Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o złamaniu prącia

Złamanie prącia jest rzadkim i niepokojącym obrażeniem, które może wystąpić podczas stosunku seksualnego.

Złamanie prącia nie jest tożsame z pęknięciem kości. Zamiast tego jest to pęknięcie w dwóch obszarach penisa odpowiedzialnych za erekcje: ciał jamistych i pochwy prącia.

Ponieważ uraz może spowodować długotrwałe uszkodzenie funkcji seksualnej i moczowej mężczyzny, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Objawy

dwie pary stóp na końcu łóżka

Złamanie prącia jest bolesnym uszkodzeniem, które zwykle występuje w mniej więcej dwóch trzecich penisa.

Objawy złamania prącia obejmują:

 • krwawienie z prącia
 • doświadcza ciemnoczerwonych siniaków na penisie
 • kłopoty z oddawaniem moczu
 • słyszysz trzaskanie lub trzaskanie dźwięku
 • nagle tracąc erekcję
 • ból, który zmienia się od minimalnego do ciężkiego

Według badań, objawy złamania prącia, które nie zawierają trzaskającego dźwięku lub szybkiej utraty wzwodu, są zwykle spowodowane innym rodzajem urazu.

Złamanie prącia często powoduje, że penis przyjmuje to, co lekarze nazywają „deformacją bakłażana”, gdzie penis wydaje się purpurowy i spuchnięty. Rzadziej występujące objawy złamania prącia obejmują obrzęk moszny i krew w moczu.

Inne stany naśladujące objawy złamania prącia obejmują zerwanie żył i tętnic w penisie oraz pęknięcie więzadła suspensyjnego.

Lekarz może zastosować techniki obrazowania i przeprowadzić badanie fizyczne, aby określić różnicę między warunkami.

Przyczyny

człowiek śpi w łóżku

Penis ma obszar gąbczastej tkanki zwanej ciałem jamistym. Kiedy mężczyzna ma erekcję, krew w penisie koncentruje się w tym obszarze. Kiedy penis jest wyprostowany, jedna lub obie strony ciał jamistych mogą się zatrzaskiwać, powodując pęknięcie prącia.

Złamanie prącia zwykle występuje tylko wtedy, gdy penis mężczyzny jest wyprostowany. Pęknięty penis zazwyczaj nie pęka, ponieważ ciałko jamiste nie jest tak powiększone, jak penis jest wyprostowany.

Według jednego przeglądu, większość przypadków złamania prącia w Stanach Zjednoczonych występuje podczas stosunku.

Uraz zwykle ma miejsce, gdy człowiek wciska się w kość łonową lub krocze, co może spowodować pęknięcie lub złamanie ciał jamistych.

Mężczyźni niekoniecznie muszą mieć ostry seks, gdy dojdzie do złamania, ale mogą być w pozycji, w której penis jest bardziej podatny na uderzenie o kość.

Wiadomo jednak, że złamanie prącia występuje również w następujących okolicznościach:

 • przewraca się w łóżku na wyprostowany penis
 • trafiając na wzniesiony penis, na przykład o framugę drzwi lub meble
 • spada na wyprostowany penis

Kiedy iść do lekarza

Jeśli ktoś podejrzewa, że ​​ma złamanego członka, musi natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Lekarze uważają pęknięcie prącia za stan naglący, ponieważ może on trwale wpłynąć na funkcje seksualne i moczowe mężczyzny.

Większość mężczyzn będzie szukać leczenia w oddziale ratunkowym. Im szybciej człowiek może zobaczyć lekarza i leczyć złamanie, tym bardziej prawdopodobne jest, że doświadczy pełnego wyzdrowienia.

Diagnoza

Lekarz może zazwyczaj zdiagnozować złamanie prącia, zadając pytania o to, jak doszło do złamania i badając penisa.

Można również zastosować badania obrazowe, takie jak rentgen. Lekarz może również użyć ultradźwięków, które wykorzystują fale dźwiękowe do wykrywania nieprawidłowości i zlokalizowania dokładnego obszaru lub obszarów, w których penis został uszkodzony.

Jeśli lekarz nie może zidentyfikować łzy za pomocą ultradźwięków, może zamiast tego użyć rezonansu magnetycznego (MRI).

Leczenie

ibuprofen

Leczenie złamań prącia może obejmować opiekę domową i naprawę chirurgiczną.

Zabiegi domowe obejmują:

 • Nakładanie pokrytych tkaniną okładów lodowych przez 10 minut na raz, aby zmniejszyć obrzęk.
 • Korzystanie z cewnika Foleya w celu opróżnienia pęcherza i zmniejszenia urazu prącia.
 • Przyjmowanie leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, w celu zmniejszenia bólu i obrzęków.

Czasami lekarz zaleci również owijanie prącia lub noszenie specjalnych „szyn”, aby ustawić penisa w taki sposób, aby zmniejszyć ciśnienie.

Wykazano, że stosowanie samych terapii w domu powoduje wysoki odsetek powikłań po złamaniu prącia. Przykładami mogą być: ból podczas erekcji, poważny kąt do penisa i niemożność uzyskania erekcji.

W rezultacie wielu lekarzy zaleca operację naprawczą i leczenie. Według niektórych badań chirurgia daje lepsze wyniki osobom ze złamaniami prącia.

Leczenie chirurgiczne może się różnić w zależności od stopnia obrażeń człowieka. Przykłady napraw, które można wykonać po złamaniu prącia obejmują:

 • pozbycie się krwiaka lub nagromadzenia krwi z powodu złamania
 • zatrzymanie krwawienia z uszkodzonych naczyń krwionośnych
 • zamykanie jakichkolwiek skaleczeń lub skaleczeń prącia, które mogą powodować krwawienie.

Jeśli uszkodzona jest również cewka moczowa mężczyzny, lekarz może również wymagać naprawy.

Aby naprawić złamanie prącia, lekarz wykona nacięcie w skórze prącia, aby uzyskać dostęp do jednego lub więcej rozdartych obszarów. Chirurg naprawi te łzy szwem.

Jeśli mężczyzna nie zabiega o złamanie prącia, możliwe, że doznał trwałej deformacji prącia.

Nie leczone złamanie prącia może również prowadzić do trudności w utrzymaniu erekcji, która jest znana jako zaburzenie erekcji.

Pielęgnacja i regeneracja

Łatwość powrotu do zdrowia po złamaniu prącia zwykle zależy od ciężkości urazu. Podczas gdy większość mężczyzn będzie w stanie wrócić do domu po zabiegu, lekarz zazwyczaj zaleci im powstrzymanie się od aktywności seksualnej przez co najmniej 1 miesiąc, aby umożliwić operację. strona do wyleczenia.

W rzadkich przypadkach, gdy mężczyzna ma trudności z uniknięciem erekcji przez cały okres powrotu do zdrowia, lekarz może przepisać leki zmniejszające prawdopodobieństwo wzwodu, takie jak środki uspokajające lub hormony.

Szybkie leczenie złamania prącia jest niezbędne, aby zapewnić mężczyźnie możliwość powrotu do pełni funkcji seksualnych i moczowych.

PLMedBook