Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Nie możesz spać? Czas na napisanie listy rzeczy do zrobienia, mówi badanie

Nowe badania przynoszą dobrą wiadomość dla tych z nas, którzy nie mogą przejść przez cały dzień bez sporządzania list, szczególnie jeśli mamy problemy z zasypianiem w nocy. Okazuje się, że listy rzeczy do zrobienia mogą być odpowiedzią na niektóre z naszych problemów.

pisanie listy do zrobienia

Czy lubisz listy? Czy spędzasz pół godziny każdego ranka zapisując swoje zadania na następny dzień w punktach kuloodpornych? Czy czasami nie możesz zasnąć w nocy?

Jeśli twoja odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi „tak”, to mam dla ciebie dobrą wiadomość. Być może uda ci się osiągnąć sen tej słodkiej nocy o wiele szybciej, jeśli zaczniesz pisać listy rzeczy do zrobienia tuż przed snem, zamiast od samego rana.

Niedawno Michael K. Scullin i inni badacze z Baylor University w Waco, TX, postanowili zbadać, czy zapisanie wszystkich zadań, które musimy wykonać w ciągu następnego lub dwóch dni, może pomóc nam osiągnąć spokojniejszy stan umysłu, sprzyjają łatwiejszemu zasypianiu.

„Żyjemy w kulturze 24/7,” mówi Scullin, „w której nasze listy rzeczy do zrobienia wydają się stale rosnąć i powodując, że martwimy się o niedokończone zadania przed snem.”

„Większość ludzi po prostu przegląda listy zadań w swoich głowach, więc chcieliśmy sprawdzić, czy zapisanie ich może przeciwdziałać nocnym trudnościom z zasypianiem”.

Michael K. Scullin

Wyniki badań zostały opublikowane w Internecie.

Listy rzeczy do zrobienia mogą pomóc w „rozładowaniu zmartwień”

Scullin i jego zespół zatrudnili 57 studentów uniwersyteckich w wieku od 18 do 30 lat do wzięcia udziału w badaniu. Wolontariusze podzielili się na dwie grupy: osoby, które poświęciły 5 minut przed pójściem spać, na spisywanie list zadań do zrobienia wraz z zadaniami do wykonania następnego dnia (lub w ciągu następnych kilku dni) oraz osoby, które wykorzystały ten czas do już zakończone działania.

Porównanie to, jak wyjaśniają naukowcy, zrodziło się z dwóch różnych perspektyw, co do tego, które podejście najprawdopodobniej pomoże ludziom obniżyć poziom stresu przed snem.

„Są dwie szkoły o tym”, mówi Scullin. „Jednym z nich jest to, że pisanie o przyszłości prowadziłoby do zwiększonego niepokoju związanego z niedokończonymi zadaniami i opóźnieniem snu, a rejestrowanie o ukończonych zajęciach nie powinno wywoływać zmartwień”.

„Alternatywna hipoteza,” dodaje, „polega na tym, że pisanie listy rzeczy do zrobienia” rozładuje „te myśli i zmniejszy obawy.”

Aby monitorować aktywność mózgu uczestników przed snem, zespół wykorzystał polisomnografię, która jest testem, który rejestruje wiele fizjologicznych parametrów związanych ze snem. Na przykład elektryczna aktywność mózgu jest monitorowana za pomocą elektrod przymocowanych do skóry głowy.

Uczestnicy zostali poproszeni o pójście do łóżka o 10:30 pm. „w kontrolowanym środowisku”, jak wyjaśnia Scullin, „całkowicie ograniczyłem wszelką technologię, pracę domową itp. Po prostu po prostu się wyłączyli, gdy weszli do łóżka”.

Eksperyment potwierdził roboczą hipotezę, że spisanie listy zadań wyliczającej zaległe zadania pomogło uczestnikom, którzy zaangażowali się w to ćwiczenie, szybciej zasnąć.

To samo dotyczyło ich odpowiedników, którzy wymieniali zadania, które wykonali tego dnia lub w poprzednich dniach.

Chociaż Scullin i zespół dostali potwierdzenie, że chcieli w swoim badaniu, ostrzegają, że niewielki rozmiar próby uczestnika nie nadaje się dobrze do szerszych wniosków i doradza, że ​​wyniki eksperymentu powinny zostać powtórzone w szerszym badaniu.

„Pomiary osobowości, lęku i depresji mogą łagodzić skutki pisania podczas zasypiania, co można zbadać podczas badania z większą próbką” – wyjaśnia Scullin.

Dodaje: „Zwerbowaliśmy zdrowe, młode osoby dorosłe, więc nie wiemy, czy nasze odkrycia uogólnią się na pacjentów cierpiących na bezsenność, chociaż niektóre z nich zostały już zaproponowane, by przynieść korzyści takim pacjentom”.

Ale w międzyczasie możemy zrobić dobrze, aby chwycić nasze czasopisma przed snem i zacząć organizować jutrzejsze zajęcia. Ja, na przykład, będę więcej niż szczęśliwy, jeśli to powstrzyma mnie przed obsesją na punkcie nadchodzących terminów i pozwoli mi na spędzenie dodatkowej godziny snu.

Like this post? Please share to your friends: