Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest prolerapia i co jest stosowane w leczeniu?

Proloterapia to procedura, w której naturalny czynnik drażniący wstrzykuje się w tkankę miękką uszkodzonego stawu. Zwolennicy uważają, że może to znacznie złagodzić ból stawów lub pleców.

Zakłócenia w życiu osób cierpiących na bóle stawów i kręgosłupa mogą być poważne. Od brakującej pracy do zmniejszonej ruchliwości, ból pleców i stawów może wpływać na prawie każdy aspekt czyjegoś życia.

W tym artykule badamy, czym jest prolerapia, czego ktoś powinien oczekiwać od tej procedury i jak skuteczna jest redukcja bólu.

Czym jest proloterapia?

Osoba otrzymująca zastrzyki z prolerapii do stanu zapalnego stawu kolanowego.

Proloterapia to procedura, w której naturalny czynnik drażniący wstrzykuje się w tkankę miękką uszkodzonego stawu. Drażniący kick-uruchamia odpowiedź uzdrawiania organizmu.

Proloterapia nie jest zabiegiem chirurgicznym. Z tego powodu znany jest również jako regeneracyjny wstrzyknięcie stawu lub niechirurgiczny rekonstrukcję więzadła i ścięgien.

Lekarze używają głównie prolerapii do leczenia zranionych stawów i więzadeł. Podczas gdy jest on najczęściej stosowany z tyłu, lekarze mogą również stosować proloterapię w następujących obszarach ciała:

  • kolana
  • biodra
  • ramiona
  • inne stawy i więzadła

W niektórych przypadkach osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroba zwyrodnieniowa dysku lub zapalenie stawów, mogą chcieć zastosować proloterapię, aby złagodzić ból.

Chociaż prolotherapy istnieje od początku 1900 roku, jego ogólna skuteczność jest nadal kwestionowana. Pomimo tych wątpliwości wielu członków społeczności medycznej uważa, że ​​jest to bezpieczna alternatywa lub dodatkowe leczenie bólu pleców i stawów.

Jak to działa?

Prolotherapy to zastrzyk, który zawiera potencjalne podrażnienie, takie jak roztwór dekstrozy. Uważa się, że czynnik drażniący wywołuje reakcję gojenia się organizmu.

Po aktywacji organizm zacznie wzmacniać i naprawiać uszkodzone więzadła w stawie. Wzmocnienie więzadeł z biegiem czasu pomaga stabilizować staw. Gdy staw jest lepiej wspierany, ból może zniknąć.

Proloterapia zazwyczaj wymaga kilku ujęć w miejscu urazu lub osłabionego obszaru, aby był skuteczny. Osoba może spodziewać się od 4 do 15 zdjęć na sesję i kilka sesji w ciągu 3 do 6 miesięcy.

Wstrzyknięcie musi być precyzyjne, aby środek drażniący został umieszczony w obszarze lub obszarach wymagających naprawy więzadeł.

Czego oczekiwać

Kobieta lekarz i pacjent dyskusji na temat leczenia i historii medycznej.

Przed podjęciem proloterapii, lekarz oceni osobę z bólem stawów lub pleców, aby sprawdzić, czy jest ona dobrym kandydatem do terapii.

Nie wszystkie osoby są odpowiednie do zabiegu. Osoby z przewlekłymi schorzeniami, na przykład, mogą nie widzieć żadnych skutków proloterapii, więc lekarz może zaproponować inne alternatywy.

Podczas lub przed oceną lekarz najprawdopodobniej będzie badał zdjęcia rentgenowskie lub inne wyniki obrazowania. Obrazy pomogą im zdecydować, czy procedura jest wykonalna, biorąc pod uwagę lokalizację i ciężkość urazu.

Jeśli osoba przyjmuje leki przeciwzapalne, należy ją przerwać na 2 do 3 dni przed zabiegiem. Kontynuowanie przyjmowania leków przeciwzapalnych może uniemożliwić działanie tej procedury.

W dniu proloterapii ważne jest, aby osoba dobrze odżywiała się. Często lekarze zalecają, aby osoba poddawana prolotherapy przyjmowała posiłek bogaty w białko.

Podczas zabiegu lekarze przygotowują skórę osoby, pocieraną alkoholem lub innym roztworem sterylizującym. Następnie mogą na skórę nanieść znieczulający krem, aby zmniejszyć dyskomfort związany z miejscem wstrzyknięcia.

W skrajnych przypadkach, gdy dana osoba odczuwa znaczny ból lub dyskomfort, można zastosować dodatkową sedację.

Po przygotowaniu, lekarz użyje długiej, cienkiej igły, aby dostarczyć roztwór drażniący do kilku różnych punktów wokół obszaru docelowego w plecach lub stawie. Liczba zastosowanych zastrzyków zależy od dotkniętego obszaru lub stawu.

Korzyści

Lekarze, którzy wspierają stosowanie prolera- pii, uważają, że wzmocnione stawy będą oznaczać zmniejszenie bólu. Ponadto poprawiona wytrzymałość stawu poprawi stabilność i poprawi ogólny ruch i funkcjonalność pleców i stawów.

Proloterapia jest całkowicie naturalnym, stałym leczeniem, ponieważ polega na naprawie samego ciała w celu zmniejszenia bólu.

Natomiast leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zapewniają jedynie czasową ulgę. Podobnie, opcje chirurgiczne nie zawsze działają, aby całkowicie ustabilizować połączenie.

Zagrożenia i skutki uboczne

Odnotowano kilka zgłoszonych działań niepożądanych związanych z prolerapią. W rzadkich przypadkach najgorszym skutkiem ubocznym jest infekcja w miejscu wstrzyknięcia. Potencjalna infekcja objawi się gorączką i bólem, a leczenie antybiotyków jest zwykle łatwe.

Innym skutkiem ubocznym może być przejściowy obrzęk lub ból w miejscu wstrzyknięcia. Niezwłocznie po zabiegu dotknięte stawy mogą poczuć się gorzej, zanim zaczną się poprawiać.

Proloterapia nie była intensywnie badana. Może to oznaczać, że istnieją jeszcze skutki uboczne, które jeszcze nie zostały odkryte.

Wskaźniki sukcesu

Osoba otrzymująca zastrzyk w plecy.

Zgodnie z dostępnymi badaniami, osoby, które otrzymują proloterapię, odnoszą duże sukcesy.

Jednak zaangażowane grupy badawcze są często niewielkie, a ilość badań, które przeprowadzono do tej pory, nie jest znaczna.

Na przykład jedno badanie przeprowadzone i opublikowane w zaledwie 13 uczestników.

W innym badaniu testowano 38 kolan w uczestnikach, podczas gdy w trzecim badaniu brało udział 90 uczestników. Mimo to wyniki tych niewielkich badań wykazały ogólny sukces procedury proloterapii.

Podobnie jak w przypadku każdej procedury, umiejętności lekarza wykonującego to będą miały wpływ na to, jak dobrze on działa. Również, w jaki sposób dana osoba reaguje na leczenie, prawdopodobnie będzie się różnić.

Grupy takie jak Centers for Medicare i Medicaid Services oraz Veteran’s Administration nie zalecają obecnie proloterapii w zakresie odszkodowań od stron trzecich.

Koszty

Proloterapia może być dość kosztowna dla osoby. Wiele firm ubezpieczeniowych nie obejmie proloterapii, więc osoby muszą płacić za leczenie.

Koszty wydają się wynosić od 250 do 600 USD za zabieg. Dokładny koszt zależy od miejsca wstrzyknięć, kto to robi i czy konieczne jest dodatkowe leczenie.

Podsumowanie

Niektórzy badacze i lekarze mają nadzieję, że proloterapia stanie się szerzej akceptowana. Wstępne badania sugerują, że ogólnie jest to bezpieczna, alternatywna procedura dla leków lub operacji.

Z drugiej strony krytycy sceptycznie odnoszą się do skuteczności prolerapii. Przywołują brak istotnych badań, by potwierdzić roszczenia swoich zwolenników. Rozmiary badań są często niewielkie, co budzi wątpliwości co do wiarygodności wyników. W większości przypadków krytycy zachęcają do dyskusji na temat wszystkich opcji przed zastosowaniem proloterapii.

Proloterapia jest kontrowersyjna i wymaga więcej badań, aby wesprzeć jej stosowanie. W rezultacie ludzie mogą mieć trudności z uzyskaniem ubezpieczenia na pokrycie procedury lub lekarze, aby ją wykonać.

PLMedBook