Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Fibromyalgia związana ze zmniejszoną łącznością mózgu

Nowe badanie ze Szwecji stwierdza, że ​​fibromyalgia jest związana z nieprawidłową aktywnością w częściach mózgu, które przetwarzają sygnały bólowe i łączą je z innymi regionami.

Dr Pär Flodin i współpracownicy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie zgłaszają swoje odkrycia w czasopiśmie.

Zespół fibromialgii jest częstym i przewlekłym stanem o nieznanej przyczynie, który najczęściej występuje w wieku nieżyjącym, chociaż objawy często występują wcześniej. Chorzy zwykle doświadczają zmęczenia długotrwałym bólem w kilku obszarach ciała, a także tkliwości w tkankach miękkich, takich jak tkanki, stawy i ścięgna.

Nie wiemy dlaczego, ale chociaż mężczyźni i dzieci również mogą je mieć, ogromną większość z tej grupy, z której wynikają fibromialgia, to kobiety.

Według Narodowego Instytutu Zapalenia Stawów i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych i Skórnych naukowcy szacują, że fibromialgia dotyka 5 milionów dorosłych Amerykanów.

Zmniejszono łączność mózgu u pacjentów z fibromialgią

Dla swoich badań, naukowcy z Karolinska porównali aktywność mózgu u kobiet z i bez fibromialgii. U pacjentów z fibromialgią stwierdzono zmniejszoną łączność między obszarami mózgu, które przetwarzają ból i sygnały czuciowo-ruchowe.

ilustracja ludzkiego mózgu

Sugerują, że ich odkrycia wskazują, że zmniejszona łączność mózgu może przyczyniać się do niedostatecznej regulacji bólu u osób z fibromialgią.

Wyniki opierają się na wcześniejszych badaniach, które powiązały nieprawidłową aktywność mózgu ze słabym hamowaniem bólu.

W badaniu 22 kobiety zdrowe i 16 osób z fibromialgią poddano badaniu czynnościowemu rezonansowi magnetycznemu (fMRI), jednocześnie doświadczając różnych poziomów bólu, stosując nacisk na kciuk.

W dniu poprzedzającym skanowanie kobiety zakończyły testy, aby skalibrować wrażliwość na ból. Sterowany ciśnieniowo stymulator ciśnienia wywierał nacisk na lewy kciuk, jednocześnie oceniając nadwrażliwość. Natężenia ciśnienia uzyskane z tych ocen zostały następnie dostarczone w przypadkowej kolejności, w której kobiety przeszły skany mózgu.

Uczestnicy musieli powstrzymać się od przyjmowania leków przeciwbólowych i środków uspokajających 48 godzin przed oceną bólu i 72 godziny przed skanowaniem fMRI. W sumie każda z nich otrzymywała 15 bodźców trwających 2,5 sekundy, co pół minuty.

Zmniejszenie łączności z mózgiem może zaburzyć percepcję bólu

Wyniki pokazały, że uczestnicy fibromialgii znacznie zwiększyli wrażliwość na ból w porównaniu z grupą kontrolną.

Kiedy analizowali skany mózgu, zespół odkrył różnice w wzorcach mózgowych pomiędzy zdrowymi uczestnikami i osobami z fibromialgią. Uczestnicy fibromialgii wykazali „funkcjonalne odsprzęganie” między obszarami mózgu, które przetwarzają sygnały bólu i inne części, w tym te kontrolujące aktywność czuciowo-ruchową.

Autorzy sugerują, że zmniejszenie łączności mózgowej może upośledzać odczuwanie bólu.

Współredaktor naczelny czasopisma, dr Christopher Pawela, adiunkt w College’u Medycznym Wisconsin w USA, opisuje badanie jako „ważny pierwszy krok”, nie rozumiejąc, w jaki sposób mózg wpływa na powszechne odczuwanie bólu, czyli znana charakterystyka offibromialgia.

W lutym 2014 r. Dowiedziałem się o badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, które wykazały, że słaby sen jest związany z powszechnym bólem i fibromialgią.

Like this post? Please share to your friends: