Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

O co chodzi w okresie dojrzewania?

Gdy dzieci zbliżają się do swoich wczesnych nastolatków, zaczyna się okres dojrzewania. Są to zmiany, które doprowadzą do dorosłości i zdolności do posiadania dzieci.

Wydarzenia te wpływają na organizm pod względem wielkości, kształtu i składu, a także wewnętrznych układów i struktury ciała. Zmiany psychologiczne i społeczne również mają miejsce. Chłopcy i dziewczęta szybko rosną w pierwszej połowie okresu dojrzewania i przestają rosnąć po zakończeniu okresu dojrzewania.

Sygnały hormonalne z mózgu powiedzą ciału, że nadszedł czas dojrzewania. Sygnały trafią do jajników u kobiet, a jądra u mężczyzn.

W odpowiedzi jajniki i jądra produkują szereg hormonów, które stymulują wzrost i zmiany w różnych częściach ciała, w tym w narządach rozrodczych, piersiach, skórze, mięśniach, kościach, włosach i mózgu.

Hormony

Dojrzewanie płciowe różni się na wiele sposobów między chłopcami i dziewczętami. Dziewczynki rozpoczynają dojrzewanie około 1 do 2 lat wcześniej niż chłopcy i zazwyczaj kończą się szybciej.

[nastolatki]

Dziewczęta osiągają wiek dorosły i są w stanie mieć dzieci około 4 lat po pierwszych oznakach dojrzewania, ale chłopcy nadal rosną przez około 6 lat po pierwszych widocznych objawach.

Dojrzewanie dziewczynki może trwać od 9 do 14 lat, a chłopiec trwa od 10 do 17 lat.

Głównymi męskimi hormonami płciowymi są testosteron i androgen. Testosteron wytwarza zmiany związane z wirylizacją lub „staniem się mężczyzną”, w tym głębszy głos, zarost na twarzy i rozwój mięśni.

Rozwój kobiet zależy głównie od estrogenu i estradiolu. Estradiol wspomaga wzrost macicy i piersi.

Zarówno samce, jak i kobiety mają estradiol, ale jego poziom rośnie wcześniej niż u chłopców, a kobiety wyższe niż u mężczyzn. Podobnie testosteron odgrywa rolę w rozwoju kobiecym, ale w mniejszym stopniu niż u mężczyzn.

Dojrzewanie u kobiet

W okresie dojrzewania płciowe organy żeńskie rosną i rozpoczyna się miesiączka. Po tym może wystąpić ciąża.

Pierwszym objawem może być upławy z pochwy oraz pojawienie się owłosienia w okolicy łonowej, pod pachami i na nogach.

Skóra staje się bardziej tłusta, a ciało wytwarza więcej potu, co sprawia, że ​​dezodorant jest niezbędny. Dzieje się tak dlatego, że rozwija się olej i gruczoły potowe. Trądzik jest również powszechny.

Zmiany pojawiają się w kształcie i wielkości ciała:

  • Piersi zaczynają rosnąć, często zaczynając od małej, a czasami bolesnej grudki tuż poniżej brodawki sutkowej
  • Biodra poszerzają się, talia zmniejsza się proporcjonalnie, a na brzuchu i pośladkach rozwija się dodatkowy tłuszcz
  • Ramiona, nogi, ręce i stopy mogą rosnąć szybciej niż inne części ciała.

Niektóre dziewczyny czują się niekomfortowo na tym etapie rozwoju, ale jest to normalne. Nagromadzenie dodatkowego tłuszczu jest normalne i nie musi oznaczać, że dziewczyna ma nadwagę.

Emocje mogą się zmieniać, powodując drażliwość, szczególnie w okresie miesięcznym. Wynika to z faktu, że poziomy hormonów zmieniają się podczas cyklu menstruacyjnego.

Jeśli zmiany emocjonalne staną się zbyt silne, lekarz może zapewnić leki lub zaproponować zmiany w stylu życia, które mogą pomóc, takie jak regularne ćwiczenia fizyczne, aby zmniejszyć skutki napięcia przedmiesiączkowego (PMT) lub zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Dojrzewanie u mężczyzn

Gdy chłopcy wchodzą w okres dojrzewania, moszna staje się cieńsza i bardziej czerwona, a jądra zaczynają rosnąć. Około 13 lat penis rośnie i wydłuża się.

Skrzynka głosowa, czyli krtań, staje się większa, mięśnie lub struny głosowe rosną, a głos „pęka” lub „pęka” i ostatecznie staje się głębszy.

[nastoletni chłopcy]

Mogą być „mokre sny”, gdy chłopiec wytryskuje podczas snu i budzi się rano, aby znaleźć wilgotne prześcieradła i piżamy. W tym czasie mogą również wystąpić mimowolne erekcje.

Te rzeczy dzieją się automatycznie, zwykle bez dotykania penisa i bez chłopca mającego seksualne myśli lub marzenia. Nie może temu zapobiec: to tylko część dorastania.

Powiększenie piersi nie jest niczym niezwykłym. Zmiany hormonalne mogą powodować bump pod jednym lub dwoma sutkami, które mogą być czułe, a nawet bolesne. W końcu obrzęk i ból znikną.

Skóra staje się bardziej tłusta, i będzie więcej potu, ponieważ olej i gruczoły potowe rosną. Może być potrzebny dezodorant. Trądzik jest powszechny.

Wielkość ciała ulegnie zmianie i pojawią się gwałtowne wzrosty, osiągając szczyt około 2 lat po rozpoczęciu dojrzewania.

Ramiona, nogi, ręce i stopy mogą rosnąć szybciej niż inne części ciała, przez co chłopiec może czuć się niezdarny. Całkowita zawartość tłuszczu w ciele zacznie spadać wraz z rozwojem mięśni.

Włosy na ciele zaczynają rosnąć wokół obszaru łonowego, pod ramionami, na nogach i ramionach, a włosy na twarzy pojawiają się wokół górnej wargi i podbródka.

Włosy na twarzy można ogolić. Może to powodować wysypkę, szczególnie jeśli chłopiec ma wrażliwą skórę, ale pianka do golenia lub żel może pomóc w zapobieganiu wysypkom. Elektryczne maszynki do golenia zmniejszają ryzyko skaleczeń.

Emocje się zmieniają i mogą pojawić się wahania nastroju. W jednej chwili młody człowiek może się śmiać, a potem może nagle zacząć płakać. Może być intensywne uczucie gniewu.

Wynika to częściowo ze zwiększonego poziomu hormonów w ciele, ale także dlatego, że trudno jest pogodzić się ze wszystkimi fizycznymi zmianami, które mają miejsce.

Zarówno chłopcy jak i dziewczęta mogą potrzebować wsparcia w tym czasie, na przykład, starszy członek rodziny lub przyjaciel, aby porozmawiać o zmianach i zarządzaniu nimi.

Wczesne dojrzewanie

Badania sugerują, że dojrzewanie rozpoczyna się już wcześniej. Istnieją dwa rodzaje wczesnego dojrzewania, z których jeden może wymagać pomocy medycznej.

W 2010 roku badanie 1200 amerykańskich dziewcząt wykazało, że 10,4 procent białych nie-latynoskich dziewcząt zaczęło dojrzewanie w wieku 7 lat, a 18,3 procent zaczęło się w wieku 8 lat, mierzonym przez rozwój piersi.

Wzrost jest znaczący w porównaniu z podobnym badaniem w 1997 roku.

Typowe objawy wczesnej zmiany to przedwczesne pojawienie się włosów łonowych i zapachów ciała. Dziewczynki mogą zobaczyć wczesny rozwój piersi, ale często jest to tkanka tłuszczowa, a rozwój jest uważany za niestabilny.

Większość z nich to zmiany normalnego wzrostu i rozwoju fizycznego. Nie są one przedmiotem troski i nie zaleca się żadnej interwencji.

Ten typ wczesnego dojrzewania uważa się za połączenie genetyki, środowiska i czynników indywidualnych, takich jak waga.

Z drugiej strony, przedwczesne dojrzewanie może wskazywać na podstawowe problemy.

Okres dojrzewania można uznać za przedwczesny, jeśli rozpoczyna się przed ukończeniem 7 do 8 lat u dziewcząt i przed 9 lat u chłopców. Dziewczynki z progresywnym rozwojem piersi w ciągu 4- do 6-miesięcznego okresu obserwacji lub chłopcy z progresywnym powiększeniem prącia i jąder oraz szybkim wzrostem ogólnie mogą potrzebować pomocy medycznej.

Konieczne mogą być terapie, które tymczasowo zatrzymają działanie hormonów, szczególnie jeśli brak równowagi może spowodować problemy w późniejszym życiu, takie jak słabe kości lub brak wzrostu.

Późne dojrzewanie

Jeśli dziewczyna nie ma objawów rozwoju piersi przed ukończeniem 14 lat lub nie ma okresu menstruacyjnego przed 16 rokiem życia lub jeśli jądra chłopca nie rozwinęły się przed ukończeniem 14. roku życia, powinny zgłosić się do lekarza.

Badanie krwi może ujawnić wszelkie problemy hormonalne. Skan MRI lub USG może pokazać, czy gruczoły działają prawidłowo.

Do podstawowych przyczyn późnego dojrzewania należą zaburzenia jedzenia, takie jak jadłowstręt psychiczny i stany hormonalne, na przykład niedoczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy.

Cukrzyca, choroba nerek lub astma mogą prowadzić do późnego okresu dojrzewania, a na to mogą mieć wpływ warunki genetyczne, takie jak zespół niewrażliwości na androgeny (AIS). AIS ma miejsce, gdy organizm nie wykorzystuje niektórych hormonów.

Późne dojrzewanie może być z powodzeniem leczone, często za pomocą leków hormonalnych.

Dojrzewanie może być trudnym etapem rozwoju dla młodych ludzi, nie tylko fizycznie, ale także psychicznie i emocjonalnie. Posiadanie wsparcia członków rodziny i przyjaciół jest w tej chwili bardzo ważne.

PLMedBook