Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy owies jest dla ciebie dobry?

Owies () jest zbożem powszechnie spożywanym w postaci płatków owsianych lub płatków owsianych. Według niektórych badań mogą one mieć szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Zjada się je głównie jako owsiankę, jako składnik zbóż śniadaniowych oraz w wypiekach (ciastka z owsiane, owsiane i owsiane). W ciągu ostatnich kilku dekad owies stał się bardzo popularną „zdrową żywnością”.

Owies jest obciążony błonnikiem pokarmowym (zawierającym więcej niż wiele innych ziaren) i ma wiele zdrowych właściwości obniżających poziom cholesterolu.

Ta funkcja Centrum wiedzy jest częścią zbioru artykułów na temat korzyści zdrowotnych popularnych potraw. Omówimy wszelkie korzyści zdrowotne, jakie może posiadać owies i wyjaśnimy badania leżące u podstaw tych roszczeń.

Korzyści

Możliwymi korzyściami zdrowotnymi owies są: zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej, obniżenie poziomu cholesterolu i zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

1) Owies i choroba wieńcowa

Owies w misce

Artykuł opublikowany w 2008 r. Oceniał szereg badań w ciągu ponad dziesięciu lat.

Okazało się, że spożywanie pokarmów bogatych w pełnoziarniste źródła błonnika rozpuszczalnego (owies, otręby owsiane i mąka owsiana) może pomóc zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej.

Stwierdzili:

„[C] spożycie owsa i produktów na bazie owsa znacznie obniża stężenie cholesterolu całkowitego i cholesterolu o niskiej gęstości bez negatywnego wpływu na stężenia cholesterolu i triglicerydów w dużej gęstości lipoprotein.”

2) Rak jelita grubego

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Holandii zgromadzili opublikowane dane, które obejmowały prawie 2 miliony osób, aby ocenić, czy dieta wysokobłonnikowa (głównie z pełnego ziarna i płatków owsianych) jest powiązana z niższym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Ich wyniki zostały opublikowane w.

Badanie wykazało, że na każde dodatkowe 10 gramów dziennie w czyjejś diecie występuje 10-procentowe zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Autorzy podsumowali: „Wysokie spożycie błonnika, w szczególności błonnika zbożowego i pełnoziarnistych, wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem raka jelita grubego.”

3) Ciśnienie krwi

W opublikowanym artykule stwierdzono, że dieta zawierająca dużo pełnych ziaren (takich jak owies lub pełnoziarnisty chleb) jest równie skuteczna, jak przyjmowanie leków przeciwnadciśnieniowych w obniżaniu ciśnienia krwi.

Okazało się, że trzy porcje dziennie mogą „znacząco zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia u osób w średnim wieku, głównie poprzez mechanizmy obniżające ciśnienie krwi”.

4) Trawienie i otyłość

Człowiek na skale

Zgodnie z obszernym zbiorem recenzji naukowych opublikowanym w październiku 2014 r., Dodatek owsa może odgrywać ważną rolę w poprawie sytości (uczucie pełności), jakości diety, układu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego i ogólnego zdrowia metabolicznego.

Całe ziarna są często zalecane dla ich korzystnego działania na przewód pokarmowy. Naukowcy sugerują potencjalne skutki zdrowotne, począwszy od poprawy zdrowia odpornościowego, aż po zmniejszenie ryzyka otyłości i chorób przewlekłych.

Zgodnie z dodatkiem, dane epidemiologiczne sugerują, że regularne spożywanie produktów pełnoziarnistych może być skorelowane z niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI). Naukowcy twierdzą, że jedzenie owsa pomaga zmniejszyć głód i zwiększyć poczucie pełni.

Owies i jego zawartość błonnika pomagają utrzymać płynność przewodu żołądkowo-jelitowego; mogą pomóc zmniejszyć zaparcia.

5) Przeciwutleniacze w owsie

Owsy zawierają szereg cząsteczek, które działają jako przeciwutleniacze; obejmuje to avenanthramides, które są polifenolami. Avenantramamidy mogą odgrywać rolę w utrzymaniu niskiego ciśnienia krwi poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu. Mogą również mieć właściwości przeciwzapalne i przeciw swędzeniu, gdy są stosowane zewnętrznie na skórę.

Odżywianie

Błonnik pokarmowy – owies jest bogaty w specyficzny rodzaj błonnika, zwany beta-glukanem. Ten szczególny rodzaj błonnika pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Jedna filiżanka (81 gramów) suchego owsa zawiera 7,5 grama błonnika, zalecane dzienne spożycie błonnika to 25 gramów dla kobiet i 38 gramów dla mężczyzn.

Minerały – owies bogaty jest w szereg ważnych minerałów, witamin i przeciwutleniaczy. Tylko 100 gramów owsa zawiera:

 • 51 procent dziennego zalecanego spożycia tiaminy
 • 8 procent ryboflawiny
 • 5 procent niacyny
 • 6 procent witaminy B6
 • 14 procent kwasu foliowego
 • 13 procent kwasu pantotenowego
 • 26 procent żelaza
 • 44 procent magnezu
 • 52 procent fosforu
 • 12 procent potasu
 • 26 procent cynku
 • 31 procent miedzi
 • 246 procent manganu

Kalorie – jedna filiżanka suchego owsa (80 g) zawiera około 297 kalorii.

Ryzyka

Chociaż owies nie zawiera glutenu, w rzadkich przypadkach są one uprawiane na tych samych polach co pszenica lub jęczmień, a te rośliny mogą czasami zanieczyszczać owies glutenem. Dlatego ci, którzy mają nietolerancję glutenu lub celiakię, mogą zachować ostrożność podczas jedzenia owsa.

Dalsze czytanie

Jeśli lubisz czytać o potencjalnych korzyściach zdrowotnych płynących z owsa, zapoznaj się z naszą kolekcją artykułów na temat innych produktów spożywczych.

Like this post? Please share to your friends: