Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Obecny lek może być odpowiedzią na wypadanie włosów

Czasami odpowiedź na trudny problem może pochodzić z nieoczekiwanego kierunku. W tym przypadku naukowcy odkryli, że lek przeznaczony do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów może również zwalczać łysienie.

Łysiący mężczyzna

Utrata włosów może być niezwykle stresująca zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

W związku z tym przez wiele lat naukowcy podejmowali wysiłki w celu znalezienia sposobu na walkę z nim.

Przez stulecia, podczas polowania na kurację przeciw wypadaniu włosów, nie pozostawiono żadnej drogi bez względu na to, jak niezwykłe.

Na przykład w starożytnym Egipcie, gdzie przedwczesna łysina była uważana za karę bogów, jednym z nich było wcieranie kozim łajnem w skórę głowy.

Ponieważ kozy nigdy nie tracą włosów, zabieg ten miał oszukać bogów, aby uwierzyli, że ułomna osoba jest w rzeczywistości kozłem.

Tysiące lat później opcje są nadal ograniczone; obecnie dostępne są dwa dostępne leki na wypadanie włosów – minoksydyl i finasteryd – oba mają mieszane skutki i niektóre nieprzyjemne skutki uboczne, w tym reakcje alergiczne, zaburzenia erekcji i, paradoksalnie, wypadanie włosów.

Inną opcją jest operacja transplantacji włosów, która jest kosztowna, długotrwała i bolesna.

Poszukiwanie lepszej opcji

Dr Nathan Hawkshaw i jego współpracownicy, z Centrum Badań Dermatologicznych Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, są zaangażowani w ciągłe poszukiwanie leku, który wypełni tę farmaceutyczną pustkę.

W tym zadaniu oceniają istniejące leki, o których wiadomo, że są dobrze tolerowane. Mają nadzieję, że znajdą związek, który jest już bezpieczny do stosowania u ludzi, a który może być również przydatny w leczeniu łysienia androgenowego, zwanego również łysieniem typu męskiego (chociaż może również wpływać na kobiety).

Jednym z leków wzbudzających ich zainteresowanie był lek immunosupresyjny zwany cyklosporyną A (CsA). Został użyty, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepów od lat 80. XX wieku. I jednym z efektów ubocznych CsA jest niechciany wzrost włosów.

Dr Hawkshaw uznał to za punkt wyjścia. Jeśli mogliby zrozumieć mechanizm w pracy, może to stanowić nowatorskie podejście do leczenia wypadania włosów.

Używając wyizolowanych ludzkich mieszków włosowych na głowie, odkryli, że CsA zmniejsza ekspresję białka zwanego SFRP1. Wiadomo, że białko to hamuje wzrost tkanek, w tym mieszków włosowych.

To wyjaśnia, dlaczego CsA promuje wzrost włosów; skutecznie hamuje aktywność pęcherzyków. Oferuje również nowy mechanizm do wykorzystania.

Dr Hawkshaw szukał leku, który wchodziłby w interakcje z tym szlakiem i potencjalnie zachęcałby do wzrostu włosów. Po długich poszukiwaniach natknął się na WAY-316606, lek pierwotnie przeznaczony do leczenia osteoporozy. WAY-316606 jest specyficznie ukierunkowany na SFRP1.

Aby zbadać, czy lek może działać, zespół eksperymentował z oddanymi ludzkimi mieszków włosowych od osób poddawanych przeszczepowi włosów.

„Dzięki naszej współpracy z miejscowym chirurgiem od przeszczepu włosów, dr Asimem Shahmalakiem, byliśmy w stanie przeprowadzić nasze eksperymenty z mieszkiem włosowym skóry głowy, które hojnie przekazało ponad 40 pacjentów, a następnie przebadano je na hodowlach organów.”

Używanie tej tkanki było ważne, jak wyjaśnia dr Hawkshaw: „To sprawia, że ​​nasze badania klinicznie są bardzo istotne, ponieważ wiele badań nad włosami wykorzystuje tylko kulturę komórkową”.

W rzeczywistości wcześniejsze badania, które dotyczyły właściwości wzrostu włosów CsA, wyciągnęły zupełnie inne wnioski.

Dr Hawkshaw wyjaśnia: „Kiedy uprzednio badano działanie pobudzające wzrost włosów na CsA u myszy, zaproponowano zupełnie inny molekularny mechanizm działania, gdybyśmy polegali na tych koncepcjach badawczych myszy, bylibyśmy szczerzący złe drzewo. „

Ich wyniki zostały opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie.

Zadziałało?

Zastosowanie leku osteoporozy rzeczywiście sprzyjało wzrostowi nowych włosów w próbkach tkanek. Dr Hawkshaw uważa, że ​​WAY-316606 może nawet przewyższyć CsA, ale bez nieprzyjemnych skutków ubocznych.

„Fakt, że ten nowy agent, który nigdy nie był nawet brany pod uwagę w kontekście utraty włosów” – mówi – „promuje wzrost ludzkich włosów jest ekscytujący z powodu ich potencjału translacyjnego: może pewnego dnia dokonać prawdziwej zmiany dla osób cierpiących na włosy utrata.”

Wielu ludzi z radością powita to odkrycie. Zanim jednak przeprowadzimy duże badania kliniczne, powinniśmy zachować ostrożność. Badanie przeprowadzono w odpowiednich tkankach ludzkich, ale w rzeczywistych sytuacjach leki mogą reagować w subtelny sposób.

Tylko czas i badania powiedzą, ale odkrycia są świetnym początkiem. Nawet jeśli WAY-316606 nie obcina musztardy, badanie powiązanych molekuł może ostatecznie doprowadzić do powstania towarów.

Like this post? Please share to your friends: