Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rifaksymina antybiotykowa niezwykle skuteczna w leczeniu zespołu jelita drażliwego

Wykazano, że Rifaksymina, minimalnie wchłaniany antybiotyk pozostający w jelicie, zapewnia długotrwałą ulgę pacjentom z zespołem jelita drażliwego (IBS), naukowcy ujawnili w NEJM (New England Journal of Medicine). Pacjenci z IBS doświadczyli ulgi długo po tym, jak przestali przyjmować lek.

Autorzy podają, że pacjenci zgłaszali objawy z IBS przez okres do 10 tygodni po zakończeniu leczenia rifaksyminą. W szczególności odnotowano znaczne zmniejszenie bólu brzucha, wzdęcia i lepszą konsystencję stolca.

Autorzy wyjaśniają, że idea, że ​​bakterie odgrywają główną rolę w IBS była kwestionowana w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Te najnowsze odkrycia potwierdzają, że bakterie jelitowe, zwane także mikrobiomem jelitowym, są ściśle zaangażowane w objawy IBS.

Zespół jelita drażliwego, znany również jako spastyczne zapalenie jelita grubego, zespół okrężnicy nerwowej lub IBS to przewlekłe (długotrwałe) zaburzenie żołądkowo-jelitowe, które powoduje wzdęcia, śluz w kale, nieregularne nawyki jelit (biegunka i zaparcia) i ból brzucha. W większości przypadków pacjenci mają okresy w ciągu życia, gdy objawy woskują i słabną. Chociaż IBS może być wyjątkowo nieprzyjemny, zwykle nie prowadzi do poważnych komplikacji. Może jednak powodować absencję (z pracy), poważne zmęczenie i sprawić, że życie pacjenta stanie się nędzą. Na szczęście większość pacjentów nie ma poważnych objawów.

Około 30 milionów Amerykanów cierpi na IBS. Ta najnowsza terapia została opracowana w Cedars-Sinai Medical Center.

Główny autor, Mark Pimentel, M.D., dyrektor programu GI Motility i główny badacz badań klinicznych w Cedars-Sinai, powiedział, że ich odkrycia wskazują na to, że docelowe antybiotyki są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne w przypadku długotrwałej ulgi IBS.

William D. Chey, M.D., profesor Wydziału Medycyny Wewnętrznej na Uniwersytecie w Michigan, powiedział:

„Jest to duża zmiana w sposobie myślenia i leczenia IBS.”
Chey dodał, że obecnie dostępne terapie, takie jak suplementy z błonnikiem czy zmiany w diecie, nie zapewniają zadowalającej ulgi znacznej liczbie pacjentów – gdy tylko leczenie przestaje działać, objawy zaczynają wracać do normy. Dzięki temu nowemu leczeniu, nawet gdy przestali przyjmować meidancję, pacjenci nadal czują się lepiej.

W badaniu wzięło udział 660 pacjentów w dwóch podwójnie ślepych próbach. Wszyscy uczestnicy IBS z łagodną do umiarkowanej biegunką i wzdęciem zostali losowo wybrani do otrzymywania dawki 550 mg rifaksyminy lub placebo (leku obojętnego) przez okres dwóch tygodni. Następnie byli monitorowani przez kolejne dziesięć tygodni.

40% pacjentów przyjmujących rifaksyminę odczuwa ulgę natychmiast po bólu brzucha, luźnych / wodnistych stolcach i wzdęciach. Większość z nich odczuwała ulgę objawową, która utrzymywała się przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykami.

Ponieważ przyczyny IBS były niejasne, lekarze zwykle koncentrowali się na terapiach, które spowalniają lub przyspieszają proces trawienny, w zależności od tego, czy ich IBS wywołuje więcej biegunki lub zaparcia.

W poprzednim badaniu stwierdzono związek między wzdęciami i fermentacją bakteryjną w jelicie związaną z przerostem bakteryjnym jelita cienkiego (SIBO). Inne badania sugerują, że bakterie, które istnieją w jelicie cienkim i grubym osobników z IBS, nie są takie same jak te w jelitach innych ludzi.

Rifaksymina, która jest sprzedawana przez Salix Pharmaceuticals Inc., jest obecnie zatwierdzona przez FDA do leczenia encefalopatii wątrobowej i biegunki podróżnych.

„Terapia Rifaksymina dla pacjentów z zespołem jelita drażliwego bez zaparcia”
Mark Pimentel, MD, Anthony Lembo, MD, William D. Chey, MD, Salam Zakko, MD, Yehuda Ringel, MD, Jing Yu, Ph.D., Shadreck M. Mareya, Ph.D., Audrey L. Shaw, Ph.D., Enoch Bortey, Ph.D., i William P. Forbes, Pharm.D. dla grupy analitycznej TARGET
N Engl J Med 2011; 364: 22-32 stycznia, 6

Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: