Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Lymphangioma: Co musisz wiedzieć

Limfangioma to obrzęk lub masa występująca głównie w głowie, szyi i ustach.

Chłoniaki są wynikiem wrodzonej choroby i zwykle ujawniają się w momencie urodzenia, a przynajmniej w momencie, gdy dana osoba ma 2 lata.

Co to jest?

Układ limfatyczny pomaga wyeliminować toksyny lub odpady z organizmu. Limfomancja jest spowodowana zaburzeniem układu limfatycznego.

Limfangioma może wpływać na dowolną część ciała, ale zwykle występuje na głowie, szyi lub ustach. Obrzęk składa się z jednego lub wielu worków wypełnionych płynem, które są spowodowane przez problem z układem limfatycznym.

Układ limfatyczny jest częścią układu odpornościowego i składa się z sieci rur znanych jako naczynia limfatyczne. Te naczynia transportują płyn zwany limfą dookoła ciała i do krwioobiegu.

Węzły chłonne umieszczone wokół układu limfatycznego pomagają pozbyć się ciała infekcji i zapalenia.

Naczyniaki chłonne i niektóre inne rodzaje masy powiązane z układem limfatycznym znane są jako malformacje limfatyczne. Te obrzęki lub masy są łagodne i niezwiązane z rakiem.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Sprawdzanie węzłów chłonnych.

Chłoniaki są spowodowane nieprawidłowym rozwojem układu limfatycznego, ale dokładnie dlaczego tak się dzieje, nie jest znane.

Naczyniak limfatyczny jest określany jako „mutacja somatyczna”, co oznacza, że ​​wpływa na geny, ale nie jest stanem odziedziczonym.

Limfoniaki mogą również występować jako część innego stanu, w tym:

 • Zespół Noonana
 • zespół Turnera
 • Zespół Downa

Wady limfatyczne mogą występować zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet każdej rasy. Są rzadkim schorzeniem dotykającym około 1 na 4000 noworodków.

Objawy

Chłoniaki zwykle występują w jednym zlokalizowanym obszarze. Czasami mogą być rozpowszechnione w całym ciele.

Chociaż obrzęk często pojawia się przy porodzie, może być na początku zbyt mały, aby go zobaczyć. W tych przypadkach malformacja limfatyczna wzrasta wraz ze wzrostem niemowlęcia.

Pojawienie się naczyń limfatycznych może być różne, od małych łat po duże obrzęki, w zależności od ilości płynu.

Istnieją trzy typy malformacji limfatycznych:

 • Macrocystic: Duża, wypełniona płynem kieszeń lub kieszenie pod skórą. Skóra wydaje się czerwona lub niebieskawa. Macrocystyczne malformacje limfatyczne mają ponad 2 centymetry (cm) średnicy i zwykle występują na szyi. Mogą również wpływać na klatkę piersiową, pachę lub pachwinę.
 • Microcystic: Grupa małych, wypełnionych płynem woreczków, które mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Skórka jest czerwona lub niebieskawa, a masa rośnie proporcjonalnie do dziecka.
 • Mieszane: połączenie makrofystycznych i mikrocystycznych wad rozwojowych limfatycznych.

Komplikacje

Ogólnie rzecz biorąc, chłoniaki nie powodują żadnych problemów medycznych. Jednak ze względu na ich widoczność na twarzy i szyi, mogą wpływać na wygląd osoby.

Mogą również wystąpić poważniejsze komplikacje, w tym:

 • ból
 • infekcja
 • problemy z oddychaniem, gdy obrzęki w szyi dotykają dróg oddechowych
 • trudności w połykaniu lub mówieniu
 • zapalenie lub zapalenie tkanki łącznej
 • krwawienie
 • podwójne widzenie, jeśli dotyczy to oczodołu
 • świszczący oddech i ból w klatce piersiowej, jeśli dotyczy to klatki piersiowej

Diagnoza

Rozpoznanie naczyń limfatycznych nie jest zwykle trudne i często można je wykonać przed porodem, stosując USG prenatalne.

Po narodzinach dziecka podczas badania przedmiotowego można zidentyfikować chłoniaka. Zwykle pojawia się jako miękka, źle zdefiniowana, wypełniona płynem masa, która porusza się pod skórą, gdy nacisk zostanie zastosowany.

Zastosowanie ultradźwięków, tomografii komputerowej (CT) lub skanów rezonansu magnetycznego (MRI) może również pomóc w identyfikacji masy.

Leczenie

Chirurgia.

Leczenie naczyniaków chłonnych różni się w zależności od przypadku i często obejmuje zespół specjalistów współpracujących w celu ustalenia najlepszego sposobu działania.

Lokalizacja, rodzaj i objawy masy przyczynią się do podjęcia decyzji, jakie leczenie zastosować. Jeśli naczyniak limfatyczny nie powoduje określonych problemów, zarówno pod względem medycznym, jak i pod względem wyglądu, często nie jest konieczne leczenie.

Kiedy leczenie jest potrzebne, najczęściej spotykane typy to:

 • Operacja: Chirurgiczne usunięcie może być trudną procedurą, jeśli zniekształcenie limfatyczne przebiło nerwy i mięśnie.
 • Skleroterapia: roztwór wstrzykuje się w obrzęk, powodując jego obkurczenie lub zapadnięcie.
 • Ablacja prądem o częstotliwości radiowej: prąd o wysokiej częstotliwości dostarczany przez igłę niszczy nienormalną tkankę.
 • Dermabrazja: Technika zmiany powierzchni skóry może być stosowana w leczeniu blizn na twarzy.
 • Przezskórne drenaż: wykonuje się nacięcie w wadach limfatycznych, a płyn zostaje spuszczony.
 • Leczenie farmakologiczne: Zwykle związane z leczeniem raka lek sirolimus zmniejsza kurczliwe wady układu limfatycznego. Jednak badania kliniczne wciąż determinują jego skuteczność.

Niestety, w wielu przypadkach naczyń limfatycznych, mogą one powracać po usunięciu.

Konieczne może być również dalsze leczenie, jeśli obrzęk dotknie oddechu, jedzenia lub mówienia.

Perspektywy

Ogólnie rzecz biorąc, długoterminowe perspektywy dla ludzi z naczyniakami limfatycznymi są dobre.

Jednakże, jeśli nie są leczone, mogą mieć znaczący wpływ na jakość życia danej osoby. Wpływ ten obejmuje komplikacje, takie jak oszpecenie, które może być szczególnie niepokojące w przypadku malformacji limfatycznych na twarzy.

Może to również dotyczyć części ciała lub narządów zlokalizowanych w pobliżu węzłów chłonnych.

Proste masy, które są całkowicie usunięte, zwykle nie występują ponownie. Jednak bardziej złożone masy, które są całkowicie usunięte powtarzają się w 10 do 27 procent przypadków.

Od 50 do 100 procent osób, które mają tylko częściowo usuniętą masę, doświadcza nawrotów.

Like this post? Please share to your friends: