Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o grzebieniach w paznokciach

Wiele różnych stanów zdrowia może powodować zmiany w paznokciach i łożyskach gwoździa, w tym kształtowanie grzbietów w paznokciach. Pionowe grzbiety w paznokciach są najczęstsze i zwykle są nieszkodliwe.

Są chwile, kiedy grzbiety w paznokciach mogą być oznaką stanu podstawowego, szczególnie jeśli grzbiety są poziome.

Dokładna diagnoza może pomóc ludziom i ich lekarzom w wyborze odpowiedniego planu leczenia w każdym przypadku.

Szybkie fakty dotyczące grzbietów paznokci:

 • Paznokcie są wykonane z białka zwanego keratyną, które znajduje się również w skórze i włosach.
 • Starzenie się jest najczęstszą przyczyną występowania grzbietów paznokci.
 • Inne stany mogą powodować objawy, które wydają się bardzo podobne do grzbietów.
 • Diagnozowanie przyczyny powstawania grzbietów paznokci jest kluczem do odkrycia, jakie opcje leczenia są najlepsze.

Rodzaje i przyczyny

Ridges on the fingernails.

Pionowe grzbiety spowodowane starzeniem

Tak jak skóra może wykazywać oznaki starzenia się, paznokcie i łożyska paznokcia również mogą się zmieniać wraz z wiekiem. Same paznokcie mogą również:

 • stają się grubsze lub cieńsze
 • tracą gładki kształt
 • zacząć się dzielić
 • szczelina
 • łatwo się łamią

Gwoździe mogą również zacząć tworzyć dowolną liczbę pionowych grzbietów w miarę ich wzrostu. Te grzbiety biegną od czubka palca w dół do dna gwoździa i zwykle nie stanowią powodu do niepokoju.

Wycieczka do dermatologa może nadal pomóc w przypadkach, w których objawy powodują ból lub nieestetyczne paznokcie.

Inne przyczyny pionowych grzbietów

Inne stany mogą również powodować pionowe wypukłości paznokcia wraz z innymi objawami. Niektóre typy niedokrwistości mogą wpływać na pionowe wypukłości paznokci, którym często towarzyszą zmiany koloru paznokci lub zmiany tekstury.

Niedokrwistość może powodować pojawianie się pionowych grzbietów, a także może powodować pojawianie się wgnieceń w gwoździu.

Krwawienie z rozszczepu to maleńki skrzep krwi, który może spowodować pionowe przebarwienie pod paznokciem. Jeśli dana osoba nie wie, co spowodowało krwawienie z krwotoku, powinna rozważyć wizytę u dermatologa.

Inne zaburzenia medyczne, które mogą powodować pojawianie się pionowych grzbietów w paznokciu obejmują:

 • trachyonychia
 • obwodowa choroba naczyniowa
 • reumatoidalne zapalenie stawów

Grzbiety, które pojawiają się obok innych objawów, takich jak szorstkie lub łamliwe paznokcie, które nie są spowodowane starzeniem, mogą być oznaką innych zaburzeń medycznych i powinny zostać zdiagnozowane przez lekarza.

Poziome grzbiety paznokci

Linie Beau’a to grzbiety paznokci biegnące poziomo po paznokciu. Te grzbiety są często głębokie, a na paznokciu może pojawić się wiele linii.

Poziome grzbiety są często oznaką podstawowego stanu, który wymaga diagnozy i leczenia. W niektórych przypadkach paznokcie mogą przestać rosnąć, dopóki stan nie zostanie poddany leczeniu.

Linie Beau’a mogą być oznaką:

 • ostra choroba nerek
 • cukrzyca
 • choroba tarczycy.

Linie Beau mogą również pojawić się u osób, które przeszły chemioterapię. Ludzie, którzy mieli świnkę lub kiłę, mogą również uzyskać poziome grzbiety w paznokciach i paznokciach.

Każdy, kto rozwinie poziome grzbiety paznokci, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu ustalenia diagnozy.

Inne przyczyny i objawy

Uszkodzony gwóźdź z badaną fioletową plamką.

Wiele osób z łuszczycą ma problemy z paznokciami i paznokciami.

Egzema może również powodować powstawanie grzbietów i przebarwień w paznokciu oraz inne objawy na skórze.

Zaburzenia trawienia

Zaburzenia trawienia, które wpływają na wchłanianie składników odżywczych, mogą również wpływać na paznokcie.

Choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia i wrzodziejące zapalenie okrężnicy są przykładami zaburzeń, które mogą utrudniać organizmowi wchłanianie pożywienia z pożywienia.

Jeśli ciało nie ma odpowiednich klocków budujących nowe komórki, może ucierpieć skóra i paznokcie.

Zranienie

Wypadek taki jak upuszczenie książki na paznokieć może spowodować powstanie siniaków pod paznokciem i może tymczasowo zmienić jego kształt.

Stłuczenie może spowodować powstanie czerwonawo-brązowych plam pod paznokciem, które znikają stopniowo, gdy komórki leczyją się i paznokieć wyrasta.

Jeśli przebarwienie pojawi się bez wypadku lub urazu, może być oznaką czegoś poważniejszego. Ciemnobrązowe, fioletowe lub czerwone plamki pod paznokciami mogą być oznakami poważnych stanów, takich jak czerniak lub zapalenie wsierdzia.

Diagnoza

Grzbiety paznokci, które pojawiają się nagle lub pojawiają się z innymi objawami, powinny zostać zbadane przez lekarza tak szybko, jak to możliwe.

Zazwyczaj urazy paznokci nie wymagają leczenia. Jeśli jednak uszkodzenie paznokcia jest rozległe, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Podczas diagnozy lekarz zapyta osobę, jak doszło do urazu lub jak długo zauważają objawy. Mogą również zapytać o historię medyczną danej osoby i wszelkie inne objawy, które mogą mieć.

Jeśli lekarze podejrzewają, że zaburzenie leżące u podłoża powoduje wypukłości paznokci lub inne objawy, często zlecają dodatkowe badania i pobierają próbki krwi lub moczu.

Leczenie

Osoba z kremem do skóry i balsamem na rękę.

Grzbiety w paznokciach są często oznaką podstawowego stanu. Leczenie zazwyczaj koncentruje się na rozwiązaniu problemu, który powoduje pojawienie się wypukłości paznokcia.

Na przykład, jeśli stan skóry, taki jak wyprysk powoduje powstawanie grzbietów w paznokciach, dermatolog spróbuje zmniejszyć objawy wyprysku poprzez przepisanie miejscowych terapii.

W ten sposób komórki kontrolujące tworzenie paznokci mogą zostać wyleczone, co pomoże zniknąć grzebieniom.

Zapobieganie

Chociaż nie każda osoba będzie rozwijać grzbiety w paznokciach w miarę starzenia się, niestety, nie ma znanego sposobu, aby zapobiec ich tworzeniu.

Jedzenie zróżnicowanej i zdrowej diety może być pozytywnym krokiem w kierunku dostarczenia organizmowi paliwa potrzebnego do stworzenia mocnych, zdrowych paznokci i zapobiegania grzebieniom paznokci.

Na wynos

Kiedy grzbiety paznokci rozwijają się w wyniku starzenia się osoby, są nieszkodliwe.Jednak każdy, kto zauważy jakiekolwiek dodatkowe objawy lub zmiany w paznokciu, które towarzyszą grzbietom, powinien odwiedzić lekarza lub dermatologa.

Pracownicy służby zdrowia mogą pomóc zdiagnozować i leczyć wszelkie stany leżące u podstaw powodujące powstawanie grzbietów paznokci.

Like this post? Please share to your friends: