Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)?

Wirus brodawczaka ludzkiego jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową. Większość aktywnych seksualnie mężczyzn i kobiet jest narażonych na działanie wirusa w pewnym momencie ich życia.

Wirus jest powszechny w Stanach Zjednoczonych i około 14 milionów nowo zdiagnozowanych przypadków wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) rocznie.

Istnieją różne typy HPV. Niektóre mogą prowadzić do brodawek narządów płciowych, a inne mogą powodować niektóre rodzaje raka. Każdego roku około 19 400 kobiet i 12 100 mężczyzn w USA cierpi na nowotwory wywodzące się z HPV. Szczepionki mogą chronić przed infekcją.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest HPV, jak jest przekazywany między ludźmi, wszelkie objawy, które mogą wystąpić, oraz informacje na temat leczenia, szczepionek i profilaktyki.

Szybkie fakty na temat wirusa HPV

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących wirusa brodawczaka ludzkiego. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Większość aktywnych seksualnie mężczyzn i kobiet zarazi się wirusem HPV w pewnym momencie życia.
 • HPV może rozprzestrzeniać się poprzez seks oralny, pochwowy lub analny.
 • Może to powodować brodawki narządów płciowych i niektóre rodzaje raka.
 • Czasami wirus HPV może przenosić się w czasie porodu na dziecko powodujące zakażenia narządów płciowych lub układu oddechowego.
 • Nie ma lekarstwa na HPV, ale bezpieczne i skuteczne szczepienia są zalecane w wieku 11 do 12 lat.

Leczenie

Leczenie brodawek kwasu salicylowego

Różne typy HPV będą miały różne objawy. Wirusy HPV mogą powodować brodawki narządów płciowych i raka.

Nie ma leczenia dla wirusa, ale objawy można leczyć.

Zapobieganie to poprzez szczepionkę przeciwko HPV.

Brodawki

Brodawki powstające w wyniku HPV często ustępują bez leczenia.

Istnieją jednak leki, które można zastosować na skórę, aby usunąć samą brodawkę; obejmują one over-the-counter (OTC) kwas salicylowy dla typowych brodawek.

Leki na receptę obejmują:

 • Podophyllin (chemiczne stosowane przez lekarza)
 • Imiquimod (Aldara, Zyclara)
 • Podofilox (Condylox)
 • Kwas trichlorooctowy (chemikalia stosowane przez lekarza)

W niektórych sytuacjach interwencje chirurgiczne mogą być konieczne i obejmują:

 • Krioterapia: ta metoda wykorzystuje ciekły azot do zamrażania nieprawidłowych obszarów.
 • Elektrokauteryzacja: do spalania nienormalnych obszarów wykorzystywany jest prąd elektryczny.
 • Laseroterapia: wiązka światła usuwa niechcianą tkankę.
 • Wstrzyknięcie interferonu: Jest to rzadko stosowane ze względu na wysokie ryzyko działań niepożądanych i kosztów.
 • Chirurgiczne usunięcie

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o tym, które leczenie jest najlepsze, w zależności od rodzaju i lokalizacji brodawek leczonych.

Ważne jest również, aby pamiętać, że chociaż brodawki i zmiany komórkowe mogą zostać usunięte lub rozwiązane, wirus może pozostać w ciele i można go przekazać innym. Nie ma leczenia, aby usunąć wirusa z organizmu.

Nowotwór

Rutynowe badania cytologiczne i inne rodzaje badań przesiewowych mogą zapewnić wczesną diagnozę, jeśli rozwinie się rak. Można podjąć działania w celu leczenia raka i zapobiegania jego rozwojowi.

Objawy

HPV może nie powodować objawów na raz, ale mogą pojawić się wiele lat później. Niektóre typy mogą prowadzić do brodawek, podczas gdy inne mogą powodować raka.

Brodawki

Typowymi objawami niektórych typów HPV są brodawki, zwłaszcza brodawki narządów płciowych.

Brodawki narządów płciowych mogą wyglądać jak małe guzki, skupiska guzków lub występy podobne do łodyg. Zazwyczaj dotykają sromu u kobiet, ewentualnie szyjki macicy oraz penisa lub moszny u mężczyzn. Mogą również pojawić się wokół odbytu i w pachwinie.

Mogą mieć rozmiar i wygląd i mogą być duże, małe, płaskie lub w kształcie kalafiora i mogą mieć kolor biały lub miętowy.

Inne brodawki związane z HPV obejmują brodawki zwykłe, brodawki podeszwowe i płaskie brodawki.

Częste brodawki – szorstkie, wypukłe guzy najczęściej spotykane na dłoniach, palcach i łokciach.

Brodawki podeszwowe – określane jako twarde, ziarniste narośla na stopach; najczęściej pojawiają się na piętach lub kulach stóp.

Płaskie brodawki – na ogół dotykają dzieci, nastolatków i młodych dorosłych; pojawiają się one jako płaskie, lekko uniesione zmiany, które są ciemniejsze niż normalny kolor skóry i najczęściej występują na twarzy, szyi lub obszarach, które zostały porysowane.

Nowotwór

Inne typy HPV mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Do tych nowotworów należą rak szyjki macicy, sromu, pochwy, penisa, odbytu i części ustnej gardła lub podstawy języka i migdałków. Rozwój raka może trwać latami lub dziesięcioleciami.

Przyczyny

ilustracja hpv

HPV to wirus, który jest przenoszony ze skóry na skórę w wyniku stosunku płciowego lub innych form kontaktu cery z skórą.

Podczas gdy większość zakażeń HPV jest łagodna, powodując brodawki na obszarach ciała, w tym na dłoniach, stopach i genitaliach, istnieją pewne napięcia, które zwiększają ryzyko rozwoju pewnych typów nowotworów.

HPV może infekować każdego, kto jest aktywny seksualnie; wiele razy zakażone osobniki są bezobjawowe, co oznacza, że ​​nie wykazują żadnych objawów wirusa.

Chociaż większość zakażeń HPV rozwiązuje się, czasami mogą pozostawać w stanie uśpienia, a następnie infekować nowego lub istniejącego partnera seksualnego.

HPV może przenosić się na niemowlę podczas porodu; może to spowodować zakażenie narządów płciowych lub układu oddechowego.

Ważne jest, aby pamiętać, że szczepy HPV powodujące brodawki różnią się od grupy szczepów HPV, które powodują raka.

Czynniki ryzyka

Niektóre czynniki zwiększają ryzyko zarażenia wirusem HPV.

Obejmują one:

 • o większej liczbie partnerów intymnych
 • uprawianie seksu z kimś, kto miał kilku intymnych partnerów
 • o osłabionym układzie odpornościowym, na przykład z powodu HIV lub po przeszczepieniu narządu
 • posiadające obszary uszkodzonej skóry.
 • posiadanie osobistego kontaktu z brodawkami lub powierzchniami, na których wystąpiło narażenie HPV

Diagnoza

Jeśli widoczne są brodawki lub zmiany chorobowe, lekarz może na ogół zdiagnozować HPV podczas oględzin. Jednakże mogą być potrzebne dodatkowe testy w celu potwierdzenia obecności wirusa HPV.

Kiedy powinienem zostać przetestowany na obecność wirusa HPV?

Testy do oceny zmian komórek szyjki macicy związanych z HPV lub HPV obejmują rozmaz Pap, test DNA i użycie kwasu octowego (octu).

Rozmaz Pap jest testem, który zbiera komórki z powierzchni szyjki macicy lub pochwy i ujawni wszelkie nieprawidłowości komórkowe, które mogą prowadzić do raka.

Zastosowanie testu DNA oceni HPV wysokiego ryzyka i jest zalecane dla kobiet w wieku 30 lat i starszych w połączeniu z wymazem Pap.

Istnieje również test DNA na HPV, który można stosować sam, bez potrzeby jednoczesnego wykonywania badań cytologicznych, poczynając od wieku 25 lat.

Czasami może być konieczne wykonanie biopsji jakichkolwiek nieprawidłowych obszarów.

Obecnie nie ma dostępnych testów dla mężczyzn w celu sprawdzenia HPV; diagnoza jest dokonywana głównie na podstawie oględzin. W niektórych sytuacjach, jeśli mężczyźni lub kobiety mają historię otwartego seksu analnego, może być wskazane, aby porozmawiać z lekarzem na temat możliwości poddania się badaniu cytologicznego.

Zapobieganie

Szczepionka HPV podskórna

Do środków, które mogą zmniejszyć ryzyko zarażenia HPV należą:

 • posiadanie szczepionki przeciwko HPV
 • uprawianie bezpiecznego seksu
 • praktykowanie abstynencji lub bycie w monogamicznym związku seksualnym
 • nie uprawiają seksu, podczas gdy są widoczne brodawki narządów płciowych

Trudno jest zapobiec częstym brodawkom. Jeśli występuje brodawka, ludzie powinni unikać jej zbierania lub gryzienia paznokci. W przypadku brodawek podeszwowych zaleca się noszenie obuwia lub sandałów w pomieszczeniach ogólnodostępnych, takich jak baseny i szatnie.

Szczepienie ochronne

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleca szczepienie w wieku od 11 do 12 lat, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju raka szyjki macicy i innych nowotworów złośliwych w przyszłości.

Szczepionkę podaje się w dwóch dawkach, w odstępie od 6 do 12 miesięcy. Szczepionki uzupełniające są zalecane dla mężczyzn w wieku do 21 lat i kobiet do 26 lat, które nie otrzymały szczepionki w młodszym wieku. Mężczyźni homoseksualni i biseksualni są zachęcani do szczepienia się w wieku do 26 lat.

Obecnie na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciwko HPV: Gardasil, Cervarix i Gardasil 9. Porozmawiaj z lekarzem, aby sprawdzić, czy szczepienie jest odpowiednie.

Najnowsze badania nad HPV

jest wiodącym wydawcą badań medycznych. Wszystkie nasze najnowsze wiadomości na temat HPV można znaleźć w dziale aktualności HPV.

PLMedBook