Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaka jest zdrowa waga?

Ludzie często porównują swoją wagę i kształt z otaczającymi je osobami, martwiąc się, że ich waga jest zbyt wysoka lub zbyt niska, ale zdrowa waga nie jest taka sama dla każdej osoby.

Zależy od wielu czynników, w tym wieku, płci, typu ciała, gęstości kości, stosunku mięśni do tłuszczu, ogólnego stanu zdrowia i wzrostu.

Idea zdrowej wagi może również różnić się w zależności od kraju lub kultury. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych zdrowy BMI jest nieco wyższy niż na przykład w Holandii. Jeśli osoba w Holandii dążyła do osiągnięcia „zdrowej wagi”, ta waga miałaby niższą masę docelową niż dla osoby w USA.

Wskaźnik masy ciała

[BMI]

Indeks masy ciała (BMI) został wynaleziony przez belgijskiego matematyka Adolphe Quetelet, który urodził się w 1796 roku.

Jest to liczba podana, gdy waga osoby w kilogramach jest dzielona przez kwadrat ich wzrostu w metrach. Zostało to uznane za przydatną wskazówkę dla przybliżenia zdrowej wagi i przeprowadzania badań populacji.

Aby obliczyć BMI danej osoby, muszą znać jej wagę i wysokość.

W pomiarach metrycznych, jeśli dana osoba waży 80 kg i ma 1,8 metra wysokości, jej wysokość podniesiona do kwadratu wyniesie 3,24. Osiemdziesiątka podzielona przez 3,24 daje BMI 24,69.

Wiele stron internetowych zapewnia narzędzie online do obliczania BMI.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) BMI można sklasyfikować w następujący sposób:

 • 15,9 i poniżej jest bardzo cienka
 • 18,5 jest niedowagą
 • 18,5 do 24,9 to normalna, zdrowa waga
 • 25 do 29,9 ma nadwagę
 • 30 do 39,9 jest otyłych
 • 40 i powyżej jest chorobliwie otyłe.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zauważają, że BMI może być przydatny jako narzędzie przesiewowe, ale nie diagnozuje otłuszczenia ciała ani stanu zdrowia osoby.

Wady BMI

BMI nie uwzględnia pomiarów osoby, więc sportowiec olimpijski może mieć taką samą wysokość i wagę jak osoba, która nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej.

Miałyby ten sam BMI, ale ich pomiary byłyby inne. Na przykład, mięsień waży więcej niż tłuszcz. Oznacza to, że sportowiec, którego waga składa się głównie z mięśni, może mieć taki sam BMI jak osoba, której waga składa się z tłuszczu.

Dwie osoby mogą również mieć różne gęstości kości i stosunki tkanki tłuszczowej, ale BMI nie bierze pod uwagę tych czynników.

Osoba z osteoporozą może mieć niższy BMI ze względu na niższą gęstość kości, ale może nie być zdrowsza.

Wady korzystania z BMI to:

 • Nie docenia on zawartości tłuszczu w organizmie u osób otyłych lub z nadwagą
 • Przecenia zawartość tkanki tłuszczowej w mięśniach lub szczupłych osobach.

Implikacje BMI mogą być różne dla osób w różnym wieku, płci i pochodzenia etnicznego. Na przykład kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni.

Stosunek talii do bioder

Stosunek talii do bioder (WHR) określa stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Jest to ważny czynnik dla zdrowia. Większy odsetek tłuszczu zebranego wokół talii powiązano z większym ryzykiem wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych. Innymi słowy, zdrowiej jest mieć „gruszkowaty kształt” niż „jabłkowy”.

[pomiar talii]

Talia mierzona jest w najwęższym miejscu, a jeśli nie ma wąskiego punktu, mierzy się w przybliżeniu 1 cal nad pępkiem. Biodra mierzy się w najszerszym miejscu pośladków. Pomiar talii podzielony jest przez pomiar bioder.

Jeśli dorosła kobieta ma 27-calowy obwód talii i 36-calowe biodra, jej WHR wynosi 27 podzielone przez 36, co daje jej WHR równy 0,75.

Dla mężczyzn:

 • Poniżej 0,9 wskazuje na bardzo niskie ryzyko problemów sercowo-naczyniowych
 • Od 0,9 do 0,99 sugeruje umiarkowane ryzyko
 • Powyżej 1 oznacza wysokie ryzyko.

Dla kobiet:

 • Poniżej 0,8 oznacza bardzo niskie ryzyko
 • Od 0,8 do 0,89 oznacza umiarkowane ryzyko
 • 0,9 lub więcej sugeruje wysokie ryzyko problemów sercowo-naczyniowych.

Dla kobiet i mężczyzn, WHR ma różne implikacje dla problemów sercowo-naczyniowych.

Stosunek talia-biodro a BMI

WHR da lepsze wyobrażenie o ryzyku choroby sercowo-naczyniowej, w porównaniu z BMI.

Stwierdzono, że kobiety z WHR poniżej 0,8 są zdrowsze, z mniejszym ryzykiem różnych typów raka, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i niepłodności.

Mężczyźni, których WHR wynosi 9 lub mniej, mają te same korzyści, co kobiety z niskim WHR, a mężczyźni z wyższym WHR, mają podobne ryzyko zdrowotne do swoich kobiet.

Jednak WHR nie mierzy całkowitego procentowego udziału tkanki tłuszczowej w ciele ani stosunku mięśni do tłuszczu.

Procent tkanki tłuszczowej

Procent tkanki tłuszczowej oblicza się, ważąc całkowity tłuszcz osoby i dzieląc ją według wagi.

Niezbędny tłuszcz to tłuszcz, którego potrzebujemy do przeżycia. U dorosłych kobiet całkowita zawartość niezbędnych tłuszczów wynosi od 10 do 13 procent. U dorosłych mężczyzn niezbędny tłuszcz stanowi od 2 procent do 5 procent ciała.

Tłuszcz magazynujący to nagromadzenie tłuszczu w tkance tłuszczowej. Potrzebny jest trochę tłuszczu do przechowywania narządów wewnętrznych w jamie brzusznej i klatce piersiowej. Tkanka tłuszczowa to rodzaj tkanki, która zawiera nagromadzony tłuszcz.

Całkowity procent tkanki tłuszczowej obejmuje zarówno tłuszcz magazynujący jak i tłuszcz niezbędny.

Według Amerykańskiej Rady ds. Ćwiczeń, procent tłuszczu u mężczyzn i kobiet powinien wyglądać następująco:

 • Niezbędny tłuszcz u mężczyzn: 2 procent do 4 procent
 • Niezbędny tłuszcz u kobiet: 10 procent do 13 procent

Kobieta z 32 procent lub więcej tkanki tłuszczowej jest uważana za otyłe, podobnie jak mężczyzna z 25 procent lub więcej tkanki tłuszczowej.

Zaletą pomiaru procentowej zawartości tłuszczu w organizmie człowieka jest ocena składu ciała osoby, która jest ważnym czynnikiem w rozwoju niektórych chorób.

Jednak uzyskanie dokładnej miary tkanki tłuszczowej nie jest łatwe.

Pomiar tkanki tłuszczowej

Suwmiarki są często używane do pomiaru tkanki tłuszczowej, ale nie zawsze są dokładne.

Aby uzyskać przybliżony pomiar tkanki tłuszczowej, narzędzie internetowe może dać pomysł.

[pomiar tłuszczu]

Pletyzmografia przemieszczeń powietrznych (ADP) jest czasami wykorzystywana do pomiaru tkanki tłuszczowej. W ADP, osoba wchodzi do zamkniętej komory, która mierzy ich całkowitą objętość ciała przez obliczenie, ile powietrza jest przemieszczane. Gęstość ciała określa się, łącząc masę lub masę ciała z objętością ciała.

Jednak badania sugerują, że ADP również może nie dać dokładnego pomiaru.

W interakcji bliskiej podczerwieni promień podczerwieni wysyłany jest do bicepsów osoby. Jest odbijany od mięśni wewnątrz i wchłaniany przez tłuszcz.

Jednak ta metoda zakłada, że ​​tłuszcz w ramieniu odzwierciedla skład tłuszczu w pozostałej części ciała, co niekoniecznie jest prawdziwe. Może nie dać dokładnego odczytu.

Absorpcjometria rentgenowska o podwójnej energii (DXA) obejmuje promieniowanie rentgenowskie dwóch oddzielnych energii skanujących ciało, z których jeden jest silniej absorbowany przez tłuszcz. Technika może mierzyć względną ilość tłuszczu w kilku punktach i zapewnia odczyt całkowitego składu tłuszczu danej osoby.

Niedawne badania z udziałem 2689 osób w różnym wieku, rodzaju i pochodzenia sugerują, że ta metoda zapewnia dokładny pomiar trzewnej tkanki tłuszczowej (VAT) lub tkanki tłuszczowej.

Znalezienie dokładnego sposobu pomiaru tkanki tłuszczowej jest ważne, ponieważ niedokładne odczyty mogą sugerować zmianę składu, która się nie wydarzyła.

W ten sam sposób, znalezienie prawidłowego sposobu oceny zdrowej wagi jest konieczne, ponieważ waga nie zawsze odzwierciedla zdrowie, a zdrowe ciało to nie tylko kwestia funtów.

W poszukiwaniu zdrowego ciała

Aby stać się zdrowszym, ludzie są zachęcani do redukcji tkanki tłuszczowej. Aby to zrobić, American Council on Exercise (ACE) sugeruje zdrowe odżywianie i ćwiczenia, w tym trening oporowy, w celu zbudowania szczupłej sylwetki.

Dążąc do zdrowego ciała, ważne jest, aby wziąć pod uwagę skład ciała i kształt, płeć i poziomy aktywności, a także użyć dokładnych narzędzi do oceny każdego aspektu.

Dostępne są narzędzia i kalkulatory dostępne online do użytku domowego.

Każdy, kto jest poważnie zaniepokojony kształtem i masą ciała, powinien zasięgnąć porady lekarza.

Lekarz weźmie pod uwagę dietę, aktywność fizyczną i rodzinną historię chorób, którym można zapobiec, osiągając zdrową wagę i zdrowy styl życia.

PLMedBook