Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Męski środek antykoncepcyjny okazuje się skuteczny jako alternatywa dla wazektomii

Od pigułek antykoncepcyjnych po niehormonalne zastrzyki, naukowcy badali ostatnio coraz więcej opcji antykoncepcji u mężczyzn. Nowe badania testują żel antykoncepcyjny u małp jako alternatywę dla wazektomii.

[para uprawiająca seks]

Niemal połowa wszystkich ciąż jest niezamierzona, zgodnie z najnowszymi statystykami Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).

Podczas gdy kobiety tradycyjnie miały do ​​dyspozycji szeroką gamę środków antykoncepcyjnych, medyczna społeczność badawcza dopiero niedawno zainteresowała się opracowaniem męskich środków antykoncepcyjnych.

W 2016 r. Męski niehormonalny żel antykoncepcyjny Vasalgel został z powodzeniem przetestowany na królikach, wykazując obietnicę długotrwałego stosowania antykoncepcji u mężczyzn.

Vasalgel jest polimerem o dużej masie cząsteczkowej, który może działać jako potencjalnie odwracalna alternatywa dla wazektomii.

W nowym badaniu badacze – kierowani przez dr. Catherine VandeVoort z Kalifornijskiego Ośrodka Badań nad Prymasem (CNPRC) – testowali lek u naczelnych. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie.

Jak działa Vasalgel u małp

Vasalgel jest wstrzykiwany do tak zwanych nasieniowodów – grubościennej rurki, która transportuje plemniki z jąder do cewki moczowej.

Wewnątrz jamy nasieniowodu żel tworzy barierę, która zatrzymuje ruch nasienia.

W tym badaniu dr VandeVoort wybrał grupę testową 16 dorosłych samców rezusów przebywających w CNPRC i grupę kontrolną 16 dopasowanych pod względem wieku małp, które uprzednio poddano wazektomii.

Zwierzęta poddawano sedacji ketaminą na czas operacji i podawano około 100 mikrolitrów Vasalgelu za pomocą strzykawki przez małe nacięcie.

Ta dawka Vasalgelu tworzyła barierę o długości około 2 centymetrów wewnątrz nasieniowodu. Zwierzętom podawano środki przeciwbólowe po operacji, aby pomóc w bólu, i monitorowano je codziennie przez 7 dni po operacji.

Następnie naukowcy odesłali małpy do normalnego mieszkania w grupach, gdzie mieszkali razem z kobietami przez co najmniej jeden sezon hodowlany około 6 miesięcy. Siedem mężczyzn żyło prawie nieprzerwanie z kobietami przez 2 lata.

Rodzicielstwo wszystkich potomstwa zostało przetestowane za pomocą próbek krwi i testów genetycznych. Naukowcy donoszą, że leczone samce nie miały koncepcji po zastrzykach Vasalgel.

W podobnych warunkach mieszkaniowych oczekuje się, że dojrzałe seksualnie samice będą miały 80 procent ciąż na sezon lęgowy.

Vasalgel jest „bezpieczny” i powoduje „mniej komplikacji” niż wazektomia

Autorzy zgłaszają kilka drobnych komplikacji, podobnych do tych, które zwykle wiążą się z tradycyjnymi wazektomiami. Jedna małpa w grupie rozwinęła ziarniniak spermy po wstrzyknięciu. Ta komplikacja – polegająca na zbrylaniu się nasienia w nasieniowodzie – występuje u około 60 procent przypadków wazektomii u ludzi, według autorów. Jak wyjaśniają, zazwyczaj nie występują poważne skutki uboczne wynikające z ziarniniaka plemników.

Częstość występowania ziarniniaka plemników u zmutowanych męskich rezusów wynosi zazwyczaj około 15 procent, podczas gdy 1 na 32 – jak w przypadku tego badania – wynosi niewiele ponad 3 procent.

W grupie kontrolnej dobranej wiekiem 5 z 16 (lub ponad 32 procent) zmutowanych samców małp rezus rozwinęło postać ziarniniaka plemników.

„Nasze badania pokazują, że umieszczenie Vasalgelu w nasieniowodzie powoduje rzetelną antykoncepcję u dojrzałych samców małp rezus, o czym świadczy brak ciąż w reprodukcyjnie żywotnych samicach, w których przebywały samce. Co ważne, pokazujemy, że metoda umieszczania Vasalgel jest bezpieczna i spowodowało mniej komplikacji niż zwykle przy wazektomii. ”

Dr Catherine VandeVoort

Dr VandeVoort i jej koledzy zalecają, aby w przyszłych badaniach zbadano odwracalność Vasalgelu u małp, zanim żel stanie się ważną alternatywą dla wazektomii u mężczyzn.

„Vasalgel pokazuje prawdziwą obietnicę jako alternatywę dla wazektomii, ponieważ badania przeprowadzone na królikach wykazały, że produkt jest odwracalny” – dodaje. „Chociaż możliwe jest odwrócenie wazektomii, jest to trudna technicznie procedura, a pacjenci często mają bardzo niskie wskaźniki płodności po odwróceniu”.

Dowiedz się, jak obiecujący jest męski zestaw antykoncepcyjny.

Like this post? Please share to your friends: