie gdy zmiany powodują, że skóra jest bardziej zagrożona rozwojem infekcji.

Osoba, która wie, że ma łuszczycę, nie musi odwiedzać lekarza za każdym razem, gdy ma zapalenie. Jest to szczególnie ważne, jeśli mają leki, które zostały przepisane i są zaznajomieni z ich stanem.

Jednakże, jeśli występują oznaki infekcji, nawet osoba zaznajomiona z łuszczycą powinna zgłosić się do lekarza.

Diagnoza

Lekarz zwykle rozpoznaje łuszczycę, opisując objawy, badanie fizykalne i kontrolę zmian.

Jeśli zmiany chorobowe występują w obszarze, w którym skóra się ociera, może to być łuszczyca odwrotna.

Lekarz może przyjąć kulturę, aby wykluczyć inne stany z podobnymi objawami.

Leczenie

Leczenie odwróconej łuszczycy może być trudne ze względu na cienką i wrażliwą skórę występującą w obszarach, w których występuje.

Steroidowe kremy zwykle stosowane w leczeniu łuszczycy są skuteczne. Skutki uboczne mogą wystąpić, ponieważ skóra w dotkniętym obszarze będzie cienka. Zwiększa to wchłanianie steroidów.

Niepożądane efekty to dalsze ścieńczenie skóry i pojawianie się rozstępów.

Ze względu na większe ryzyko infekcji bakteryjnych, grzybiczych lub drożdżakowych, niektórzy lekarze będą również testować te infekcje. Jeśli pojawi się infekcja, będzie wymagać leczenia.

Oprócz miejscowych steroidów, niektórzy lekarze zalecają stosowanie takrolimusu lub pimekrolimusu. Leki te stosuje się w leczeniu wyprysku, ale u niektórych pacjentów udało się również skutecznie opanować łuszczycę.

W niektórych ciężkich przypadkach można zastosować terapię światłem ultrafioletowym B z miejscowymi kremami, w celu opanowania objawów.

Opieka domowa

Staranna higiena i samoopieka mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami. Może to poprawić wygląd łuszczycowych łat.

Dobra praktyka obejmuje:

Używając kremu nawilżającego na łokciu

 • Regularne kąpanie ciepłą wodą i łagodnymi mydłami
 • Unikanie trudnych mydeł i gorącej wody
 • Dodanie do kąpieli kąpieli olejku, soli Epsom lub koloidalnej owsianki dla dodatkowej wilgoci
 • Używanie balsamu codziennie lub kilka razy dziennie w szczególnie zimnej i suchej pogodzie
 • Uprawianie regularnych technik radzenia sobie ze stresem
 • Unikanie alkoholu, ponieważ może to zmniejszyć skuteczność niektórych zabiegów
 • Pierwsze kilka minut słońca każdego dnia
 • W razie potrzeby schudnąć

Swędzenie może być dużym problemem dla osób z odwróconą łuszczycą. Istnieje kilka płynów przeciw świądowi i chłodzącej, które są dostępne bez recepty, aby złagodzić te objawy.Leki przeciwhistaminowe mogą również złagodzić objawy swędzenia.

Pomocne jest również poznanie, co wywołuje objawy danej osoby i unikanie tych czynników, jeśli to możliwe.

Perspektywy

W niektórych przypadkach łuszczyca odwrotna może być trudna do leczenia. Niektóre proste zmiany stylu życia i miejscowe leki mogą jednak pomóc w opanowaniu objawów.

Ważne jest, aby osoby z odwróconą łuszczycą utrzymywały kontakt ze swoim lekarzem. Jest to szczególnie ważne podczas zaostrzenia, które nie jest łagodzone przez przepisane leki.

Pomocne może być również przechowywanie w dzienniku objawów, które je pogarsza lub łagodzi, w celu identyfikacji wyzwalaczy.

PLMedBook