Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Depresja wpływa na pamięć poprzez „upośledzenie zdolności do różnicowania podobieństw”

Depresja od dawna wpływa na pamięć, ale nie wiadomo, jak to zrobić. Teraz naukowcy twierdzą, że jednym z powodów jest to, że depresja upośledza proces „rozdzielania wzorców” – zdolność do różnicowania rzeczy, które są podobne.

Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga definiują separację wzorów jako mechanizm kodowania pamięci, w którym tworzone są odrębne reprezentacje pamięci dla podobnych obiektów i zdarzeń.

Jednak odkrycia zespołu, opublikowane w czasopiśmie, sugerują, że depresja zakłóca ten proces, a im bardziej osoba czuje się przygnębiona, tym trudniej jest im odróżnić podobne doświadczenia, jakie mieli.

Na potrzeby badania naukowcy przeprowadzili komputerowy test pamięci na grupie uczestników, którzy wykazywali objawy depresji, ale którzy nie otrzymywali leków.

Pani z głową w dłoniach
Naukowcy twierdzą, że depresja może zaburzać proces „rozdzielania wzorów” w mózgu – zdolność do różnicowania rzeczy, które są podobne.

Test wymagał od uczestników obejrzenia serii obiektów na ekranie komputera. Dla każdego obiektu uczestnicy zostali poproszeni o odpowiedź, aby powiedzieć, czy:

  • Widzieli obiekt przed testem (stary)
  • Widzieli coś podobnego (podobnego), lub
  • Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieli (nowy).

Wyniki badania pokazały, że uczestnicy z depresją byli w stanie odróżnić stare i nowe przedmioty.

Jednak, gdy pokazano im obiekty podobne do tych, które widzieli wcześniej, najczęstszą odpowiedzią uczestników było to, że widzieli obiekt wcześniej.

Naukowcy mówią:

„Stwierdziliśmy negatywną zależność między wynikami depresji a punktami podziału na wyniki, które potwierdzają pogląd, że depresja ma negatywny wpływ na wydajność separacji”.

Autorzy badania zauważają, że to upośledzenie rozdzielania wzorów może stanowić wyzwanie dla osób cierpiących na depresję w codziennych sytuacjach, od pamiętania, gdzie zaparkowały samochód, do przypominania członkom rodziny i przyjaciół, którym ujawnili dane osobowe.

„To naprawdę nowy aspekt tego badania, że ​​patrzymy na bardzo specyficzny aspekt pamięci. [Ludzie z depresją] nie mają amnezji, po prostu tracą szczegóły”, mówi Brock Kirwan, profesor psychologii i neuronauki na Uniwersytecie Brighama Younga.

Prof. Kirwan zauważa, że ​​badanie dostarcza również wskazówek na temat tego, co dzieje się w mózgu osób cierpiących na depresję:

„W twoim mózgu są dwa obszary, w których wyhodujesz nowe komórki mózgowe, pierwszy to hipokamp, ​​który bierze udział w pamięci, i okazuje się, że ten wzrost jest zmniejszony w przypadku depresji”.

niedawno donoszono, że osoby cierpiące na depresję mogą mieć zwiększone ryzyko choroby Parkinsona.

Like this post? Please share to your friends: