Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak często należy robić kupę każdego dnia?

Zwyczaje jelitowe ludzi mówią dużo o ich zdrowiu io tym, jak dobrze funkcjonuje ich ciało.

Nawet jeśli mówienie o ruchach jelit może być kłopotliwe, mogą zaoferować cenne wskazówki dotyczące tego, co dzieje się w ciele. Wiele osób ma obawy, że są zbyt wiele razy dziennie lub zbyt mało.

Oto odpowiedzi na niektóre często zadawane pytania, które mogą być zbyt kłopotliwe.

Szybkie fakty dotyczące rufowania:

  • Trudno powiedzieć, co jest normalne, zwłaszcza jeśli chodzi o częstotliwość wypróżnień, ponieważ zmienia się ona w zależności od osoby.
  • Lekarze przyglądają się, jak często ktoś się kręci, i konsekwencjom, aby ustalić, czy zwyczajowe są zwyrodnienia jelit.
  • Pooping to sposób na pozbycie się odpadów i niestrawionego jedzenia, które się nie wchłania.
  • Doświadczanie przejściowych zmian w nawykach lub wzorcach jelit jest normalne.

Częstotliwość

Człowiek siedzi w toalecie, sięgając po rolki papieru toaletowego.

To, co normalne dla jednej osoby, może być nienormalne dla innej osoby. Badanie z 2010 r. Opublikowane w Scandinavian Journal of Gastroenterology wykazało, że 98 procent jego uczestników było kupowane od 3 razy w tygodniu do 3 razy dziennie.

Większość ludzi ma własną rutynę i idzie do łazienki tyle samo razy dziennie i mniej więcej w tym samym czasie.

Odbiegające znacząco od regularnego wzoru mogą nadal być uważane za zdrowe, ale może to również wskazywać na rozwój problemu żołądka lub jelit.

Czynniki w jelitach

Jak często osoba idzie do łazienki może się bardzo różnić i zależy od wielu czynników, w tym:

Płynny wlot

Ponieważ duże jelita wchłania nadmiar wody, nie pijąc wystarczającej ilości płynów może stwardnieć kupa i utrudniają go przejść. Ktoś, kto doświadcza zaparć, powinien zwiększyć ilość płynów, aby utrzymać miękkość kupy.

Wiek

Zaparcia są często związane z wiekiem. Starzenie się powoduje spowolnienie jelita, więc kupa nie przechodzi tak szybko. Również starsza osoba jest bardziej skłonna do przyjmowania leków, które mogą zakłócać zwykłe nawyki kupowania.

Czynność

Pobyt aktywny pomaga okrężnicy pracować lepiej i sprawniej przesuwać kupę w jelitach. Kiedy ktoś doświadcza zaparcia lub powolnego trawienia, chodzenie na spacer lub bieganie może pomóc w regularnym poruszaniu się.

Dieta

Osoba posiadająca miskę zboża.

To, co je osoba, odgrywa znaczącą rolę w tym, jak często chodzą do łazienki. Błonnik jest niezbędną substancją dla zdrowych wypróżnień.

Fibre to rodzaj węglowodanów, których jelita cienkie nie mogą rozpaść na mniejsze cząsteczki. W rezultacie przechodzi do jelita grubego jako masa niestrawionego pokarmu, który ostatecznie staje się kupą, znaną również jako kał. Dieta odpowiednia w błonnik może promować regularność i zapobiegać zaparciom.

Historia medyczna

Niektóre schorzenia i leki mogą wpływać na zdrowie jelit i powodować, że osoba rani się częściej lub rzadziej niż zwykle. Choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie okrężnicy, a nawet podstawowy wirus grypy żołądkowej, mogą zmienić częstotliwość, z jaką człowiek musi się rąbnąć.

Hormony

Niektóre hormony, takie jak progesteron i estrogen, mogą wpływać na częstotliwość chodzenia kobiety do łazienki. Na przykład niektóre kobiety zgłaszają kupki znacznie częściej w dniach poprzedzających okres.

Czynniki społeczne

Niektórzy ludzie mają problemy ze znalezieniem się w publicznej łazience, w pracy lub gdy w pobliżu są inni ludzie. Może to spowodować, że ktoś „zatrzyma go” dłużej niż to konieczne.

Z czasem organizm nie jest w stanie reagować tak szybko na oznaki, że musi się rąbnąć, co może spowodować, że ktoś poczuje zaparcie lub niewygodę.

Co jest normalne?

Zdrowe nawyki jelitowe oznaczają, że ktoś regularnie się ryczy, a rufa jest miękka i łatwa do przejścia. Regularne ruchy jelit pozwalają opróżnić jelito bez bólu i dyskomfortu.

Co jest nienormalne?

Kupa, która jest wodnista lub luźna, wskazuje, że porusza się ona bardzo szybko przez jelita, zwykle w wyniku podrażnienia, na przykład z powodu infekcji lub innego źródła zapalenia.

Posiadanie przewlekłej biegunki (określenie zwiększonej i płynnej rufy) może prowadzić do odwodnienia lub braku równowagi elektrolitowej. Biegunka może również prowadzić do niedoborów składników odżywczych, ponieważ jelito nie jest w stanie wchłonąć ich, gdy rufa przechodzi tak szybko.

Kupa, która jest mała i podobna do grudek, jest również nienormalna i jest zwykle oznaką zaparcia lub niekompletnego opróżniania jelita. Ten rodzaj kupy może być trudny lub trudny do przejścia, a nawet może prowadzić do innych powikłań, takich jak hemoroidy lub utrata kału.

Kiedy iść do lekarza

Młodej kobiety doktorski mówienie z żeńskim pacjentem.

Zwykle nieregularne zmiany w zwyczajach kupowania przez ludzi rozwiązują się w krótkim czasie i nie stanowią powodu do niepokoju. Jednak lekarz powinien ocenić kogoś, czy zmiany w jelitach trwają dłużej niż 1 do 2 tygodni, lub istnieją inne związane z nimi objawy, takie jak:

  • krew w kupie
  • czarna kupa
  • nowy początek „cienkiej jak ołówek” kupy
  • utrata masy ciała lub gorączka, która towarzyszy biegunce lub zaparciom
  • silny ból brzucha
  • wymioty krwi lub substancja wyglądająca jak fusy z kawy

Czy potrafisz kupować za dużo w ciągu dnia?

Jeśli ktoś zazwyczaj traci kupę w ciągu dnia, a kupa ma miękką, łatwą do przekazania konsystencję i regularny wygląd, ludzie nie powinni się tym przejmować.

Jednakże, jeśli rufa jest zbyt wodnista lub luźna, może wystąpić pewne ryzyko dla zdrowia związane z utratą płynu i elektrolitów, które towarzyszy biegunce.

Opieka domowa

Każdy, kto jest zaniepokojony swoim zdrowiem, powinien porozmawiać z lekarzem. Lekarz może ocenić obawy i pomóc ustalić, co, jeśli w ogóle, zmienia osobę, którą potrzebuje.

Jedną z łatwych interwencji jest wprowadzenie prostych zmian w diecie.Jedzenie dobrze zbilansowanej diety z odpowiednim błonnikiem i przyjmowanie większej ilości płynów jest prostym sposobem na bycie bardziej regularnym, a także większą aktywność fizyczną każdego dnia.

Na wynos

Nawyki na jelitach i kupy są bardzo osobiste; mogą się bardzo różnić w zależności od osoby. Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi kupuje od 3 razy w tygodniu do 3 razy dziennie, ale ważne jest również, aby mieć świadomość konsystencji i regularności kupków.

Ilekroć zwyczaje jelita u człowieka ulegają znacznej zmianie, powinni udać się do lekarza w celu oceny.

Like this post? Please share to your friends: