Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dziesięć sposobów na pozbycie się śmierdzących stóp

Stopy mogą zająć osobę z punktu A do punktu B, ale po drodze odczuwają bóle, bóle i zapachy.

Podczas gdy większość ludzi od czasu do czasu doświadcza przypadków śmierdzących stóp, niektórzy ludzie żyją w obawie przed zdarciem butów.

Termin medyczny dla śmierdzących stóp to bromodosis. Dobrą wiadomością jest to, że dostępnych jest wiele metod leczenia, aby zmniejszyć częstość występowania choroby.

Szybkie fakty dotyczące śmierdzących stóp

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących śmierdzących stóp. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

  • Podstawową przyczyną większości przypadków śmierdzących stóp są bakterie i wilgoć.
  • Śmierdzące stopy nie są zwykle problemem medycznym, ale mogą wpływać na relacje człowieka z innymi i powodować samoświadomość.
  • Ludzie naturalnie mają bakterie żyjące na stopach.
  • Kiedy bakterie pozbywają się odpadów z rozpadających się olejów i martwych komórek skóry, mogą powstawać nieprzyjemne zapachy.

Wskazówki dotyczące obuwia

Śmierdzący nagłówek stóp

Skarpetki i buty mogą powodować potliwość stóp, co może pogorszyć śmierdzące stopy. Istnieje kilka kroków, które osoba może podjąć, aby zmniejszyć częstość występowania śmierdzących stóp związanych z obuwiem:

1. Skarpetki

Noszenie skarpet w dowolnym momencie może pomóc w śmierdzących stopach. Skarpety, szczególnie te wykonane z materiałów odprowadzających wilgoć, mogą wchłaniać pot i zmniejszać nieprzyjemne zapachy.

Można je również łatwo zmienić, redukując nieprzyjemne zapachy, które mogłyby pozostać w ich wnętrzu.

2. Buty

Buty, które mają pewną oddychalność, mogą pomóc zmniejszyć częstość pocenia się i wilgoci. Ludzie mogą szukać butów z siatkowymi panelami, które pozwalają na oddychanie.

Buty wykonane z plastiku (takie jak „galaretki”) są prawie gwarantowane, aby przyczyniać się do śmierdzących stóp, ponieważ nie są one oddychające i sprzyjają poceniu się stóp.

3. Zmienne buty i skarpetki

Umożliwienie obuwia całkowitego wyschnięcia między nogami może pomóc w przycięciu szczególnie śmierdzących stóp.

Noszenie jednej pary butów jednego dnia, a następnie następna para następnego dnia, może dać butom wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie.

Osoba może również chcieć zachować dodatkową parę skarpet na ręce, aby zmienić się w ciągu dnia. Może to pomóc w ograniczeniu pocenia się i zapachu.

4. Wymiana wkładek

Osoba może również zamienić swoje wkładki do butów na wkładki redukujące nieprzyjemne zapachy lub antybakteryjne.

Inną opcją jest zakup sprayu przeciwbakteryjnego lub dezynfekującego do stosowania na wkładkach. Jednak ta opcja nie jest zwykle tak skuteczna, jak całkowite wyschnięcie wkładek butów.

Strona główna zadośćuczynienie

Złuszczają się śmierdzące stopy

Doskonała higiena stóp jest kluczowym czynnikiem w leczeniu i zapobieganiu śmierdzącym stopom. Obejmuje to codzienne mycie stóp mydłem antybakteryjnym, zwracając szczególną uwagę na obszary między palcami.

Inne środki zaradcze w domu obejmują:

5. Złuszczające stopy

Korzystanie z peelingu lub pumeksu może pomóc w usuwaniu martwych komórek skóry, którymi bakterie lubią się odżywiać.

Osoba, która ma szczególnie śmierdzące stopy, może chcieć użyć pumeksu 2-3 razy w tygodniu, aby uniknąć gromadzenia się.

6. Moczenie soli

Soaki są potencjalnie przydatne jako część rutyny złuszczającej lub same w sobie.

Przygotuj miskę lub wannę z ciepłą wodą i rozpuść w niej pół szklanki soli Epsom. Namoczyć stopy na 10-20 minut, a następnie dokładnie wysuszyć stopy.

7. Moczyć ocet

Dodaj 2 części ciepłej wody i 1 część octu (jabłecznik lub biały ocet są odpowiednie) do wanny i moczyć stopy przez 15-20 minut.

Jednak osoba nie powinna używać octu, jeśli ma jakiekolwiek skaleczenia, rany lub zadrapania, ponieważ ocet może podrażniać otwarte obszary skóry.

8. Antyperspirant

Krople śmierdzących stóp

Innym lekarstwem jest stosowanie antyperspirantu na stopach. Chociaż tradycyjnie stosowane w pachach, stosowanie antyperspirantu na stopy może zmniejszyć częstość występowania pocenia się.

W razie potrzeby lekarz może napisać receptę na mocniejsze antyperspiranty odpowiednie dla stóp. Inną opcją jest użycie skrobi kukurydzianej, która jest bardzo chłonna.

Zabiegi medyczne

Czasami, pomimo wysiłków osoby, nie mogą uwolnić się od silnego zapachu. W takim przypadku mogą poprosić lekarza o ich śmierdzące stopy.

9. Jonoforeza

Jedną z opcji leczenia jest proces zwany jontoforezą. Jest to podejście polegające na dostarczaniu łagodnego prądu elektrycznego przez wodę do skóry w celu zmniejszenia częstości pocenia się stóp.

10. Botox

Inną opcją, która jest używana w niektórych przypadkach, jest wstrzyknięcie toksyny lub botoksu. Lek ten wstrzykuje się w stopy za pomocą środków znanych jako zastrzyki podeszwowe.

Jednak te wstrzyknięcia mogą być szczególnie bolesne. Wyniki zwykle trwają od 3-4 miesięcy, a osoba będzie wymagać kolejnych zabiegów.

Botox był również stosowany do nadmiernego pocenia się pod pachami.

Perspektywy

Według Institute for Preventive Foot Health, około 16 procent dorosłych w wieku 21 lat i więcej zgłosiło problem z zapachem stóp.

Jednakże, jeśli dana osoba nagle doświadcza nowego początku śmierdzących stóp, powinna sprawdzić stopy pod kątem oznak ran lub skaleczeń, które mogą zostać zainfekowane.

Osoba może umieścić lustro na podłodze i zbadać dół stóp w poszukiwaniu jakichkolwiek nieprawidłowości. Jeśli ich stopy mają objawy rany, dana osoba powinna zobaczyć się z lekarzem. Jeśli tego nie zrobią, mogą spróbować środków dostępnych bez recepty i w domu, aby zmniejszyć częstość występowania śmierdzących stóp.

Jeśli nie można kontrolować śmierdzących stóp i nadmiernej potliwości za pomocą domowych środków, dostępne są leki na receptę. Osoba nie powinna cierpieć ani czuć się skrępowana z powodu śmierdzących stóp.

PLMedBook