Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy olejki eteryczne mogą zmniejszyć żylaki?

Żylaki lub żyły pająka mogą powstać w wyniku starzenia się, ciąży lub zbyt długiego siedzenia. Mają też tendencję do biegania w rodzinach. Wraz z zabiegami medycznymi osoba może chcieć wypróbować domowe środki na żylaki, w tym olejki eteryczne.

Żylaki są większymi niż normalne żyłami, które często pojawiają się w nogach. Są to podniesione i często skręcone żyły, które mogą być niebieskie, czerwone lub cieliste. Czasami te żyły mogą boleć, puchnąć lub świąd.

Istnieje kilka badań sugerujących, że olejki eteryczne, takie jak winorośl winogronowa, lawenda lub krwawnik pospolity, mogą być w stanie zmniejszyć lub zmniejszyć występowanie żylaków lub pajączków. Jednak w tej dziedzinie potrzeba więcej badań.

W tym artykule przyjrzymy się najlepszym używanym olejom i dowodom, które za nimi stoją. Przyjrzyjmy się także przyczynom i zapobieganiu żylakom oraz innym metodom redukcji żylaków.

Przyczyny żylaków

Żylaki na nodze.

Żyły odpowiadają za powrót krwi, która nie ma tlenu z powrotem w kierunku serca. W żyłach znajdują się okresowo małe zastawki, które powstrzymują przepływ krwi do tyłu.

Jeśli jednak te zawory osłabną lub ulegną uszkodzeniu, krew może płynąć do tyłu i gromadzić się. Rezultatem mogą być żylaki.

Żylaki najczęściej pojawiają się w nogach, ponieważ żyły nóg są pod największą presją, aby przywrócić krew do serca.

Kilka czynników ryzyka zwiększa prawdopodobieństwo, że osoba będzie miała żylaki. Obejmują one:

 • starzeje się, ponieważ zastawki w żyłach zaczynają z czasem słabnąć
 • genetyczna historia członków rodziny z żylakami
 • ciąża, ponieważ rosnąca macica wywiera dodatkowy nacisk na żyły człowieka
 • mieć nadwagę
 • siadając przez dłuższy czas
 • ekspozycja na słońce, która powoduje głównie żylaki na twarzy

Chociaż żylaki nie są zwykle główną przyczyną niepokoju, mogą być drażniące, a czasem bolesne. Czasami u osoby mogą wystąpić owrzodzenia lub owrzodzenia skóry związane ze słabym przepływem krwi w nogach.

Pięć najlepszych olejków eterycznych do żylaków

Olejki eteryczne pochodzą z roślin, w tym z kwiatów, ziół lub drzew. Oleje te są często wykorzystywane do alternatywnych terapii. Dawki i instrukcje, które się z nimi zgadzają, nie są regulowane, więc przed użyciem olejków eterycznych należy porozmawiać z lekarzem.

Niektóre z olejków eterycznych, które badano w odniesieniu do żylaków i ich objawów, takich jak obrzęki nóg, obejmują:

1. Olejek lawendowy

LAVENDER OLEJEK ETERYCZNY W BUTELCE Z FLOWER TO TREAT z żylakami.

Zapach lawendy został pokazany, aby pomóc zmniejszyć ból, według dziennika.

Uważa się, że lawenda wpływa na substancje chemiczne w mózgu, takie jak serotonina i GABA, które są związane z ulgą w bólu.

Nałożenie lawendy na skórę może zmniejszyć ból i rozmiar owrzodzenia skóry podczas masażu stóp lub innych dotkniętych obszarów.

2. Olejek eteryczny z kasztanowca

Wyciąg z nasion kasztanowca (HCSE) można przygotować jako miejscowy żel, doustną nalewkę lub tabletkę. Może to być przydatne w zmniejszaniu obrzęków, bólu i swędzenia.

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie, miejscowe zastosowania HCSE pomogły zmniejszyć objawy żylaków, w tym obrzęk nóg, ból nóg, świąd i ciężkość.

Chociaż metoda działania nie jest dokładnie znana, HCSE uważa, że ​​małe odcinki żył zwane kapilarami ulegają rozpadowi.

3. Olejek eteryczny z orzeszkami morskimi

Badania sugerują, że olejek z orzeszków piniowych może zmniejszyć obrzęk lub obrzęk w nogach osoby.

Badania z 2018 roku pokazują, że olejek z kory sosny morskiej, znany również jako morski olej sosnowy, działa przeciwzapalnie.

Badanie to wykazało również, że olej z kory sosny morskiej był lepszy od ekstraktu z kasztanowca zwyczajnego w celu zmniejszenia obrzęku związanego z przewlekłą niewydolnością żylną, która może powodować żylaki. Jednak to badanie przetestowało tylko 40 osób, więc potrzeba więcej badań.

4. Olejek eteryczny z winogron winorośli

Olejek z winogron winorośli może zmniejszyć obrzęk nóg osoby, w tym obrzęk związany z żylakami.

Według opublikowanych badań, pobranie czerwonego winogronowego ekstraktu winnego w dawkach od 360 do 720 miligramów dziennie pomogło zmniejszyć obrzęk dolnej części nogi związany ze słabym przepływem krwi przez żyły, zwaną również niewydolnością żylną, która jest częstą przyczyną żylaków .

5. Olejek z krwawnika pospolitego

Olejki eteryczne pozyskane z rośliny krwawnika pospolitego są tradycyjnie stosowane w leczeniu żylaków. Kiedy osoba stosuje krwawienie do skóry powyżej żylaków, może to pomóc w zmniejszeniu objawów.

Inne zabiegi

Istnieją inne metody leczenia żylaków oprócz olejków eterycznych, które ludzie mogą chcieć wypróbować.

Inne metody leczenia żylaków to:

 • Pończochy uciskowe. Są to powszechne leczenie żylaków, ponieważ poprawiają krążenie krwi w dotkniętych obszarach. Ludzie mogą je kupić bez recepty lub online, a lekarz może przepisać mocniejsze pończochy uciskowe, gdy jest to konieczne.
 • Skleroterapia. Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu substancji chemicznych do żylaków, które powodują obrzęk i zamknięcie żył. Żyły mogą wymagać kilku zabiegów, aby upewnić się, że odejdą na stałe.
 • Zabiegi laserowe. Zabiegi laserowe mogą pomóc w leczeniu żylaków mniejszych niż 3 milimetry.
 • Zabiegi endogenne. Metody te są zwykle wykonywane w gabinecie lekarskim i obejmują wprowadzenie małego cewnika do żyły i użycie ciepła, aby zamknąć dotkniętą żyłę. Ponieważ żylaki nie działają dobrze, na początku, zgrzewanie nie powoduje zwykle znaczących skutków ubocznych.
 • Zabiegi chirurgiczne. Jeżeli żylaki są bardzo duże i uciążliwe, osoba może wymagać operacji. Obejmuje to usunięcie żył w procedurze znanej jako podwiązanie i usuwanie.

Lekarze często wymyślają nowe metody leczenia żylaków. Jednak żylaki są normalne i jeśli nie powodują istotnych objawów u ludzi i nie powodują skutków ubocznych, zwykle nie wymagają leczenia medycznego ani inwazyjnego.

Zapobieganie żylakom

Mężczyzna odprowadzenia pies outside na ulicie.

Ponieważ genetyka i hormony odgrywają rolę w rozwoju żylaków, nie zawsze jest możliwe zapobieganie ich tworzeniu. Istnieją jednak pewne kroki, które osoba może podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków.

Możliwe etapy zapobiegania żylakom obejmują:

 • Ćwicz regularnie, aby poprawić krążenie i promować powrót krwi do serca.
 • Diety i ćwiczenia, aby utrzymać zdrową wagę.
 • Unikanie przekraczania nóg, jeśli siedzisz przez dłuższy czas, ponieważ może to zmniejszyć przepływ krwi do nóg.
 • Biorąc częste „przerwy na spacer”, aby stymulować przepływ krwi w nogach i na całym ciele.
 • Noszące pończochy podtrzymujące, które zapewniają łagodny nacisk w celu ściśnięcia nóg i zachęcają do powrotu krwi.
 • Unikaj nadmiernie ciasnych ubrań w okolicy talii, pachwiny i kończyn górnych, ponieważ może to ograniczyć przepływ krwi z powrotem w kierunku serca.
 • Ograniczenie soli, ponieważ nadmierne stężenie sodu może prowadzić do obrzęku.

Zagrożenia związane z olejkami eterycznymi

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie reguluje olejków eterycznych. Jednak te oleje są objęte klasyfikacją „ogólnie uznawaną za bezpieczną” lub GRAS.

Aby być bezpiecznym, olejki eteryczne muszą być rozcieńczone w oleju przewoźnika przed użyciem. Umieść 3 do 5 kropli olejku w 3 łyżkach oleju ze słodkich migdałów, rozgrzanego oleju kokosowego lub oliwy z oliwek i delikatnie nałóż na skórę.

Olejki eteryczne często nie powodują znaczących skutków ubocznych, chociaż mogą być toksyczne po połknięciu, co prowadzi do nudności i wymiotów.

Nałożenie olejków eterycznych na skórę może również powodować reakcje alergiczne lub podrażnienie skóry u niektórych osób. Osoba powinna zawsze wykonać test plastra przed użyciem oleju. Obejmuje to naniesienie niewielkiej ilości olejku eterycznego na niewielką porcję skóry i czekanie przez noc na badanie obrzęku lub reakcji alergicznych.

Wreszcie osoba stosująca oleje cytrusowe może stwierdzić, że ich skóra staje się bardziej wrażliwa na słońce.

Perspektywy

O ile żylaki nie powodują problemów zdrowotnych dla osoby, zwykle nie wymagają inwazyjnych zabiegów.

Jeśli dodanie olejków eterycznych i masaży nóg pomoże osobie odczuć zmniejszone objawy, może to być korzystne.

Osoba powinna zawsze rozmawiać z lekarzem na temat stosowania olejków eterycznych w leczeniu żylaków i innych metod leczenia, jeśli olejki eteryczne nie są skuteczne.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: