Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Hematidrosis (pocenie się krwi): przyczyny i leczenie

Mitologia i teksty religijne są pełne opowieści o przywódcach i bohaterach pocących się krwią. Zjawisko to nie jest jednak tylko fantazją, ale bardzo realnym. Poza krwawiącym potem ludzie mogą wypłukać krew z oczu, nosa i innych błon śluzowych w stanie znanym jako hematidroza.

Większość badań sugeruje, że stres i mimowolne reakcje układu nerwowego powodują hematidrozy lub krwawe poty. Hematidrosis jest również czasami nazywane hematoidozą lub hemidrosis.

Hematidrosis nie jest chorobą, więc leczenie koncentruje się na określeniu przyczyny.

Szybkie fakty na temat hematidrozy:

  • Hematidrosis pozostaje tajemniczy ze względu na rzadkie występowanie.
  • Hematidroza jest tak rzadka, że ​​studia na niej zwykle koncentrują się na jednym przypadku.
  • Badania sugerują, że małe naczynia krwionośne, które powodują krwawy pot, są bardziej podatne na pęknięcie przy silnym stresie. Stres może być fizyczny, psychologiczny lub obu.
  • Leczenie zależy od przyczyny.

Jak rzadki jest hematidroza?

Spocona osoba.

Hermatidroza jest niezwykle rzadka, co utrudnia lekarzom badanie stanu.

Stan ten może manifestować się odmiennie u każdej osoby. Utrudnia to lekarzom przedstawianie jasnych prognoz lub testowanie, które terapie są najskuteczniejsze.

Opublikowane w 2013 r. Studium przypadku zgromadziło dane dotyczące 18-letniej kobiety z hematopatią. Przez 6 miesięcy doświadczyła krwawienia z czoła, oczu, dłoni, pępka i paznokci. Wszystkie testy laboratoryjne i inne były w normie, chociaż częstotliwość krwawień wzrastała z czasem.

Podczas pobytu w szpitalu kobieta miała 30 różnych epizodów krwawienia. Lekarze nigdy nie byli w stanie zdiagnozować ani leczyć przyczyny krwawienia, ale 20 miesięcy po rozpoznaniu krwawienie znacznie się zmniejszyło.

Co powoduje hematopatię?

Hematidrosis (pot krwi).

Krwawienie pojawia się, gdy pęknięte są małe naczynia krwionośne. Niektóre naczynia krwionośne, w tym znajdujące się w pobliżu gruczołów potowych i błon śluzowych, znajdują się bliżej powierzchni skóry. To sprawia, że ​​są bardziej narażone na pęknięcie. Wyjaśnia również, dlaczego hematidroza występuje częściej w okolicy nosa, czoła i innych części ciała, zlokalizowanych w pobliżu gruczołów potowych lub błon śluzowych.

Fizyczne i psychiczne stresy są podejrzane o spowodowanie tego stanu. Ta teoria mogłaby wyjaśnić, dlaczego raporty o postaciach religijnych często podkreślają historie o krwawym potu. Na przykład w mitologii biblijnej Jezus rzekomo poci się krwią, modląc się w oczekiwaniu na jego ukrzyżowanie i śmierć. To pozornie cudowne zdarzenie może być tylko silnym stresem powodującym pękanie naczyń krwionośnych.

Chociaż stres prawdopodobnie odgrywa pewną rolę, nie może w pełni wyjaśnić tego zjawiska. Tempo stresu, zaburzenia lękowe i inne schorzenia psychiczne wzrosły w ostatnich latach, ale niestety hematidroza nie. Sugeruje to, że inne anomalie mogą odgrywać pewną rolę.

Osoby z krwawieniem z historii mogą mieć wady w skórze właściwej, warstwę skóry pod warstwą zewnętrzną. Ta hipotetyczna wada skórki może zapewnić przestrzeń do gromadzenia się krwi, umożliwiając pocenie się krwi.

Jednak nie wszystkie przypadki krwawego potu można przypisać stresowi fizycznemu lub emocjonalnemu. Studium przypadku z 2013 r. Opisuje historię 12-letniej dziewczynki z hematopatozą. Dziewczyna nie miała żadnych zaburzeń krzepnięcia, żadnych widocznych innych schorzeń ani historii problemów psychicznych ani stresu. Każdy epizod krwawienia trwał 10-15 minut i nie wydawał się denerwować dziewczyny.

Lekarze traktowali ją atropiną, lekiem, który blokuje pewne funkcje mimowolnego układu nerwowego. Z biegiem czasu jej objawy uległy zmniejszeniu i nie otrzymała innego leczenia. Przyczyna jej objawów pozostaje tajemnicą.

Lekarze często nie odkrywają przyczyn leżących u podstaw hematopatii. Niektóre inne badania wykazały, że problemy układu nerwowego mogą odgrywać rolę w hematopatozie

Leczenie hematidrozy

 Zdjęcie: Saugato Biswas, Trupti Surana, Abhishek De i Falguni Nag, (2013, 17 października). </ br>„></p> <p align=Lekarze zwykle wykonują wiele różnych testów, w tym:

  • badania krwi, aby sprawdzić, czy liczba płytek krwi oraz liczba białych i czerwonych krwinek są prawidłowe
  • biopsje dotkniętego obszaru w celu przetestowania nienormalnych komórek
  • testowanie różnych infekcji
  • testy psychologiczne
  • testy neurologiczne, w tym skanowanie mózgu

Złagodzenie bezpośredniej przyczyny stresu fizycznego lub emocjonalnego często również zatrzymuje krwawienie. Wszystkie inne terapie są eksperymentalne, ponieważ liczba osób z hematidroza jest zbyt mała, aby udowodnić skuteczność każdego pojedynczego leczenia.

Niektóre badania sugerują, że beta-blokery, grupa leków obniżających wysokie ciśnienie krwi, może spowolnić lub zatrzymać krwawienie z krwiaka.

Rzucanie nałogu rzadko powoduje poważne skutki uboczne, chociaż niektórzy ludzie odczuwają odwodnienie i niepokój. Lekarze mogą podawać dodatkowe leki w celu leczenia tych objawów. Poradnictwo psychologiczne może również pomóc, jeśli osoba z hermatyzacją ma depresję i lęk.

Ponieważ hematidroza jest tak rzadka, lekarze często pytają osoby z hematopatozą o pozostanie w szpitalu w celu obserwacji.

Czy hematidroza może być śmiertelna?

Krwawy pot może być przerażający. Dla niektórych osób nawet myśl, że możliwe jest pocenie się krwi, może być denerwująca. Jednakże, hematidroza nie jest typowo niebezpieczna.

Krew pochodzi z małych naczyń krwionośnych położonych blisko powierzchni skóry, a nie z głębokich żył lub tętnic. To sprawia, że ​​praktycznie nie można wykrwawiać się na śmierć z powodu hematidrozy.

Nawet u osób, u których występuje hematidrosis na wielu obszarach ciała, praktycznie nie ma ryzyka krwawienia na śmierć, chociaż mogą wystąpić zawroty głowy, lęk i umiarkowane odwodnienie.

Ponieważ hematidroza wymaga mieszania krwi z potem, osoby z tym zespołem mogą wydawać się krwawić o wiele bardziej niż są.Rozcieńczona krew wygląda na bardziej znaczącą niż jest, a zaskakujące nagłe pojawienie się krwi może wywołać obawy, że coś jest nie tak.

Hematoza nie jest związana z objawami zagrażającymi życiu ani z nimi związanymi. Krwawienie zwykle zatrzymuje się samoistnie i nawet bez leczenia objawy mogą z czasem ustąpić.

Like this post? Please share to your friends: