Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak pozbyć się pryszcze pochwy?

Pryszcze w okolicy żeńskich narządów płciowych są częstym stanem spowodowanym różnymi czynnikami. Te uderzenia mogą być niewygodne i irytujące, ale w większości przypadków nie są poważne.

Pryszcze dopochwowe mają wygląd podobny do pryszczów występujących w innych częściach ciała. Mogą mieć różne cechy. Na przykład mogą być bolesne lub bezbolesne, palące, cieliste lub czerwone, wypełnione ropą, w gronach lub samodzielnie, swędzące lub w różnych rozmiarach.

W tym artykule omówiono najczęstsze przyczyny pryszcze pochwy, ich leczenia i metod zapobiegania wystąpieniu w przyszłości.

Przyczyny

Nie zawsze wiadomo, co powoduje pryszcze pochwy. Jednak niektóre z najczęstszych przyczyn to:

Kontakt z zapaleniem skóry

pryszcz

Kontaktowe zapalenie skóry jest rodzajem egzemy spowodowanej kontaktem skóry z alergenem lub drażniącym. Wiele przypadków krostek pochwy to kontaktowe zapalenie skóry w okolicy narządów płciowych.

Powszechne czynniki drażniące i alergeny przyczyniające się do pryszcze pochwy obejmują:

 • bicze
 • produkty higieny kobiecej, takie jak płyny, pudry i dezodoranty
 • perfumowane mydła i prysznice
 • środki do prania
 • balsamy lecznicze lub żele
 • osobiste smary, środki plemnikobójcze lub prezerwatywy
 • pot
 • podpaski lub tampony, szczególnie pachnące
 • sperma
 • mocz

Zapalenie mieszków włosowych

Inną bardzo częstą przyczyną pryszcze pochwy jest zapalenie mieszków włosowych, które jest infekcją i zapaleniem mieszków włosowych.

Pęcherzyk jest małą jamą skóry, z której rosną włosy, a każdy włos na ciele wyrasta z własnego pęcherzyka.

Zapalenie mieszków włosowych może wynikać z:

 • golenie
 • wrastające włosy
 • noszenie obcisłych ubrań lub odzieży, która ściera się ze skóry
 • mieszki lub podrażnienia spowodowane przez pot lub produkty osobiste
 • używanie nieczystej wanny z hydromasażem lub basenu
 • zakażone cięcie lub rana, być może z golenia, które umożliwia bakteriom rozprzestrzenianie się w pobliżu mieszków włosowych

Trądzik inversa

Zwany także hidradenitis suppurativa, trądzik inversa jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, która atakuje gruczoły potowe w pachwinie i pod biustem.

Trądzik inwersyjny charakteryzuje się nawracającymi plamami i ranami, które zawierają ropę. Nie goją się one łatwo i mogą pozostawiać blizny.

Według Hidradenitis Suppurativa Foundation, choroba ta dotyka nawet 4 procent populacji.

jest infekcją wirusową charakteryzującą się zmianami, które mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, w tym w obszarze pochwy.

Wzrosty, zwane Mollusca, są zwykle małe, uniesione, białe lub cieliste. Mogą mieć perłowy wygląd i mieć w środku zagłębienie.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) informuje, że ten stan zwykle ustępuje w ciągu 6-12 miesięcy, ale może trwać do 4 lat.

Leczenie

Krostki pochwy często same się oczyszczają. Jeśli nie, opcje leczenia obejmują:

Określanie przyczyny

kobieta zakupy produktów

Pierwszym krokiem do podjęcia decyzji o właściwym leczeniu jest odkrycie przyczyny pryszcze.

Należy odnotować występowanie wyprysków pochwy oraz wszelkich produktów, czynności lub innych czynników, które mogą wpływać na okolice narządów płciowych, w tym na golenie i używanie wanny z hydromasażem.

Pomocne może być również unikanie przez pewien czas wszystkich produktów, które mają kontakt z okolicą narządów płciowych, w tym z detergentami do prania. Po ustąpieniu objawów, powoli ponownie wprowadź te produkty, po jednym na raz, i zanotuj wszelkie niepożądane reakcje.

Usuń substancje drażniące

Po zidentyfikowaniu przyczyny podrażnienia lub infekcji należy zaprzestać używania produktu lub podjąć działanie.

Na przykład, jeśli to jest golenie, zmniejsz podrażnienie za pomocą nowego ostrza i golenia w kierunku wzrostu włosów. Nigdy nie golić na sucho. Brzytwy wielokrotnego użytku są dostępne do zakupu online.

Ważne jest, aby utrzymywać wannę z hydromasażem w czystości, a używać tylko odpowiednio uzdatnionych basenów i brać prysznic. Należy również unikać używania olejków na skórze, ponieważ mogą one zatrzymywać bakterie w mieszku włosowym.

Utrzymuj dobrą higienę

Ciepło i wilgoć w okolicy narządów płciowych sprawiają, że jest to idealne miejsce do rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów.

Codziennie myć obszar ciepłą wodą i łagodnym, nieperfumowanym mydłem. Unikaj stosowania ostrych środków czyszczących w pochwie, ponieważ mogą one wpływać na równowagę pH, co może prowadzić do infekcji.

Wybierz bawełnianą bieliznę i unikaj tkanin, które zatrzymują ciepło i wilgoć. Wybierz luźną, wygodną odzież, która pozwala skórze oddychać i zawsze zmieniaj ubranie po treningu.

Regularnie zmieniaj tampony lub podpaski higieniczne podczas menstruacji. Kubki menstruacyjne są wygodną i higieniczną alternatywą dla tamponów i są dostępne do zakupu przez Internet.

Unikaj ściskania pryków pochwy

Ściskanie lub pękanie pryszczów pochwy może powodować dalszy ból i podrażnienie. Ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii i powodowania infekcji wzrasta, a pryszcze mogą rosnąć pod względem liczby i nasilenia. Zaczekaj, aż pryszcz pęknie w sposób naturalny lub podejmiesz leczenie.

Terapia cieplna

Aby zaradzić swędzeniu i bólowi, spróbuj leczyć obszar ciepłym kompresem.

Wystarczy zanurzyć mały ręcznik w ciepłej wodzie i wycisnąć przed umieszczeniem na skórze. To leczenie można powtarzać kilka razy dziennie.

Zawsze dokładnie wysusz powierzchnię przed ubraniem, aby zahamować rozwój bakterii.

Lek

Porozmawiaj z lekarzem o lekach na pryszcze pochwy.

Jeśli kontaktowe zapalenie skóry jest przyczyną, zalecane może być stosowanie miejscowych leków lub leków przeciwhistaminowych. Infekcje można leczyć za pomocą miejscowych lub doustnych antybiotyków.

Zaleca się wczesne rozpoznanie i leczenie trądziku inversa, aby utrzymać objawy pod kontrolą. Chociaż często oczyszcza się bez leczenia, leki mogą być przepisywane w przypadku uporczywych przypadków.

Inne warunki

Istnieje kilka innych warunków i czynników, które mogą prowadzić do guzów podobnych do wyprysków pochwy. Obejmują one:

Infekcje przenoszone drogą płciową (STI)

pary stóp na końcu łóżka

Dwie powszechnie występujące infekcje przenoszone drogą płciową mogą powodować guzy w pochwie. Są to brodawki narządów płciowych i opryszczka narządów płciowych:

 • Brodawki narządów płciowych: Małe, mięsiste grudki mogą mieć wygląd podobny do kalafiora. Są częstsze wśród kobiet i są powodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Leczenie nie jest konieczne, jeśli nie są niewygodne. Jednak leki lub zabiegi chirurgiczne mogą poradzić sobie z epidemią, chociaż mogą pojawić się kolejne ogniska choroby, ponieważ nie ma sposobu na wyeliminowanie wirusa z organizmu. Kobieta może rozważyć podanie szczepionki przeciwko HPV przed aktywnością seksualną, aby zapobiec brodawkom narządów płciowych.
 • Opryszczka narządów płciowych: spowodowana przez wirusa opryszczki pospolitej (HSV), opryszczka narządów płciowych może prowadzić do plam, które są bolesne lub swędzące. Ponieważ wirus może uśpić organizm, opryszczka narządów płciowych może być zaraźliwa, nawet jeśli nie ma widocznych plamek ani ran. Podobnie jak brodawki narządów płciowych, wirus nie może zostać usunięty z organizmu, gdy tylko się pojawi. Jednak leki mogą zmniejszać objawy, nawroty choroby i zmniejszać ryzyko przeniesienia wirusa na partnerów seksualnych. Używanie prezerwatyw może zmniejszyć ryzyko wystąpienia opryszczki narządów płciowych u partnera.

Torbiele Bartholina

Gruczoły Bartholina znajdują się po obu stronach pochwy. Czasami mogą one zostać zablokowane, co prowadzi do powstawania cyst.

Te cysty są zwykle bezbolesne i nie wymagają leczenia. Jednakże, jeśli są zainfekowane, zapadają w stan zapalny i są wypełnione ropą i powinny być leczone interwencjami medycznymi, takimi jak antybiotyki. Jeśli cysty powracają, porozmawiaj z lekarzem na temat środków zaradczych.

Tagi skórne

Znaczniki skóry to małe przyrosty lub płaty nadmiarowej tkanki na skórze. Chociaż nie są niebezpieczne, niektóre osoby mogą chcieć je usunąć z powodów kosmetycznych lub powodują podrażnienie.

Varicosites pochwy

Są to wybrzuszenia, zazwyczaj niebieskie, które mogą wystąpić w miarę starzenia się kobiet. Pojawiają się wokół sromu i pochwy. Są to obrzmiałe żyły, podobnie jak hemoroidy wokół odbytu, i mogą być delikatne lub krwawiące. Fajne kompresy mogą zmniejszyć dyskomfort.

Kobieta powinna porozmawiać z lekarzem na temat leczenia, jeśli jest to konieczne, lub chirurgicznego lub laserowego usuwania, jeśli zażenowanie jest czynnikiem. Guzy mogą również same zniknąć.

Kiedy iść do lekarza

Osoba powinna zasięgnąć porady lekarskiej i leczenia, jeśli przyczyna wyprysków pochwy nie jest znana, jeśli utrzymują się lub ulegają pogorszeniu. Pryszcze, które są bardzo bolesne, duże lub wypełnione ropą, mogą zostać usunięte przez lekarza.

Większość przypadków wyprysków pochwy ustąpi samoistnie lub przy samodzielnym podawaniu leku. Dokonywanie zmian w stylu życia i zmian w codziennych procedurach higieny osobistej może zapobiec przyszłym epidemiom.

W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem, który może doradzić w zakresie prognozy i dostępnych metod leczenia.

Zapobieganie

Zapobieganie pryszcze pochwy można zrobić poprzez przyjęcie niektórych powszechnych praktyk, w tym:

 • unikanie lub zmniejszanie kontaktu z substancjami drażniącymi
 • leczenie wszelkich stanów chorobowych, które prowadzą do pryszczów
 • noszenie bawełnianej bielizny i luźnej odzieży
 • praktykowanie dobrej higieny osobistej
 • nie dotykając ani nie ściskając istniejących pryszczów
Like this post? Please share to your friends: