Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o uderzeniu gałki ocznej

Oczy, podobnie jak wszystkie narządy organizmu, zależą od przepływu krwi bogatej w tlen do funkcjonowania.

Mają nerwy i tkanki, które wysyłają sygnały do ​​mózgu, aby stworzyć obraz. Jedną z tych krytycznych tkanek jest siatkówka, która znajduje się z tyłu oka.

Siatkówka odgrywa kluczową rolę w wysyłaniu sygnałów wzrokowych do mózgu i zawiera małe i duże tętnice i żyły, które poruszają krew do iz serca.

Ta krew jest niezbędna do widzenia, a zablokowanie w naczyniach krwionośnych siatkówki może trwale wpłynąć na wzrok i doprowadzić do ślepoty.

Udar mózgu, zwany również zwarcie tętnicy siatkówki, jest spowodowany skrzepem lub zwężeniem naczyń krwionośnych siatkówki. Przepływ krwi w siatkówce zostaje przerwany, a pozostawiony bez leczenia może spowodować trwałe uszkodzenie siatkówki i utratę wzroku.

Co to jest udar oka?

bliska oko mans

Podczas udaru wzroku żyły lub tętnice siatkówki przestają działać tak, jak powinny. Zostają zablokowane przez skrzep lub zwężenie naczynia krwionośnego.

Podobnie jak udar mózgowy, gdzie krew w mózgu jest zmniejszona lub odcięta, siatkówki oka tracą dopływ krwi. Krew i płyn mogą się wylać na siatkówkę i powodować obrzęk. Zarówno siatkówka jak i wzrok osoby mogą szybko ulec uszkodzeniu.

Istnieje kilka różnych rodzajów uderzeń oka, w zależności od uszkodzonego naczynia krwionośnego:

 • Centralna niedrożność żyły siatkówki (CRVO): główna żyła siatkówki zostaje zablokowana.
 • Centralne zamknięcie tętnicy siatkówki (CRAO): centralna tętnica siatkówki zostaje zablokowana.
 • Odgałęzienie żyły siatkówki oka (BRVO): Małe żyły siatkówki zostają zablokowane.
 • Odgałęzienie tętnicy siatkówki gałęzi (BRAO): Małe tętnice siatkówki zostają zablokowane.

Czy jestem narażony na udar?

Niektórzy ludzie mogą mieć większe ryzyko niż inni z powodu udaru mózgu. Czynniki ryzyka są podobne do regularnego udaru.

Ci, którzy mają historię osobistą lub rodzinną następujących chorób, mogą ponosić wyższe ryzyko:

 • miażdżyca tętnic lub gromadzenie się płytki nazębnej w tętnicach
 • wysokie ciśnienie krwi
 • wysoki cholesterol
 • poprzedni atak serca lub udar
 • ból w klatce piersiowej
 • choroba wieńcowa
 • cukrzycę lub wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy
 • jaskra

Amerykańska Akademia Okulistyki twierdzi, że osoby w wieku 60 lat mogą mieć największe ryzyko udaru wzroku, zwłaszcza mężczyzn.

Objawy

człowiek z bolesnymi oczami

Udar mózgu jest zwykle bezbolesny. Nagła zmiana w widzeniu lub utrata widzenia w jednym oku jest często pierwszym objawem udaru wzroku.

Utrata wzroku może wpływać na całe oko lub być subtelniejsza. Niektórzy ludzie odczuwają utratę widzenia tylko na peryferiach lub mają martwe pole lub „mętne”. Możliwe jest również rozmyte lub zniekształcone widzenie. Zmiany widzenia mogą zacząć się łagodnie, a następnie stają się gorsze od kilku godzin lub dni.

Udar mózgu, który wpływa na przepływ krwi do mózgu, może również spowodować nagłą utratę wzroku lub zmiany wzroku. Z tego powodu wszelkie nagłe zmiany widzenia wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Im dłużej udar pozostawia się bez leczenia, tym bardziej prawdopodobne jest, że uszkodzone narządy zostaną trwale uszkodzone.

Diagnoza

Nagła utrata wzroku jest nagłym przypadkiem.

Aby zdiagnozować udar oka, lekarze mogą musieć wykonać badania, aby zobaczyć siatkówkę oka. Mogą to być:

 • Rozszerzanie oczu kroplami, aby łatwiej widzieć siatkówkę.
 • Używanie barwnika i aparatu fotograficznego do robienia zdjęć siatkówki, znanej jako angiografia fluoresceinowa. Barwnik jest wstrzykiwany przez ramię i umożliwia lekarzowi wyraźniejsze widzenie żył i tętnic siatkówki.
 • Sprawdzanie ciśnienia w oku za pomocą podmuchu powietrza.
 • Badanie lampą szczelinową, w której wykorzystuje się krople do oczu, specjalne światło i mikroskop do badania wnętrza oczu.
 • Testy wzroku, takie jak czytanie wykresów oka i sprawdzanie widzenia bocznego lub peryferyjnego.

Testy te są bezbolesne i wykonywane przez okulistę, znanego jako okulista.

Leczenie

Leczenie udaru oka należy wykonać tak szybko, jak to możliwe, aby zminimalizować uszkodzenie siatkówki. Opcje leczenia obejmują:

 • leki, które rozpuszczają zakrzepy krwi
 • procedura, która pomaga usunąć skrzep z siatkówki
 • poszerzenie tętnic w siatkówce za pomocą wdychanego gazu

Ludzie mogą potrzebować długoterminowej opieki kontrolnej w leczeniu chorób serca lub naczyń krwionośnych, które mogą mieć wpływ na udar mózgu.

Zapobieganie

sprawdzanie ciśnienia krwi

Posiadanie testów na choroby serca jest kluczową częścią zapobiegania udarowi oka. Może to obejmować regularne kontrole cholesterolu i ciśnienia krwi oraz omawianie innych czynników ryzyka chorób serca, takich jak wywiad rodzinny, dieta i styl życia.

Czynniki ryzyka chorób serca odgrywają rolę w ryzyku uderzeń oczu. Artykuł w czasopiśmie stwierdza, że ​​64 procent osób miało co najmniej jeden nowy, niezdiagnozowany czynnik ryzyka choroby serca, który stwierdzono po udarze wzroku. Największym czynnikiem dla tych osób był wysoki poziom cholesterolu.

Ogólnie rzecz biorąc, aby utrzymać zdrowe naczynia krwionośne i zapobiec udarom oczu, ludzie powinni:

 • uzyskać regularne ćwiczenia; Wytyczne aktywności fizycznej dla Amerykanów zalecają 2,5 godziny w tygodniu
 • spożywaj zdrową dla serca dietę, w tym dużo owoców, warzyw, całych ziaren i tłuszczów nienasyconych
 • współpracować z dietetykiem, zgodnie z zaleceniami niektórych osób
 • unikać lub rzucić palenie
 • współpracować z lekarzem w celu zarządzania innymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca

Perspektywy

Długoterminowe perspektywy dla osób z udarem wzroku mogą się znacznie różnić. Zależy to od ciężkości udaru, powodzenia leczenia oraz od tętnic lub żył, które zostały dotknięte.

Artykuł w czasopiśmie, jak wspomniano powyżej, stwierdził, że 80 procent osób, które miały udar oka miał znaczną utratę wzroku 20/400 lub gorzej.

W niektórych przypadkach osoba może odzyskać część swojej wizji w miarę upływu czasu. Badanie wykazało, że utrata wzroku może poprawić się u wielu osób, w zależności od rodzaju udaru wzroku, jaki mieli.

Autorzy twierdzą, że określenie rodzaju udaru wzroku jest ważnym czynnikiem wpływającym na to, jak dobrze dana osoba może widzieć później.

Wniosek

Podążanie za zdrowym sercem nie jest dobre dla serca. Może poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko problemów, takich jak udar mózgu i utrata wzroku.

Like this post? Please share to your friends: