Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kwas foliowy zwiększa sprawność umysłową u osób w podeszłym wieku

Przyjmowanie suplementów kwasu foliowego może znacząco poprawić funkcje poznawcze u starszych mężczyzn i kobiet.

Jest to wniosek holenderskiego badania, które zostanie opublikowane w Lancet.

Badanie prowadziła Jane Durga z Uniwersytetu Wageningen w Holandii.

Funkcje poznawcze, takie jak pogorszenie pamięci, zmniejszona zdolność szybkiego przetwarzania informacji i zmniejszona płynność słowna, były powiązane z ryzykiem otępienia w starszym wieku.

Dr Durga i współpracownicy śledzili grupę 818 osób powyżej 50 lat przez trzy lata. Niektórym podawano 800 mikrogramów syntetycznej postaci kwasu foliowego dziennie, po czym przyjmowano placebo. Użyto syntetycznej wersji witaminy, ponieważ naturalnie występująca postać ulega degradacji z większą łatwością, na przykład przy przechowywaniu i gotowaniu, przez co wyniki są mniej wiarygodne.

Naukowcy odkryli, że grupa, która zażyła kwas foliowy, poprawiła się we wszystkich aspektach funkcjonowania poznawczego w porównaniu do grupy, która zajęła miejsce.

Kwas foliowy jest rozpuszczalną w wodzie witaminą B i znajduje się w ekstrakcie drożdżowym, zielonych warzywach liściastych, na przykład szpinaku, w suszonej fasoli i grochu, niektórych organach mięsnych, takich jak wątroba, wzbogacone zboża, niektóre owoce i warzywa oraz niektóre nasiona, na przykład słonecznik posiew. Odgrywa ważną rolę w produkcji nowych komórek, szczególnie w rdzeniu kręgowym i zarodku, dlatego ważne jest, aby kobiety w ciąży miały swoje dzienne spożycie (RDI).

Dorośli i dzieci potrzebują kwasu foliowego do wytwarzania czerwonych krwinek i DNA, a niewystarczające dzienne spożycie może prowadzić do anemii. Witamina pomaga również trawić białko i efektywnie wykorzystywać powstałe aminokwasy, a także wytwarzać białka, których organizm może brakować. Odgrywa również rolę w regulowaniu apetytu.

Ze względu na odkrycie związku między wadami cewy nerwowej (NTD, takie jak występujące u noworodków urodzonych z rozszczepem kręgosłupa), a niedostatecznymi rządami kwasu foliowego stopniowo wprowadzono regulacje, które wymagają wzmocnienia niektórych środków spożywczych kwasem foliowym, takim jak zboża, oraz w niektórych krajach chleb i mąka również.

Różne kraje zalecają różne kwoty RDI, od 400 mikrogramów dziennie w USA do 200 w Japonii.

Niektóre badania naukowe powiązały suplementację kwasu foliowego z redukcją różnych upośledzeń związanych z wiekiem, takich jak utrata słuchu i choroba Alzheimera. Inne nie są tak jasne, ale wydaje się, że istnieje zgoda co do tego, że pomaga poprawić funkcje poznawcze u osób starszych z wysokim stężeniem homocysteiny aminokwasu we krwi, co może wskazywać na zwiększone riki udaru, choroby serca i choroby Alzheimera.

Pojawiły się obawy, że kwas foliowy wchodzi w interakcję z witaminą B12, a zażywanie jej zbyt dużo może powodować problemy, takie jak maskowanie niedoboru witaminy B12. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych (powyżej 50 lat), które powinny poprosić lekarza o sprawdzenie poziomu witaminy B12, jeśli rozważają przyjmowanie suplementów kwasów foliowych.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z obszernym artykułem na temat kwasu foliowego, starzenia się, depresji i demencji (BMJ, 2002)

Napisane przez: Catharine Paddock
Writer: Medical News Today

Like this post? Please share to your friends: