Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak plaster skóry może zapobiegać przyrostowi masy ciała

Jeśli padłeś ofiarą wakacyjnego przyrostu masy ciała, bardzo prawdopodobne jest, że przyjęcie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej znajduje się na liście noworocznych postanowień. Zgodnie z nowym badaniem, zwykła łatka na skórze może pewnego dnia pomóc nam pozbyć się kilogramów.

naukowcy trzymający grubą brązową skórkę

Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze (NTU Singapore) stworzyli plastry skóry, które mogą przekształcić potencjalnie szkodliwy biały tłuszcz w spalający energię brązowy tłuszcz.

W ostatnich badaniach opublikowanych w czasopiśmie naukowcy ujawniają, w jaki sposób plaster zmniejszył masę tłuszczu i przyrost masy ciała w ciągu 4 tygodni u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową.

Współautor badania Chenjie Xu ze Szkoły Inżynierii Chemicznej i Biomedycznej w NTU w Singapurze oraz koledzy mówią, że ich nowatorska twórczość może zaoferować nieinwazyjną strategię leczenia i zapobiegania otyłości.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) otyłość dotyka obecnie około 37,9 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych, narażając ich na choroby serca, udar, cukrzycę typu 2, a nawet niektóre formy raka.

I chociaż zdrowa dieta i ćwiczenia są kluczem do utraty wagi, te strategie nie działają dla wszystkich. Niektóre osoby otyłe mogą zwrócić się do leków odchudzających lub operacji, które mogą powodować poważne skutki uboczne.

Mając to na uwadze, Xu i współpracownicy stworzyli plaster skóry, który może pomóc w utracie wagi poprzez zwiększenie ilości brązowego tłuszczu w ciele.

Biały tłuszcz a brązowy tłuszcz

Brązowy tłuszcz lub brązowa tkanka tłuszczowa często określany jest jako „dobry” tłuszcz, ponieważ spala kalorie, które zużywamy w celu wytworzenia ciepła. Dzieci mają wyższy poziom brązowego tłuszczu niż dorośli; wraz z wiekiem poziom brązowego tłuszczu zmniejsza się, ale brązowy tłuszcz, który mają dorośli, jest najczęściej spotykany na szyi.

Biały tłuszcz, lub biała tkanka tłuszczowa, jest uważany za „zły” tłuszcz, ponieważ jest to wynik przechowywania przez organizm nadmiaru kalorii, które spożywamy.

Nadmiar tłuszczu białego może być szkodliwy dla zdrowia, szczególnie gdy jest przechowywany w okolicach brzucha. W rzeczywistości badania wykazały, że osoby z wyższym poziomem tłuszczu z brzucha są bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory.

W ostatnich latach badania odkryły, jak przekształcić biały tłuszcz w brązowy tłuszcz, a naukowcy sugerują, że może to być skuteczny sposób leczenia otyłości. Nowe badanie przybliża tę strategię do rzeczywistości.

Plaster skórny od Xu i współpracowników składa się z setek mikroigieł, które zawierają jeden z dwóch leków: agonisty receptora beta-3 adrenergicznego, który jest obecnie stosowany do leczenia nadreaktywnego pęcherza, i T3 trijodotyroninę, która jest stosowana do leczenia niedoczynności tarczycy.

Okazało się, że oba te leki przekształcają biały tłuszcz w brązowy tłuszcz w poprzednich badaniach.

Łatka umieszczana jest na skórze przez około 2 minuty, a igły zostają osadzone i zaczynają się rozkładać. Leki są stopniowo dostarczane do białego tłuszczu pod skórą i przekształcają biały tłuszcz w brązowy tłuszcz.

Obiecujące wyniki u myszy

Kiedy naukowcy testowali plaster skóry u myszy, którym karmiono dietę wysokotłuszczową przez 4 tygodnie, uzyskali obiecujące wyniki.

„Dzięki osadzonym mikroigłom w skórze myszy, otaczające tłuszcze zaczęły zbrązowić w ciągu 5 dni, co pomogło zwiększyć wydatek energetyczny myszy, prowadząc do zmniejszenia przyrostu tkanki tłuszczowej” – mówi Xu.

W rzeczywistości naukowcy zaobserwowali 30-procentowy spadek przyrostu masy ciała i masy tłuszczu u gryzoni.

Zespół zauważa, że ​​gdy agoniści receptora beta-3 adrenergicznego i trijodotyronina T3 są podawane doustnie, mogą wywoływać poważne działania niepożądane. Jednak ich łata stanowi bezpieczniejszą alternatywę.

„Ilość leków, które stosowaliśmy w plastrze, jest znacznie mniejsza niż w przypadku leków doustnych lub wstrzykniętych, co obniża koszty składników leku, podczas gdy nasza konstrukcja o powolnym uwalnianiu minimalizuje skutki uboczne”, wyjaśnia Xu.

Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy uważają, że ich odkrycia mogą stanowić nowy sposób walki z otyłością – jednym z największych obciążeń dla zdrowia publicznego w naszych czasach.

„Te dane powinny zachęcić ludzi do badań klinicznych I fazy, aby przetłumaczyć te podstawowe odkrycia naukowe na łóżko, z nadzieją, że te plastry z mikroigłami mogą zostać opracowane jako opłacalna metoda zapobiegania lub leczenia otyłości w niedalekiej przyszłości. „

Melvin Leow, Lee Kong Chian School of Medicine, NTU Singapore

Like this post? Please share to your friends: