Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak usunąć ślady skóry odbytu?

Tag skóry to nienowotworowy wzrost nadmiaru skóry. Tagi skórne, które tworzą się wokół odbytu lub odbytnicy, nazywane są tagami skóry odbytu.

Tagi skórne analne są zazwyczaj małe, o wielkości kilku milimetrów lub mniejszej. Mogą być tego samego koloru co skóra lub nieco ciemniejsze. Często pozostają niezauważone lub nie powodują problemów i mogą zostać pozostawione same sobie.

Z drugiej strony, niektórzy ludzie mogą chcieć je usunąć ze względów kosmetycznych, ponieważ przeszkadzają, powodują nadwrażliwość lub swędzenie. Analne znaczniki skóry powinny być usuwane tylko przez dermatologa lub innego wykwalifikowanego pracownika medycznego.

W tym artykule badamy, dlaczego znaczniki skóry rozwijają się wokół odbytu i jak lekarz może je zdiagnozować i usunąć. Opisujemy również kroki, które osoba może podjąć, aby zapobiec ich tworzeniu.

Czy potrafisz usunąć skórki odbytu?

znaczniki skóry na odbycie

Próba usunięcia analnych znaczników skóry w domu może spowodować ból i inne komplikacje, a metody usuwania w domu nie są bezpieczne dla znaczników skóry w tym wrażliwym obszarze.

Ponadto, nie wszystkie znaczniki skóry odbytu powinny zostać usunięte, nawet przez profesjonalistę. Niekiedy istnieje ryzyko kontuzji lub infekcji ze względu na bliskość bakterii w kale.

Zanim ktoś zostanie usunięty, powinien omówić ryzyko i korzyści z lekarzem.

Niektóre bardziej niebezpieczne narośla, takie jak rak skóry, mogą wyglądać jak analne znaczniki skóry, dlatego bardzo ważne jest, aby lekarz sprawdził jakiś nietypowy wzrost.

Co powoduje odbijanie tagów skórnych?

Tagi mogą pojawić się prawie wszędzie na skórze. Często przyczyna jest niejasna, ale niektórzy ludzie mogą być genetycznie podatni na te choroby.

Kiedy znaczniki skóry tworzą się wokół odbytu, zwykle bierze się pod uwagę jeden lub więcej z następujących czynników:

  • Tarcie lub podrażnienie. Tagi skórne mają tendencję do tworzenia się w fałdach i obszarach tarcia. Analny znacznik skóry może się rozwinąć z powodu tarcia spowodowanego wysiłkiem fizycznym, długotrwałym siedzeniem lub ciasnym ubraniem.
  • Biegunka. Nawracające luźne stolce mogą podrażniać skórę wokół odbytu, ponieważ stolec jest kwaśny, a obszar jest częściej wyciera się szorstkim papierem toaletowym.
  • Zaparcie. Skóra musi się rozciągnąć, aby pomieścić duży lub twardy stolec, a wysiłek może wywierać nacisk na obszar, prowadząc do wybrzuszenia naczyń krwionośnych. Jeśli skóra nie wróci do pierwotnego kształtu po naprężeniu lub rozciągnięciu, mogą pojawić się znaczniki skóry.
  • Hemoroidy. Są to spuchnięte i zaognione żyły w odbycie lub odbytnicy. Hemoroidy są powszechne, dotykając około 1 na 20 Amerykanów. W miarę jak hemoroidy goją się, a żyła kurczy się, część wyciągniętej skóry może pozostać, tworząc metkę.
  • Choroba Crohna. Jest to objawem zapalenia jelit, które może prowadzić do biegunki i zaparcia, a także innych objawów. Przegląd kliniczny opublikowany w 2008 r. Potwierdza większe występowanie skóry odbytu u osób z tą chorobą.

Diagnozowanie tagów skóry odbytu

lekarz rozmawia z pacjentem o tagach skóry odbytu

Kiedy znacznik jest dobrze widoczny, lekarz może zdiagnozować go fizycznym egzaminem i, w razie potrzeby, omówić opcje usuwania.

Lekarz może być zmuszony do wykonania badania doodbytniczego w celu stwierdzenia, czy w mniej widocznych obszarach występują jakiekolwiek zmiany.

Lekarz wprowadzi smarowany, w rękawiczce palec do odbytnicy.

Może być konieczne sprawdzenie wizualnie wnętrza odbytnicy w poszukiwaniu wzrostu.

Odbywa się to w procedurze zwanej anoskopią, w której lekarz umieszcza mały obszar tuż pod odbytem i używa oświetlonej rurki, aby zobaczyć wnętrze odbytu. Większość ludzi odczuwa niewielki dyskomfort lub nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Gdy lekarz musi zajrzeć dalej w dolny przewód pokarmowy, może wykonać sigmoidoskopię. Wymaga to użycia cienkiej, elastycznej rurki ze światłem i kamerą do oglądania wewnątrz odbytnicy i dolnej części okrężnicy.

Sigmoidoskopia nie zawsze jest wymagana po zdiagnozowaniu znacznika skóry. Lekarz wykona to tylko wtedy, gdy podejrzewa, że ​​dana osoba ma wzrost lub polipy w jelicie.

Usuwanie tagów skórnych

Może nie być bezpieczne lub konieczne usunięcie znacznika skóry odbytu. Lekarz określi ryzyko i wyznaczy najlepszy sposób postępowania.

Niektóre małe znaczniki skóry można usunąć bez nacięcia.

Lekarz może zamrozić znaczniki skóry, stosując ciekły azot. Większość tagów odpada w ciągu kilku dni. Ta procedura znana jest jako krioterapia.

Albo lekarz może użyć lasera do zabicia tkanki, powodując powolne opuszczanie się znacznika skóry.

Pewne znaczniki skórne można ostrożnie odciąć nożycami chirurgicznymi, ale większe znaczniki mogą wymagać bardziej skomplikowanego usuwania i ściegów. Lekarze raczej tego nie zalecają, ponieważ bakterie z kału mogą łatwo zainfekować gojące się nacięcie.

Jeśli znacznik skóry odbytu zostanie usunięty za pomocą ciekłego azotu, lasera lub nożyczek, większość ludzi może wrócić do domu tego samego dnia i wznowić działanie światła następnego dnia. Lekarz może odradzać forsowne ćwiczenia przez kilka dni.

Ponieważ skóra leczy, może być konieczne dokładne oczyszczenie obszaru odbytu po każdym ruchu jelit. Lekarz może zalecić używanie chusteczek lub środków czyszczących, a także kremów wspomagających gojenie i zapobiegających infekcjom.

Często zaleca się przyjmowanie płynów zmiękczających stolec i picie dużej ilości płynów, aby łatwo można było wypróżnić jelito. Kąpiele Sitz mogą również koić i pomagać skórze leczyć.

Ludzie nie powinni próbować usuwać tagu skóry analnej w domu. Może to prowadzić do krwawienia, bólu i infekcji.

Jeśli dana osoba podejrzewa, że ​​ma tag skóry odbytu, powinna zgłosić się do lekarza, który może wykluczyć raka lub inny stan.

Jak zapobiegać tagom skóry odbytu

człowiek na rowerze na drodze

Nie zawsze jest możliwe zapobieganie rozwojowi tagów skórnych.

Poniższe wskazówki mogą jednak pomóc w zmniejszeniu ich występowania:

  • Noś oddychającą, dobrze dopasowaną bieliznę. Tkanina powinna być miękka i chłonna, powodując minimalne tarcie i zmniejszając podrażnienie skóry. Dopasowanie każdej odzieży nie powinno powodować dyskomfortu, gdy osoba się porusza lub siedzi.
  • Regularnie utrzymuj jelito. Jedz dużo błonnika, aby uniknąć stwardnienia lub rozciągnięcia i wysiłku przy wypróżnianiu.
  • Unikaj podrażnień spowodowanych nadmiernym przetarciem. Niektóre osoby mogą stwierdzić, że używanie wilgotnego chusteczki po wypróżnieniu utrzymuje obszar w czystości, nie drażniąc skóry.
  • Zdiagnozowano problemy z trawieniem. Zwiększając ryzyko rozwoju znaczników skóry, bieżąca biegunka lub zaparcia mogą wskazywać na podstawowy stan, który wymaga leczenia.
  • Pracuj w kierunku zdrowej wagi. Osoby z nadwagą mogą być bardziej podatne na znaczniki skóry. Jedz dietę bogatą w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i chude białka, a także regularnie ćwicz. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zalecają 30 minut ćwiczeń 5 dni w tygodniu.

Na wynos

Tagi skóry analitycznej nie są zwykle powodem do niepokoju, a niektóre można usunąć. Ludzie powinni skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania prawidłowej diagnozy.

Jeśli znacznik skóry odbytu powoduje dyskomfort, lekarz może omówić odpowiednie opcje usuwania.

Like this post? Please share to your friends: