Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaki jest związek między rakiem piersi a cukrzycą?

Osoby, które przeżyły raka piersi u kobiet po menopauzie, mają większą szansę na rozwinięcie się cukrzycy. Naukowcy stają się coraz bardziej świadomi związku między cukrzycą a rakiem. W tym artykule omówimy ten link.

Opublikowane w nim badanie jest najobszerniejsze, aby zaobserwować związek między zachowanym rakiem piersi a ostatecznie rozwijającym się cukrzycą; Wykazano również, że to, czy u pacjenta wystąpiła cukrzyca, było ściśle związane z poddaniem się chemioterapii.

Zaobserwowano również przeciwną interakcję: kobiety z cukrzycą mają 20 procent szans na rozwinięcie pomenopauzalnego raka piersi. Badanie z ubiegłego roku wykazało, że osoby z cukrzycą w wieku powyżej 60 lat częściej chorują na raka piersi w porównaniu z osobami bez cukrzycy.

Treść tego artykułu:

 1. Jakie jest połączenie?
 2. Winiki wyszukiwania
 3. Dlaczego osoby, które przeżyły raka piersi, są bardziej narażone na cukrzycę?
 4. Jak mogę zmniejszyć ryzyko?

Szybkie fakty dotyczące raka piersi i cukrzycy:

 • Zaobserwowano, że cukrzyca zwiększa prawdopodobieństwo raka piersi, a rak piersi zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy.
 • Zmiany w stylu życia mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka w perspektywie długoterminowej.

Jak ustalono związek między rakiem piersi a cukrzycą?

Grupa kobiet posiadających wstążki świadomości raka piersi

Połączenie powstało w wyniku poprawy w diagnostyce i leczeniu raka piersi. Ponieważ coraz więcej kobiet przeżywa raka piersi, coraz ważniejsze staje się zrozumienie długoterminowych wyników dla osób, które przeżyły wraz z wiekiem.

Jednak niewiele badań próbowało ustalić, jakie ryzyko zachorowania na cukrzycę ma rak piersi. Badanie to jest przykładem nowych badań, które zdecydowanie utwierdziły związek między rakiem piersi a cukrzycą.

Zespół, kierowany przez dr Lorraine Lipscombe (Women’s College Hospital, Instytut Studiów Kobiecych College, Toronto, ON, Kanada), zebrał i przeanalizował dane z Ontario. Celem było porównanie częstości występowania cukrzycy u kobiet w wieku powyżej 55 lat z rakiem piersi (1996-2008) u kobiet w tym samym wieku bez tej choroby.

Określono również, czy pacjent przeszedł chemioterapię. W eksperymencie wzięło udział 24 976 osób, które przeżyły raka piersi i 124 880 osób.

Wyniki badań dotyczących raka piersi i cukrzycy

Wyniki badania wykazały, że:

 • Spośród wszystkich badanych 9,7% cukrzyków rozwinęło się w ciągu średnio 5,8 roku obserwacji.
 • Dwa lata po rozpoznaniu ryzyko cukrzycy wśród osób, które przeżyły raka piersi wzrosło do 7 procent w porównaniu z kobietami bez raka.
 • Po 10 latach wzrosło o 7 procent ryzyko do 21 procent.

4 404 pacjentów, którzy otrzymali chemioterapię adiuwantową, wykazało przeciwną korelację. W ciągu pierwszych 2 lat po rozpoznaniu ryzyko wystąpienia cukrzycy było najwyższe (24% w porównaniu z grupą kontrolną). Ale po 10 latach ryzyko spadło do 8 procent.

Czy chemioterapia zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy u pacjentów z rakiem sutka?

Dr Lipscombe powiedział:

„Jest możliwe, że chemioterapia może wcześniej wywołać cukrzycę u podatnych kobiet. Zwiększony przyrost masy ciała odnotowano w przypadku chemioterapii adiuwantowej w przypadku raka piersi, co może być czynnikiem zwiększonego ryzyka cukrzycy u kobiet otrzymujących leczenie.

Tłumienie estrogenów w wyniku chemioterapii może również sprzyjać cukrzycy; jednak mogło to być mniejszym czynnikiem w tym badaniu, w którym większość kobiet była już po menopauzie „.

Autorzy uważają, że inne czynniki przyczyniły się do związku między cukrzycą a kobietami poddanymi chemioterapii. Obejmują one:

 • Leki – leki na glikokortykosteroidy stosowane w chemioterapii w leczeniu nudności i stanów zapalnych często powodują hiperglikemię lub podwyższenie poziomu cukru we krwi.
 • Zwiększona obserwacja – kobiety, które otrzymały chemioterapię, mogły być obserwowane z większą dokładnością; dlatego cukrzycę łatwiej byłoby wykryć.

Według naukowców ryzyko to może się zmniejszyć u kobiet, które otrzymały chemioterapię, ponieważ rozwinęły cukrzycę w ciągu pierwszych 2 lat i nie były już monitorowane. Innym powodem może być to, że działanie glukokortykoidów z czasem ustąpiło.

Dlaczego osoby, które przeżyły raka piersi, są bardziej narażone na cukrzycę?

Badacze mówią, że nie mogą w pełni zrozumieć, dlaczego osoby, które przeżyły raka piersi, miały wyższe ryzyko cukrzycy w porównaniu z grupą kontrolną.

Dr Lipscombe wyjaśnił:

„Istnieją jednak dowody na związek między cukrzycą a rakiem, które mogą wynikać z czynników ryzyka wspólnych dla obu schorzeń Jednym z takich czynników ryzyka jest insulinooporność, która predysponuje zarówno do cukrzycy, jak i wielu rodzajów raka”.

Rzeczywiście, kilka badań potwierdziło, że podwyższenie poziomu insuliny przyczynia się do proliferacji tkanki piersi i może prowadzić do rozwoju raka piersi.

Dr Lipscombe doszedł do wniosku, że wyniki podkreślają znaczenie ścisłego monitorowania cukrzycy wśród osób, które przeżyły raka piersi.

Co mogą zrobić osoby, które przeżyły raka piersi, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę?

Kobiety biorące udział w zabawie pod kątem świadomości raka piersi

Poczyniono związek między rakiem piersi a cukrzycą. Istnieje jednak kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka związanego z obydwoma warunkami.

Badanie przeprowadzone przez epidemiologa Dr. Phillipe Autier zbadało związek między warunkami i przeprowadziło analizy ryzyka. Opublikowane wyniki badań wskazują, że najbardziej skuteczną profilaktyką jest:

 • aktywność fizyczna
 • obniżenie indeksu glikemicznego

Badanie kończy się:

„Związek między tymi dwiema powszechnymi chorobami może mieć ważne implikacje dla zdrowia publicznego z powszechnymi czynnikami ryzyka, które napędzają dalszy wzrost w obu chorobach, jednocześnie utrzymując kuszącą możliwość zapobiegania obojgu”.

W rezultacie dieta i ćwiczenia pozostają skutecznymi sposobami zmniejszania ryzyka cukrzycy u pacjentów z rakiem piersi i odwrotnie.

Chociaż związek pomiędzy rakiem piersi a cukrzycą jest ciągle badany, zmniejszenie otyłości i promowanie aktywności fizycznej zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju zarówno stanu, jak i wielu innych stanów związanych z otyłością i siedzącym trybem życia.

PLMedBook