Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak wygląda depresja?

Depresja jest poważną chorobą psychiczną, która może zakłócać życie danej osoby. Może powodować długotrwałe i silne uczucie smutku, beznadziejności i utraty zainteresowania czynnościami. Może również powodować fizyczne objawy bólu, zmiany apetytu i problemy ze snem.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) stwierdziło, że prawie 10 procent dorosłych w wieku 40-59 lat cierpiało na depresję w ciągu 3-letniego okresu badania. Ale pomimo jej rozpowszechnienia, depresja nie zawsze jest łatwa do zidentyfikowania.

Objawy i przyczyny depresji mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. Płeć może również odgrywać ważną rolę w tym, dlaczego dana osoba jest dotknięta depresją i jakie ma dla niej odczucia.

Jak czuje się depresja

osoba w depresji

Jednym z częstych nieporozumień dotyczących depresji jest to, że jest ona podobna do smutku lub smutku. Chociaż wiele osób z depresją odczuwa smutek, to czuje się o wiele bardziej surowo niż emocje, które przychodzą i odchodzą w odpowiedzi na zdarzenia życiowe.

Objawy depresji mogą utrzymywać się przez miesiące lub lata i mogą utrudniać lub uniemożliwiać codzienne życie. Może zakłócać kariery, relacje i codzienne zadania, takie jak opieka własna i prace domowe.

Lekarze zazwyczaj szukają objawów, które trwały co najmniej 2 tygodnie jako możliwe objawy depresji. Depresja może wyglądać tak:

 • W życiu nie ma przyjemności ani radości. Osoba z depresją może nie cieszyć się rzeczami, które kiedyś kochała i może czuć, że nic nie może ich uszczęśliwić.
 • Koncentracja lub skupienie jest niemożliwe. Podejmowanie jakichkolwiek decyzji, czytanie lub oglądanie telewizji może wydawać się podatne na depresję, ponieważ ludzie nie mogą jasno myśleć i śledzić tego, co się dzieje.
 • Wszystko wydaje się beznadziejne i nie ma sposobu, by poczuć się lepiej. Depresja może sprawić, że dana osoba poczuje, że nie ma szans na dobre samopoczucie.
 • Poczucie własnej wartości jest nieobecne. Ludzie z depresją mogą czuć, że są bezwartościowi lub porażką we wszystkim. Mogą rozmyślać o negatywnych wydarzeniach i doświadczeniach i nie mogą same dostrzec pozytywnych cech.
 • Spanie jest trudne. Zasypianie w nocy lub sen przez całą noc może być prawie niemożliwe dla kogoś z depresją. Osoba może wcześnie wstać i nie być w stanie wrócić do snu.
 • Poziomy energii są niskie lub nieistniejące. Niektórzy ludzie czują, że nie mogą wstać z łóżka, lub czuć się wyczerpani przez cały czas, nawet gdy ma się dość snu. Mogą czuć, że są zbyt zmęczeni, aby wykonywać proste codzienne zadania.
 • Jedzenie nie wydaje się apetyczne. Niektóre osoby z depresją czują, że nie chcą niczego jeść, i zmuszają się do jedzenia. Może to spowodować utratę wagi.
 • Jedzenie jest wygodnym lub radzącym sobie narzędziem. Chociaż niektórzy ludzie z depresją nie chcą jeść, inni mogą przejadać się i pożądać niezdrowych lub wygodnych pokarmów. Może to prowadzić do zwiększenia masy ciała.
 • Bóle i bóle są stałe. Niektórzy ludzie odczuwają bóle głowy, nudności, bóle mięśni i inne bóle z depresją.

Wiele osób błędnie uważa, że ​​depresja jest wyborem lub że muszą mieć pozytywne nastawienie. Przyjaciele i bliscy często są sfrustrowani lub nie rozumieją, dlaczego dana osoba nie może się z tego wyrwać. Mogą nawet powiedzieć, że dana osoba nie ma powodów do depresji.

Depresja jest prawdziwą chorobą psychiczną. Ci, którzy cierpią na depresję, nie mogą po prostu przestać odczuwać depresji. W przeciwieństwie do typowego smutku lub zmartwienia, depresja wydaje się być wyczerpująca i beznadziejna.

Typowe przyczyny i czynniki ryzyka

Depresja może być spowodowana wieloma czynnikami. Chociaż nie zawsze można znaleźć jedną przyczynę, eksperci rozpoznają następujące możliwe przyczyny:

 • Genetyka: Depresja i inne zaburzenia nastroju mogą przebiegać w rodzinach, choć sama historia rodziny nie oznacza, że ​​dana osoba dostanie depresji.
 • Wydarzenia życiowe: Poważne zmiany w życiu i stresujące wydarzenia mogą wywołać depresję. Te wydarzenia obejmują rozwód, śmierć bliskiej osoby, utratę pracy lub problemy finansowe.
 • Niektóre choroby: lęk, długotrwały ból, cukrzyca i choroby serca mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia depresji.
 • Nadużywanie narkotyków i alkoholu: w niektórych przypadkach nadużywanie narkotyków i alkoholu może powodować depresję. Innym razem depresja może spowodować, że dana osoba zacznie nadużywać narkotyków lub alkoholu.
 • Niektóre leki: niektóre leki na receptę mogą zwiększać ryzyko depresji. Należą do nich niektóre leki na nadciśnienie, steroidy i niektóre leki przeciwnowotworowe.

Depresja i kobiety

Kobieta leżąc na łóżku obejmujące jej twarz z herhands

Badania sugerują, że przyczyny depresji mogą być inne u kobiet niż u mężczyzn.

Jedno z badań opublikowanych przez bliźniaków i siostry wykazało, że osobowość i relacje z innymi były bardziej prawdopodobne, że odegrają rolę w początkach depresji. W szczególności w badaniu stwierdzono, że problemy małżeńskie, relacje z rodzicami i brak wsparcia społecznego częściej powodują depresję u kobiet niż u mężczyzn.

Neurotyzm lub bycie w negatywnym stanie emocjonalnym było również główną przyczyną depresji u badanych kobiet.

Badanie wykazało także, że objawy depresji u kobiet są różne. U badanych kobiet częściej występowały zaburzenia lękowe i lękowe, a także depresja.

Inne badania wykazały, że kobiety mogą mieć większe szanse na przybranie na wadze i nadmierną senność niż mężczyźni.

Zmiany hormonalne kobiet mogą również odgrywać rolę w tym, jak i kiedy depresja wpływa na nich. Badania nad tym związkiem hormonalnym wykazały:

 • Dziewczęta, u których w rodzinie występowała depresja, mogą częściej doświadczać początku depresji w okresie dojrzewania
 • Kobiety z depresją mają bardziej poważne objawy podczas fazy przedmiesiączkowej swojego cyklu, nawet jeśli już przyjmują leki przeciwdepresyjne
 • Depresja poporodowa występuje po porodzie i dotyka 1 na 7 kobiet
 • Podczas przejścia menopauzalnego wzrasta ryzyko depresji u kobiety
 • Kobiety mają od dwóch do trzech razy większe ryzyko zachorowania na depresję w tym czasie, nawet jeśli nigdy nie miały depresji w przeszłości

Depresja i mężczyźni

Mężczyzna używa laptopa wyglądającego smutno, podczas gdy jego córka siedzi na jego kolanach i całuje go w policzek

Badanie wykazało, że mężczyźni częściej niż kobiety cierpią na depresję z powodu następujących czynników:

 • Narkomania
 • Wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie
 • Wcześniejsza historia depresji
 • Poważne stresujące wydarzenia życiowe

Badanie sugerowało również, że mężczyźni mogą być bardziej narażeni na depresję w wyniku niepowodzenia w osiąganiu celów życiowych i niskiej samooceny. Problemy finansowe i prawne oraz problemy zawodowe okazały się częściej powodować depresję u mężczyzn niż u kobiet.

W badaniu wspomniano o takich wypadkach, jak utrata pracy i martwienie się o niedomaganie, jako dostawcy rodziny, jako możliwych przykładów tego, co może wywołać depresję u mężczyzn.

Objawy depresji u mężczyzn mogą być różne. Analiza wykazała, że ​​mężczyźni częściej niż kobiety doświadczają ataków złości, agresji i ryzykownych zachowań jako objawów depresji.

Chociaż powszechnie uważa się, że kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na depresję, badanie sugeruje, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą cierpieć na depresję.

Różnice w objawach i to, co mężczyźni zgłaszają do swoich lekarzy, może spowodować, że depresja będzie trudniejsza do zdiagnozowania u mężczyzn. Tradycyjne objawy depresji, takie jak smutek i płacz, mogą być częściej ukrywane lub nie zgłaszane przez mężczyzn. Niektórzy mogą uważać, że te objawy są sprzeczne z ideą społeczeństwa, że ​​jest się mężczyzną.

Kiedy iść do lekarza

Osoby z objawami depresji powinny zwrócić się o pomoc medyczną. Depresja może się pogorszyć bez leczenia i wpływać na jakość życia danej osoby.

Lekarz rodzinny lub specjalista ds. Zdrowia psychicznego omówi możliwości leczenia, aby pomóc osobie radzić sobie z depresją i prowadzić codzienne życie.

W ciężkich przypadkach depresja może prowadzić do myśli o samobójstwie lub fizycznym uszkodzeniu samego siebie. Wszelkie myśli i stwierdzenia o samobójstwie „nie chcących żyć” należy traktować poważnie. W czasach kryzysu osoba powinna szukać pomocy w szpitalnym oddziale ratunkowym.

Like this post? Please share to your friends: