Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy oleje rybne i oleje omega-3 mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie?

Spis treści

 1. Czym są kwasy tłuszczowe omega-3?
 2. Korzyści zdrowotne
 3. Żywność
 4. Ryzyka

Szybkie fakty dotyczące olejów rybnych

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących olejów rybnych. Więcej informacji pomocniczych znajduje się w głównym artykule.

 • Oleje z ryb zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy A i D.
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w olejach rybich mogą chronić serce i oferować inne korzyści zdrowotne, ale wyniki badań są mieszane.
 • Jedzenie ryb jest lepszym sposobem na uzyskanie oleju z ryb lub omega 3 niż przyjmowanie suplementów.

Czym są kwasy tłuszczowe omega-3?

Tłuste ryby są dobrym źródłem oleju omega-3, ale jakie są korzyści?

Kwasy tłuszczowe omega-3 to tłuszcze powszechnie występujące w roślinach i życiu morskim.

W tłustych rybach występują dwa rodzaje:

Kwas eikozapentaenowy (EPA): Najbardziej znany kwas tłuszczowy omega-3, EPA pomaga ciału syntetyzować związki chemiczne biorące udział w krzepnięciu krwi i zapaleniu (prostaglandyna-3, tromboksan-2 i leukotrien-5). Ryby uzyskują EPA z alg, które jedzą.

Kwas dokozaheksaenowy (DHA): U ludzi ten kwas tłuszczowy omega-3 jest kluczową częścią nasienia, siatkówki, części oka i kory mózgowej, części mózgu.

DHA występuje w całym organizmie, szczególnie w mózgu, oczach i sercu. Jest również obecny w mleku matki.

Korzyści zdrowotne

Niektóre badania wykazały, że olej z ryb i kwasy tłuszczowe omega-3 są korzystne dla zdrowia, ale inne nie. Zostało to powiązane z wieloma warunkami.

Stwardnienie rozsiane

O olejach rybnych mówi się, że pomagają ludziom ze stwardnieniem rozsianym (MS) ze względu na ich działanie ochronne na mózg i układ nerwowy. Jednak co najmniej jedno badanie wykazało, że nie przynoszą one żadnych korzyści.

Rak prostaty

Jedno z badań wykazało, że oleje rybie obok diety o niskiej zawartości tłuszczu mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka prostaty. Jednak inne badania wiążą wyższe poziomy kwasów omega-3 z wyższym ryzykiem agresywnego raka prostaty.

Badania opublikowane w sugerują, że wysokie spożycie oleju z ryb zwiększa ryzyko raka prostaty o wysokim stopniu złośliwości o 71 procent, a wszystkie nowotwory prostaty o 43 procent.

Depresja poporodowa

Spożywanie olejów z ryb podczas ciąży może zmniejszyć ryzyko depresji poporodowej. Naukowcy radzą, że spożywanie ryb o wysokim poziomie kwasów omega 3 dwa lub trzy razy w tygodniu może być korzystne. Zaleca się raczej źródła żywności, a nie suplementy, ponieważ dostarczają również białka i minerały.

Korzyści dla zdrowia psychicznego

Przeprowadzone w 2007 r. 8-tygodniowe badanie pilotażowe sugerowało, że oleje rybie mogą pomóc młodym ludziom z problemami behawioralnymi, szczególnie tymi z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Badanie wykazało, że dzieci, które spożywały od 8 do 16 gram (g) EPA i DHA dziennie, wykazały znaczną poprawę w ich zachowaniu, ocenioną przez rodziców i psychiatrę pracującego z nimi.

Korzyści z pamięci

Kwas tłuszczowy omega-3 może pomóc poprawić pamięć operacyjną u zdrowych młodych osób dorosłych, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie.

Jednak inne badania wykazały, że wysokie poziomy kwasów tłuszczowych omega-3 nie zapobiegają pogorszeniu funkcji poznawczych u starszych kobiet.

Serce i korzyści sercowo-naczyniowe

Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w olejach rybich mogą chronić serce w czasie stresu psychicznego.

Wyniki opublikowane w sugestii, że osoby, które przyjmowały suplementy oleju rybnego przez okres dłuższy niż 1 miesiąc, miały lepsze działanie układu sercowo-naczyniowego podczas stresujących testów psychicznych.

W 2012 r. Naukowcy zauważyli, że olej z ryb, poprzez swoje właściwości przeciwzapalne, wydaje się pomagać w stabilizowaniu zmian miażdżycowych.

Tymczasem przegląd 20 badań z udziałem prawie 70 000 osób wykazał „brak przekonujących dowodów” łączących suplementy oleju z ryb z niższym ryzykiem zawału serca, udaru lub przedwczesnej śmierci.

W jednym badaniu stwierdzono, że osoby ze stentami w sercu, które przyjmowały dwa leki rozrzedzające krew oraz kwasy tłuszczowe omega-3, miały mniejsze ryzyko zawału serca w porównaniu z osobami, które nie przyjmowały olejów rybnych.

AHA zaleca spożywanie ryb, a zwłaszcza tłustych ryb, co najmniej dwa razy w tygodniu, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia.

Choroba Alzheimera

Przez wiele lat uważano, że regularne spożywanie oleju z ryb może pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera. Jednak poważne badanie z 2010 r. Wykazało, że oleje rybie nie były lepsze niż placebo w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

Tymczasem badania opublikowane w 2007 r. Donoszą, że dieta bogata w ryby, omega-3, oleje, owoce i warzywa zmniejsza ryzyko demencji i choroby Alzheimera.

Utrata wzroku

Odpowiednie spożycie DHA w diecie chroni ludzi przed utratą wzroku związaną z wiekiem, podali w dzienniku kanadyjscy badacze.

Padaczka

W badaniu z 2014 r. Opublikowano stwierdzenia, że ​​osoby cierpiące na epilepsję mogą mieć mniejszą liczbę napadów, jeśli codziennie spożywają małe dawki oleju rybnego omega-3.

Schizofrenia i zaburzenia psychotyczne

Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w oleju z ryb mogą pomóc zmniejszyć ryzyko psychozy.

Wyniki opublikowano szczegółowo, w jaki sposób 12-tygodniowa interwencja suplementami omega-3 znacznie zmniejszyła długoterminowe ryzyko rozwoju zaburzeń psychotycznych.

Rozwój zdrowia płodu

Zużycie kwasów omega-3 może pomóc w rozwoju płodowym poznawczym i motorycznym. W 2008 roku naukowcy odkryli, że spożycie kwasów omega-3 w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży może poprawić rozwój sensoryczny, poznawczy i motoryczny u płodu.

Żywność

Filety z tłustych ryb zawierają do 30 procent oleju, ale liczba ta jest różna. Białe ryby, takie jak dorsz, zawierają wysokie stężenia oleju w wątrobie, ale ogólnie mniej oleju. Tłuste ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 to anchois, śledź, sardynki, łosoś, pstrąg i makrela.

Innymi źródłami kwasów omega-3 pochodzenia zwierzęcego są jajka, zwłaszcza te o „wysokiej zawartości kwasów omega-3” napisane na skorupce.

Oparte na warzywach alternatywy dla oleju z ryb dla omega 3 obejmują:

Ryby nie są jedynym źródłem pożywienia omega-3.

 • len
 • nasiona konopi
 • olej perilla
 • spirulina
 • orzechy włoskie
 • nasiona Chia
 • rzodkiewki, kiełki surowe
 • świeża bazylia
 • liściaste ciemnozielone warzywa, takie jak szpinak
 • suszony estragon

Osoba spożywająca zdrową, zbilansowaną dietę nie powinna potrzebować suplementów.

Ryzyka

Przyjmowanie olejów z ryb, olejów z wątróbek rybich i suplementów kwasów omega 3 może stanowić ryzyko dla niektórych osób.

 • Suplementy Omega 3 mogą wpływać na krzepnięcie krwi i przeszkadzać w lekach ukierunkowanych na krzepnięcie krwi.
 • Mogą czasem wywoływać działania niepożądane, zwykle drobne problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak odbijanie, niestrawność lub biegunka.
 • Oleje z wątroby ryb zawierają wysokie poziomy witamin A i D. Zbyt wiele z nich może być trujących.
 • Osoby z alergią na skorupiaki lub ryby mogą być narażone na ryzyko spożywania suplementów oleju rybnego.
 • Spożywanie dużych ilości tłustych ryb zwiększa również ryzyko zatrucia substancjami zanieczyszczającymi w oceanie.

Ważne jest, aby pamiętać, że FDA nie reguluje jakości lub czystości suplementów. Kupuj z renomowanego źródła iw miarę możliwości weź Omegę 3 z naturalnego źródła.

AHA zaleca, aby krewetki, lekki tuńczyk w puszkach, łosoś, mintaja i sumy miały niską zawartość rtęci. Zalecają unikanie rekina, włócznika, makreli królewskiej i żabnicy, ponieważ mogą one zawierać wysoką ilość rtęci.

Pozostaje niejasne, czy spożywanie większej ilości oleju z ryb i kwasów omega 3 przyniesie korzyści dla zdrowia, ale dieta oferująca różnorodne składniki odżywcze może być zdrowa.

Każdy, kto rozważa suplementy, powinien najpierw skontaktować się z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: