Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Grypa i przeziębienie: dlaczego kaszlimy?

Kaszel jest zawsze towarzyszem zimy. Ale czy kaszel służy w ogóle jakimkolwiek celom, czy też jest to tylko sprytna metoda, którą wirusy wykorzystują do rozprzestrzeniania?

Kaszel

Kaszel jest normalnym odruchem w celu oczyszczenia dróg oddechowych z drobnych cząstek, drobnoustrojów, śluzu lub jedzenia lub napojów przypadkowo spadających „złą rurą”. Ale kiedy jesteśmy nękani przez nieznośną infekcję przeziębienia lub grypy, kaszel nabiera nowego wymiaru.

To, co często zaczyna się od łaskotania w gardle przy pierwszym objawie zakażenia górnych dróg oddechowych, może łatwo przekształcić się w pełnowymiarowy suchy kaszel, najprawdopodobniej po hackingu, kaszel wytwarzający śluz, który może być bardzo niewygodny.

Dlaczego kaszlimy, gdy mamy infekcję grypową lub przeziębienie? Zbadamy, jakie badania ujawniły mechanizmy leżące u podstaw kaszlu i kto odnosi korzyści: wirus czy my?

Badanie kaszlu

W artykule w czasopiśmie prof. Alyn Morice – kierownik medycyny oddechowej w Centrum Badań Sercowo-Krążeniowych i Metabolicznych w Hull York Medical School w Wielkiej Brytanii – wyjaśnia, jak trudno jest badać kaszel.

Ludzie naturalnie zarażeni rinowirusem, który jest przyczyną przeziębienia, lub wirus grypy, który powoduje grypę, nie są dobrymi przedmiotami do nauki, ponieważ ich objawy różnią się znacznie w zależności od osoby.

Zamiast tego, komórki z naszych dróg oddechowych i świnek morskich są modelami z wyboru, jeśli chodzi o badanie kaszlu.

Podczas gdy naukowcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie jednego ostatecznego mechanizmu wywołującego kaszel, którego możesz wysłuchać podczas czytania tego artykułu, istnieje kilka teorii, mówi prof. Morice.

Zapalenie, uszkodzenie komórek i śluz

Wirusy zimne i grypowe atakują nasze ciała poprzez nasz nos. W odpowiedzi nasze systemy odpornościowe próbują walczyć, otwierając pudełko zapalnych chemikaliów pandory.

Prof. Morice wyjaśnia dalej, że wiadomo, że infekcja ludzkim nosicielem rinowirusa prowadzi do wysokiego poziomu prozapalnych cząsteczek, takich jak bradykinina – również powodujących ból gardła – tachykininy, peptyd związany z genem kalcytoniny i leukotrieny.

Chociaż odgrywają one ważną rolę w walce z przeziębieniem, niektórzy naukowcy wskazują palcem na te cząsteczki jako przyczynę naszego kaszlu.

Uszkodzenie wyściółki komórek w naszych drogach oddechowych jest powszechne w zakażeniach grypowych i może być przyczyną, dla której cierpimy na cięższy kaszel związany z grypą niż z przeziębieniem, inni myślą.

Produkcja śluzu jest również mieszanką czynników powodujących obrażenia, ponieważ stymuluje receptory nerwowe. To prowadzi nas do sedna kaszlu: zakończeń nerwowych w naszych drogach oddechowych.

Nerw nerwu błędnego i kaszel

Kaszel jest neuronalnym odruchem, w którym pośredniczy nerw błędny. Kończyny nerwowe odpowiedzialne są na poziomie naszej krtani lub niżej w naszych drogach oddechowych, a sygnały kaszlu muszą przenikać aż do dróg oddechowych, aby wywołać objawy.

To dlatego przeziębienie ograniczone do nosa i głowy – tak zwane przeziębienie – nie wywołuje kaszlu, wyjaśnia prof. Ron Eccles, który był wcześniej dyrektorem Centrum Chłodzenia w Szkole Biosciences na Uniwersytecie w Cardiff w USA. Wielka Brytania

Wygląda więc na to, że kaszel nie przynosi korzyści samemu sobie.

„Najczęstszą postacią kaszlu są infekcje górnych dróg oddechowych i nie przynoszą korzyści gospodarzowi.”

Prof. Alyn Morice

Beneficjentami są przede wszystkim wirusy będące źródłem naszych infekcji. Przejęli kaszel, aby rozprzestrzenić swoje paskudne potomstwo pośród ogółu populacji, podczas gdy my zostaliśmy zapłaceni za cenę kolejnego kaszlu.

Kaszel jest tymczasowy

Dobrą wiadomością jest to, że większość kaszlu ustępuje w ciągu 3 tygodni, chociaż niektóre – znane jako kaszel postwirusowy lub poinfekcyjny – mogą trwać do 8 tygodni.

Niestety, niewiele jest dowodów na to, że leki na kaszel są skuteczne w łagodzeniu kaszlu.

Sprawdź naszą listę domowych środków na leczenie przeziębienia i dowiedz się, czy sok ananasowy może zapewnić ci jakąś bardzo potrzebną ulgę.

Like this post? Please share to your friends: