Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka piersi, mówi nowy raport

Przegląd najnowszych badań naukowych nad rakiem piersi pokazuje, że istnieją silne dowody na to, że karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kobiet w okresie przedmenopauzalnym i po menopauzie.

kobieta karmi piersią swoje dziecko

Raport z przeglądu, opracowany przez American Institute for Cancer Research (AICR) i World Cancer Research Fund (WCRF), został wydany w tym tygodniu z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią.

Raport zawiera kilka możliwych wyjaśnień, w jaki sposób karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka piersi. Jednym z powodów jest to, że laktacja opóźnia się, gdy kobiety rozpoczynają miesiączkę ponownie po porodzie. Zmniejsza to narażenie na całe życie hormonów, takich jak estrogen, które są powiązane ze zwiększonym ryzykiem raka piersi.

Innym sposobem, w jaki karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko raka piersi, jest to, że po laktacji pierś zrzuca dużo tkanki, podczas której może również pozbyć się komórek z uszkodzonym DNA, które mogą spowodować raka.

Raport sugeruje również, że laktacja może zmienić ekspresję genów w komórkach piersi w sposób, który wywiera „trwały wpływ” na ryzyko rozwoju raka.

„Ekskluzywne karmienie piersią przez 6 miesięcy”

Rak piersi jest chorobą, która rozwija się, gdy nieprawidłowe komórki w piersi zaczynają się rozmnażać i tworzą guz. Chociaż mężczyźni mogą również zachorować na raka piersi, choroba pojawia się prawie zawsze u kobiet.

W Stanach Zjednoczonych rak piersi jest najczęstszym rakiem u kobiet, nie licząc raka skóry.

W 2014 r. 236 968 kobiet i 2141 mężczyzn żyjących w USA dowiodło, że choruje na raka piersi. W tym samym roku z powodu tej choroby zmarło 41 211 kobiet i 465 mężczyzn.

W nowym raporcie dokonano przeglądu 18 badań nad laktacją i karmieniem piersią. Spośród 13 osób, które oceniały wpływ długości karmienia piersią, w raporcie stwierdza się, że na każde 5 miesięcy okresu karmienia piersią ryzyko raka piersi wynosi o 2 procent.

Zgodnie z innymi agencjami, takimi jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), AICR zaleca, aby dzieci były karmione piersią wyłącznie przez okres do 6 miesięcy przed wprowadzeniem innej żywności. Mleko matki nie tylko dostarcza niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, ale także wzmacnia ich układ odpornościowy i pomaga chronić je przed infekcją i astmą.

Niedawne doniesienia Centrum Zwalczania i Kontroli Chorób (CDC) dotyczące amerykańskich praktyk karmienia piersią sugerują, że podczas gdy liczba karmiących piersią wciąż rośnie, zalecenia dotyczące tego, jak długo karmić piersią i kiedy przyjmować inne pokarmy, nie są spełniane. .

Raport CDC pokazuje, że wśród dzieci urodzonych w 2013 r. Zdecydowana większość (81,1%) zaczęła karmić piersią, co sugeruje, że większość matek w USA chce karmić piersią i próbować to zrobić. Ale zanim skończyli 6 miesięcy, tylko około połowa (51,8%) dzieci nadal karmiła piersią.

Inne czynniki ryzyka

Raport AICR i WCRF zawiera również mocne dowody sugerujące, że nadwaga i przenoszenie nadmiaru tkanki tłuszczowej może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi po menopauzie. Z drugiej strony, otłuszczenie ciała zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi przed menopauzą.

Jeśli chodzi o inne czynniki związane ze stylem życia, raport stwierdza, że ​​zarówno w przypadku raka piersi przed jak i po menopauzie istnieją mocne dowody na to, że spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko, a intensywne ćwiczenia go zmniejszają. Stwierdza również, że umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi po menopauzie.

AICR szacuje, że jednej trzeciej raków sutka w USA można było zapobiec, unikając alkoholu, będąc bardziej aktywnym fizycznie i utrzymując zdrową wagę.

Raport sugeruje również, że dzieci karmione piersią są mniej narażone na zbyt duże obciążenie w miarę wzrostu. To daje im dobry start w życiu, ponieważ nadwaga i otyłość u dorosłych zwiększa ryzyko rozwoju 11 powszechnych nowotworów, wynika z badań AICR.

„Nie zawsze możliwe jest karmienie piersią matek, ale dla tych, którzy wiedzą, że karmienie piersią może zapewnić ochronę rak zarówno matce, jak i dziecku.”

Alice Bender, dyrektor AICR ds. Programów żywieniowych

Autorzy zauważają również, że w przyszłości mamy nadzieję, że dowody będą bardziej szczegółowe na temat podtypów raka, ich powstawania i ich związku z czynnikami ryzyka. Najnowsze badania nad rakiem piersi zaczynają identyfikować podtypy zgodnie z molekularną naturą choroby, z różnymi wynikami klinicznymi.

Jak podsumowują autorzy: „Mocne wnioski dotyczące prawdopodobnych związków przyczynowo-skutkowych dla podtypów raka z bardziej szczegółową charakterystyką molekularną będą musiały czekać na lepsze dane epidemiologiczne.”

Like this post? Please share to your friends: