Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Karmienie piersią podczas stosowania leków przeciwdepresyjnych: „korzyści przewyższają ryzyko”

Kobiety karmiące piersią są zazwyczaj ostrzegane, że przyjmowane przez nich leki mogą przedostawać się do mleka matki, przez co niektóre nowe matki wahają się przed zażyciem leków przeciwdepresyjnych. Jednak nowe badania sugerują, że kobiety przyjmujące leki przeciwdepresyjne odnoszą więcej sukcesów w karmieniu piersią, jeśli nadal przyjmują leki.

Badania zostały niedawno zaprezentowane podczas Dorocznej Konferencji Perthatal Society of Australia and New Zealand w Perth.

Według Kliniki Mayo w USA wiele nowych matek doświadcza wahań nastroju i zaklęć, które szybko zanikają. Jednak niektóre nowe matki mają długotrwałą, cięższą postać depresji zwaną depresją poporodową.

Chociaż jest to często traktowane z poradami i lekami, Klinika Mayo zauważa, że ​​istnieje potencjalne ryzyko, że lek dotrze do nowego dziecka z mlekiem matki.

Jednak depresja poporodowa niesie za sobą wiele objawów, które, jeśli nie są leczone, mogą zakłócać zdolność matki do opieki nad swoim dzieckiem i innymi codziennymi zadaniami. Objawy te obejmują: bezsenność, drażliwość i złość, zmęczenie, silne wahania nastroju, wycofanie i myśli o samookaleczeniu lub uszkodzeniu dziecka.

Według Amerykańskich Ośrodków Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), 11% Amerykanów powyżej 12 roku życia przyjmuje leki przeciwdepresyjne, a kobiety są 2,5 razy bardziej narażone na przyjmowanie leków niż mężczyźni.

Aby dokładniej zbadać korzyści i zagrożenia dla nowych matek, naukowcy z University of Adelaide w Australii – pod kierunkiem dr Luke’a Grzeskowiaka z Robinson Research Institute – wykorzystali dane z Duńskiej Narodowej Kohorty Urodzenia w Danii, aby zbadać 368 kobiet, które były na antydepresyjne przed zajściem w ciążę.

Kobiety, które przestały przyjmować leki przeciwdepresyjne, częściej przestają karmić piersią

Naukowcy odkryli, że 67% kobiet zaprzestało przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, które były w ciąży, zanim zaszły w ciążę, gdy zaszły w ciążę lub podczas karmienia piersią.

Karmienie piersią

Dr Grzeskowiak wyjaśnia: „Jedna trzecia kobiet (33%) nadal przyjmowała leki przeciwdepresyjne przez cały okres ciąży i podczas karmienia piersią, a te kobiety znacznie lepiej radziły sobie z karmieniem piersią aż do zalecanych 6 miesięcy”.

Jednak w porównaniu z tymi kobietami mówi, że kobiety, które przestały przyjmować leki przeciwdepresyjne „były również bardziej skłonne do zaprzestania karmienia piersią w ciągu zalecanych 6 miesięcy”.

On i jego współpracownicy twierdzą, że korzyści zdrowotne wynikające z ciągłego karmienia piersią znacznie przewyższają postrzegane ryzyko dla dziecka wynikające z przyjmowania leków przeciwdepresyjnych.

Odnotowano kilka korzyści związanych z karmieniem piersią przez pierwsze 6 miesięcy. Na przykład w 2013 r. Raport dotyczący badania sugerującego karmienie piersią na dłużej poprawia inteligencję dziecka.

Tom Frieden, dyrektor CDC, zauważył, że niemowlęta, które karmią piersią „mają mniejsze ryzyko zakażenia uszu i przewodu pokarmowego, cukrzycę i otyłość, a także matki karmiące piersią mają mniejsze ryzyko raka piersi i jajników”.

„Moms na antydepresantach powinny być wspierane”

„To naprawdę ważna wiadomość” – mówi dr Grześkowiak o swoich odkryciach, zauważając, że karmienie piersią dla matki obejmuje również ochronę przed depresją poporodową.

Chociaż wiele kobiet może być w konflikcie na temat przyjmowania leków podczas ciąży i podczas karmienia piersią, dr Grześkowiak mówi:

„Ilość leków przeciwdepresyjnych, które trafiają do mleka matki, jest bardzo niska, co według nas, kontynuowanie przyjmowania leków przeciwdepresyjnych i regularne karmienie piersią to najlepszy wynik zarówno dla dziecka, jak i matki. „

Klinika Mayo oferuje kilka wskazówek, które nowe matki mogą zrobić samodzielnie, aby przyspieszyć powrót do zdrowia po depresji poporodowej:

  • Dokonuj zdrowego stylu życia, w tym zdrowego odżywiania, ćwiczeń i unikania alkoholu
  • Wykonuj realistyczne oczekiwania i nie staraj się robić wszystkiego
  • Znajdź czas dla siebie
  • Pomyślcie pozytywnie – pomocne mogą być kursy terapii behawioralnej
  • Unikaj izolacji.

„Jeśli [nowe matki] przyjmują leki przeciwdepresyjne,” dodaje dr Grześkowiak, „powinny one być wspierane i zachęcane przez członków rodziny, przyjaciół i pracowników służby zdrowia do kontynuowania leczenia, wiedząc, że dobre wyniki w karmieniu piersią są dla nich najważniejsze. dziecko.”

Like this post? Please share to your friends: