Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaburzeniach TMJ?

Zaburzenia TMJ wpływają na staw szczęki i mięśnie, które kontrolują szczękę. Mogą być trudne do zdiagnozowania i leczenia ze względu na stopień skomplikowania tego stawu.

Około 12 procent osób w Stanach Zjednoczonych doświadcza zaburzeń TMJ w tym samym czasie. Kobiety dotykają częściej niż mężczyźni, a 9 kobiet na 1 mężczyznę doświadcza silnego bólu i ograniczonego ruchu szczęki.

Zrozumienie przyczyn, objawów i opcji leczenia dostępnych dla zaburzeń TMJ jest niezbędne zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy.

Co to jest staw skroniowo-żuchwowy?

staw skroniowo-żuchwowy

Staw skroniowo-żuchwowy znajduje się u podstawy czaszki.

Powszechnie określany jako TMJ, pozwala na ruch wymagany do żucia i mówienia.

Połączenie łączy żuchwę, czyli dolną szczękę i kość skroniową, która znajduje się z boku czaszki.

Ponieważ TMJ umożliwia ruch w górę iw dół, jak również z boku na bok, jest to jedno z najbardziej skomplikowanych stawów w ciele. Może to utrudniać skuteczne leczenie ciężkich zaburzeń TMJ.

Czym są zaburzenia TMJ?

Zaburzenia TMJ to stany, które wpływają w szczególności na TMJ. Istnieje wiele możliwych objawów, które mogą powodować różne dyskomfort.

Zaburzenia TMJ są szeroką kategorią, a termin obejmuje wiele możliwych przyczyn. Jako takie dostępne są różne opcje leczenia.

Lekarze mogą diagnozować zaburzenia TMJ w oparciu o szereg objawów, w tym utrzymujący się ból wokół szczęki i ograniczony ruch szczęk.

Większość przypadków zaburzeń TMJ ustąpi w krótkim czasie, zwykle w ciągu kilku miesięcy. Niektóre przypadki mogą jednak być w toku lub powracać.

Przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn zaburzeń TMJ. Niektóre znane przyczyny to:

młoda dziewczyna w łóżku z bólem głowy

  • uraz fizyczny
  • artretyzm
  • szlifowanie lub zaciskanie zębów podczas snu
  • choroby autoimmunologiczne
  • zabieg stomatologiczny
  • infekcje

Inne przyczyny mogą być genetyczne, hormonalne lub środowiskowe. Na przykład zauważono, że skrzypkowie doświadczają zaburzeń TMJ w stopniu wyższym niż populacja ogólna, ponieważ ich praca polega na trzymaniu instrumentu pod szczęką. Może to powodować obciążenie, które prowadzi do zaburzeń TMJ.

Zaobserwowano, że kobiety doświadczają zaburzeń TMJ częściej niż mężczyźni, więc naukowcy badają obecnie przyczyny hormonalne TMJ.

Chociaż przyczyna nie jest dokładnie rozumiana, naukowcy mają nadzieję, że zbadanie związku między hormonem żeńskim estrogenów i zaburzeniami TMJ okaże się przydatne.

Objawy

Istnieje szereg symptomów związanych z TMJ, w tym:

Ból

Jednym z najbardziej oczywistych objawów zaburzeń TMJ jest ból odczuwany podczas przesuwania szczęki. Jednak inne objawy, które mogą wystąpić z zaburzeniem TMJ obejmują bóle głowy lub migreny, ból szyi lub ból pleców i bóle ucha lub ból wokół ucha, który rozprzestrzenia się na policzki.

Jeśli ból nie znajduje się w pobliżu szczęki, lekarz często szuka innych objawów przed rozpoznaniem zaburzeń TMJ.

Dźwięki

Powszechnym, ale często bezbolesnym objawem jest nietypowy trzaskanie, klikanie, a nawet zgrzytanie, które może wystąpić podczas jedzenia, mówienia lub po prostu otwierania ust.

Odgłosy, które pojawiają się podczas poruszania żuchwą, nie zawsze są objawem zaburzeń TMJ. W rzeczywistości odgłosy szczęk są dość powszechne. Dopiero gdy dźwięki występują obok bólu lub ograniczonego ruchu szczęki, może być potrzebna porada lekarska.

Brzęczenie, dzwonienie lub drętwienie w uszach może występować obok bólów ucha, a te objawy mogą być również związane z zaburzeniami TMJ.

Ograniczony ruch

Ograniczony ruch, który uniemożliwia całkowite otwarcie jamy ustnej lub przesunięcie szczęki w określonych kierunkach może spowodować ciężki dyskomfort w życiu codziennym.

Leczenie

Istnieje wiele dostępnych opcji leczenia.

Zmieniają się samopoczucie i styl życia

W wielu przypadkach ludzie mogą z powodzeniem leczyć zaburzenia TMJ w domu. Zmiany samoopieki i stylu życia mogą wystarczyć do łagodzenia objawów łagodnych lub umiarkowanych.

Zalecane zabiegi samoleczenia mogą polegać na zmniejszeniu ruchu szczęki. Zaleca się odpoczynek, który może obejmować:

  • unikanie gumy do żucia
  • jedząc tylko miękkie pokarmy
  • unikanie zaciskania lub napinania szczęki

Z drugiej strony zalecane mogą być delikatne ćwiczenia, takie jak lekkie rozciąganie szczęki. Pomocne może być również masowanie dotkniętych mięśni wokół szczęki.

Zaleca się połączenie odpoczynku i łagodnego wysiłku fizycznego. Pracownik służby zdrowia może doradzić w sprawie najbardziej odpowiednich ćwiczeń do wykonania, a także innych zmian w stylu życia, które mogą złagodzić objawy zaburzeń TMJ.

Nakładanie lodu lub wilgotnego gorąca może pomóc zmniejszyć objawy.

Traktowanie istniejących warunków

zbliżenie dłoni za pomocą szczepionki

W przypadku zaburzeń TMJ, które są spowodowane wcześniej istniejącymi schorzeniami, mogą być dostępne bardziej szczegółowe opcje leczenia.

Na przykład, jeśli zaburzenie TMJ jest spowodowane przez zaciśnięcie zęba lub zaciśnięcie podczas snu, strażnik w jamie ustnej może pomóc złagodzić objawy. Dentysta może zapewnić ochraniacz w jamie ustnej, gdy jest to właściwe.

W przypadkach, w których zaburzenia TMJ są spowodowane przez choroby zwyrodnieniowe, takie jak zapalenie kości i stawów, zastrzyki steroidowe mogą być zalecaną opcją leczenia.

Steroid, który jest wstrzykiwany do samego stawu, pomoże złagodzić obrzęk, zmniejszając ból i inne objawy. W wielu przypadkach zmniejszenie bólu występuje w ciągu tygodnia.

W niektórych przypadkach wstrzyknięcie może trwale rozwiązać objawy zaburzeń TMJ, aw innych może być tymczasowe.

Krótkoterminowe dostępne bez recepty leki przeciwbólowe mogą zmniejszyć dyskomfort.

Chirurgia

W bardziej ekstremalnych przypadkach zaburzeń TMJ chirurgia może być najbardziej skutecznym sposobem leczenia bólu i ograniczonego ruchu.

Zaburzenie TMJ może być spowodowane uszkodzeniem samego stawu, mięśni otaczających szczękę lub innym stanem. Operacja jest zalecana tylko wtedy, gdy rzeczywiste połączenie ma z nią coś nie w porządku.

W bardzo ciężkich przypadkach zaburzeń TMJ, gdzie ruch szczęki jest bardzo ograniczony, a objawy są długotrwałe, staw może wymagać wymiany. Takie leczenie jest jednak rzadko wymagane.

Ludzie powinni zawsze szukać profesjonalnej porady lekarskiej na temat jakiegokolwiek leczenia, nawet jeśli leczenie obejmuje samoopiekę i podstawowe zmiany stylu życia.

Perspektywy

Zaburzenia TMJ często nie są poważne i przeminą po kilku miesiącach. Objawy są często łagodne i powodują jedynie minimalne niedogodności.

W niektórych przypadkach zaburzenia TMJ będą jednak poważne i długotrwałe. Gdy schorzenie obniża jakość życia, należy jak najszybciej znaleźć diagnozę i leczenie, aby poradzić sobie z chorobą lub ją rozwiązać.

Niezależnie od tego, czy stan jest łagodny, czy poważny, fachowa porada jest zawsze niezbędna w leczeniu zaburzeń TMJ.

Like this post? Please share to your friends: