Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Naturalne środki na suche oczy

Suche oko opisuje stan, w którym oko nie jest w stanie odpowiednio wytworzyć łez lub wytworzyć łzy o odpowiedniej konsystencji.

Osoby z suchym okiem mogą odczuwać pieczenie lub uczucie pieczenia w oku, lub czuć, jakby coś zostało przyłapane na ich oku. Zainfekowane oko może być czerwone i bolesne lub wydzielać strużkę.

Osoby z suchym okiem również czasami mają niewyraźne widzenie, a ich oczy łatwo się męczą, szczególnie podczas czytania lub korzystania z komputera.

Istnieje szereg domowych środków zaradczych i zmian w stylu życia, które mogą zmniejszyć objawy suchego oka i zapobiegać chorobie. W tym artykule przyjrzymy się zarówno tym, jak i zabiegom medycznym, gdy nie pomogą domowe środki zaradcze.

Środki domowe i zapobieganie

nawilżacz

Nakładanie ciepłych kompresów na oczy, a następnie delikatne mycie powiek za pomocą szamponu dla dzieci może pomóc uwolnić olej w gruczołach łzowych. Poprawia to jakość łez.

W chłodne dni, używanie nocnego nawilżacza w nocy i dodawanie nawilżacza do pieca może pomóc wprowadzić trochę wilgoci z powrotem do suchego powietrza.

Wentylatory, wiatr i suszarki do włosów mogą wysuszyć oczy. Osoby z suchym okiem powinny unikać zbyt dużego ruchu powietrza z tych urządzeń. Okulary przeciwsłoneczne mogą chronić oczy przed wiatrem na zewnątrz.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sztucznych łez bez recepty. Niektóre osoby z suchym okiem uważają, że są pomocne w łagodzeniu objawów. Fundacja Syndromu Sjögrena zaleca częstsze i regularne używanie sztucznych łez, nawet gdy oczy nie czują się niekomfortowo.

Smarowanie żeli to kolejna opcja. Ze względu na swoją grubość, te żele mają tendencję do rozmycia widzenia, więc zwykle najlepiej jest stosować je przed snem. Jednak górna i dolna powieka powinna być wolna od kremów do twarzy przed snem, ponieważ mogą one dostać się do filmu łzowego.

Zmiany stylu życia

Eksperci sugerują, że ograniczenie cukru i sztucznych substancji słodzących może pomóc w zapobieganiu objawom suchego oka. Osoby z cukrzycą powinny utrzymywać poziom cukru we krwi w zalecanym zakresie, aby uniknąć uszkodzenia wzroku.

Zaleca się również, aby ludzie wypijali nawet 8-10 szklanek wody dziennie i rzucili palenie.

Suplementy diety lub źródła kwasów tłuszczowych omega-3 mogą zmniejszać objawy suchego oka. Kwasy tłuszczowe omega-3 można znaleźć naturalnie w łososiu, sardynkach, anchois i nasionach lnu. Kwasy te mają również kilka innych korzyści zdrowotnych.

Osoby z suchym okiem powinny wcześniej omówić stosowanie i dawkowanie suplementów lub witamin z lekarzem.

Leczenie

prawe oko kobiety, które jest przekrwione

Jeśli suche oko jest spowodowane przez leki, lekarz zaleci alternatywny lek, który nie wymienia suchego oka jako działania niepożądanego.

Jeśli jednak objawy choroby suchego oka są spowodowane chorobą, lekarz podejmie próbę leczenia podstawowej przyczyny.

Lek przeciwzapalny zwany cyklosporyną jest czasami przepisywany w celu zmniejszenia uszkodzenia rogówki i zwiększenia produkcji łez. To działanie zmniejsza objawy suchego oka.

W lipcu 2016 r. Nowa kropla do oczu do stosowania w leczeniu suchego oka została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). FDA opisała tę nową terapię, która nazywa się Xiidra, jako „pierwszy lek w nowej klasie leków, zwany antagonistami antygenu związanego z funkcją limfocytów 1 (LFA-1)”.

Xiidra blokuje działanie cząsteczki, która według naukowców wiąże się z zapaleniem związanym z suchym okiem. Jednakże producenci zauważają, że „dokładny mechanizm działania [leku] w przypadku choroby suchego oka nie jest znany.”

W ciężkich przypadkach suchego oka lekarz może zalecić krótkotrwałe stosowanie kropli do oczu kortykosteroidów w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

Prostą metodę chirurgiczną można również wykorzystać do trwałego uszczelnienia „otworów drenażowych” oka. Są to małe otwory w kącikach powiek, w których łzy spływają z oka do nosa. Przez zamknięcie otworów drenażowych łzy będą przechowywane na powierzchni oka przez dłuższy czas.

Otwory drenażowe można również czasowo zamknąć za pomocą zatyczek wykonanych z krzemu lub kolagenu. Wtyczki te są wkładane do otworów odwadniających przez profesjonalistę i nie są bolesne.

Rodzaje i przyczyny

Istnieją dwa główne rodzaje suchego oka.

Wadliwe oko pozbawione łez jest wtedy, gdy gruczoły łzowe nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości płynnego składnika łez, aby prawidłowo oczyścić powierzchnię oka.

Ten rodzaj suchego oka jest czasami nazywany „bolesną ślepotą, suchym okiem”. Jest to spowodowane uszkodzeniem gruczołu łzowego przez czynniki, takie jak starzenie się, zanieczyszczenie lub skutki uboczne niektórych leków.

Inny główny rodzaj suchego oka jest znany jako „suche oko na odparowanie”. Ten typ jest spowodowany zapaleniem innego zestawu gruczołów zlokalizowanych w powiekach, gruczołach Meiboma. Zapalenie zapobiega wytwarzaniu przez gruczoły wystarczającej ilości oleju, który zapobiega zbyt szybkiemu parowaniu łez.

Istnieją inne przyczyny suchego oka. Na przykład ludzie, którzy stosują te leki, mogą czasami odczuwać działanie suchego oka:

lek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa

  • leki przeciwhistaminowe
  • leki zmniejszające przekrwienie nosa
  • środki uspokajające
  • niektóre leki zmniejszające ciśnienie krwi
  • leki dla Parkinsons
  • tabletki antykoncepcyjne
  • leki przeciwdepresyjne

Choroby wpływające na skórę na powiekach lub wokół niej mogą również powodować objawy suchego oka, podobnie jak niektóre alergie. Zaburzenia układu immunologicznego, takie jak zespół Sjögrena, toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów mogą również powodować suchość oka.

Długotrwałe stosowanie kontaktów może powodować objawy suchego oka. Jest to spowodowane utratą czucia w powierzchni w kształcie kopuły, która zakrywa przednią część oka. Osoby po operacji LASIK mogą mieć suche oko przez 3-6 miesięcy po operacji.

Suche oko może zdarzyć się każdemu, w każdym wieku. Jednak osoby starsze wydają się szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia suchego oka.Szacuje się, że 3 miliony kobiet i 1 milion mężczyzn w wieku powyżej 50 lat w USA ma suche oko.

Wiadomo, że kobiety są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia suchego oka w czasie ciąży i po menopauzie.

Like this post? Please share to your friends: