Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Lekarstwo na łysienie? Komórki macierzyste dają nadzieję

Według American Loss Association, dwie trzecie mężczyzn odczuwa utratę włosów przed 35 rokiem życia. Jednak kobiety również chorują, co stanowi 40% wszystkich osób cierpiących na wypadanie włosów. Wpływając na własny obraz i dobre samopoczucie, stan był trudny do wyleczenia. Jednak badanie z 2014 r. Daje nadzieję – w postaci ludzkich komórek macierzystych wytwarzających mieszki włosowe.

Naukowcy z Perelman School of Medicine na Uniwersytecie w Pensylwanii opublikowali wyniki swoich badań w styczniu 2014 r., Gdzie opisali metodę, dzięki której byli w stanie przekształcać komórki dorosłe w nabłonkowe komórki macierzyste (EpSCs).

Chociaż używanie komórek macierzystych do odrastania mieszków włosowych jest potencjalną techniką zwalczania łysienia, do tej pory nikt nie był w stanie wyprodukować wystarczającej ilości tych komórek.

Zespół twierdzi, że oni pierwsi osiągają ten wynik u ludzi lub myszy.

Prowadzone przez dr Xiaowei „George” Xu, profesora patologii i medycyny laboratoryjnej i dermatologii na Uniwersytecie w Pensylwanii, naukowcy rozpoczęli badania, wykorzystując ludzkie komórki skóry zwane fibroblastami skóry.

Jak zespół wyprodukował komórki?

Badacze przekształcili ludzkie komórki skóry w indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPSC) przez dodanie trzech genów. Te iPSC są w stanie zmienić się w dowolne typy komórek w ciele, więc naukowcy przekształcili je w nabłonkowe komórki macierzyste, które zwykle znajdują się w części mieszków włosowych.

Szyje do włosów

Wykorzystując techniki z innych zespołów badawczych w celu przekształcenia iPSC w keratynocyty – główny typ komórek w górnej warstwie skóry – dr Xu i współpracownicy wykazali, że mogą „zmusić” iPSC do wytwarzania dużych ilości EpSC poprzez kontrolę czasu czynników wzrostu otrzymane komórki.

Kiedy wszczepiono te EpSC w myszy, komórki regenerowały typy komórek ludzkiej skóry i mieszków włosowych, a także tworzyły rozpoznawalne rzędy włosów, które, jak mówi zespół, są obiecujące dla odrastania włosów u ludzi.

W 18 dni 25% iPSC przekształciło się w EpSCs, które następnie oczyszczono za pomocą białek wyrażanych na ich powierzchniach, zauważa zespół.

Technika „jeszcze niegotowa dla ludzi”

Po zmieszaniu EpSCs pochodzących z człowieka z komórkami skórnymi myszy, zespół przeszczepił je na skórę myszy i wytworzył funkcjonalny ludzki naskórek – najbardziej zewnętrzne warstwy skóry.

Stwierdzono, że mieszki włosowe, które zostały z nich wyprodukowane, były podobne do ludzkich mieszków włosowych.

Dr Xu mówi, że to „to pierwszy przypadek, w którym ktokolwiek dokonał skalowalnej ilości nabłonkowych komórek macierzystych, które są zdolne do generowania nabłonkowego składnika mieszków włosowych”, dodając, że komórki mogą pomóc w gojeniu ran, kosmetykach i regeneracji włosów.

Jednak komórki te nie są jeszcze gotowe do użycia u ludzi, ponieważ zespół rozwiązał tylko jedną część równania. Mieszek włosowy zawiera zarówno komórki nabłonkowe, jak i pewien rodzaj dorosłych komórek macierzystych zwanych brodawkami skórnymi.

Dr Xu wyjaśnia:

„Kiedy dana osoba traci włosy, tracą oba typy komórek, rozwiązaliśmy jeden główny problem, nabłonkowy komponent mieszków włosowych. Musimy wymyślić sposób na wytworzenie nowych komórek brodawek skórnych i nikt tego nie zauważył. rozstać się jeszcze. „

Dodaje jednak, że naukowcy zajmujący się komórkami macierzystymi zaczynają wykorzystywać nowe strategie, używając tylko środków chemicznych, co może skutkować większą ilością rozwiązań.

Pod koniec 2013 roku doniesiono o badaniu, które pokazało, jak naukowcy z powodzeniem wyhodowali ludzkie włosy z komórek brodawki skórnej pobranych z wnętrza mieszków włosowych dawców, co sugeruje, że jesteśmy o krok bliżej do wyleczenia łysiny.

Like this post? Please share to your friends: