Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy zielona herbata pomaga w odchudzaniu?

Zielona herbata wiąże się z kilkoma korzyściami zdrowotnymi, w tym z utratą wagi, ze względu na bogaty skład odżywczy i przeciwutleniaczy.

Choć ostatnio zyskała popularność na Zachodzie, zielona herbata od dawna jest używana w tradycyjnej medycynie chińskiej w leczeniu wielu schorzeń, od bólu głowy po uzdrawianie ran.

Niedawno zielona herbata została powiązana z utratą wagi. W tym artykule przyjrzymy się dowodom kryjącym się za tym stwierdzeniem, a także najskuteczniejszym metodom spożywania zielonej herbaty, aby pomóc w utracie wagi.

Zielona herbata i utrata masy ciała

Zielona herbata w filiżance z herbacianymi liśćmi na drewnianej łyżce.

Procesy, które umożliwiają organizmowi przekształcanie żywności i napojów w użyteczną energię, są wspólnie określane jako metabolizm. Zielona herbata może korzystnie wpływać na utratę wagi, pomagając w poprawie metabolizmu organizmu.

Zielona herbata zawiera kofeinę i rodzaj flawonoidu zwanego katechiną, który jest przeciwutleniaczem. Badania sugerują, że oba te związki mogą przyspieszyć metabolizm. Catechin może pomóc w rozłożeniu nadmiaru tłuszczu, podczas gdy zarówno katechina, jak i kofeina mogą zwiększyć ilość energii zużywanej przez organizm.

Przegląd opublikowany w 2010 roku wykazał, że suplementy zielonej herbaty, zawierające katechiny lub kofeinę, miały niewielki, ale pozytywny wpływ na utratę wagi i kontrolę wagi.

W najnowszym przeglądzie zbadano kliniczne zastosowanie zielonej herbaty w celu stymulacji utraty wagi u osób z nadwagą lub otyłością. Chociaż stwierdzono, że zielona herbata ma pozytywny wpływ na utratę wagi, wynik nie był znaczący, a autorzy doszli do wniosku, że jest mało prawdopodobne, aby miało to znaczenie kliniczne.

Istnieje teoretyczna podstawa dla korzyści zielonej herbaty dla utraty wagi, a niektóre dowody empiryczne potwierdzają te twierdzenia poza warunkami klinicznymi.

Jednak badania naukowe w tym obszarze mają tendencję do stosowania dawek, które zawierają wyższy odsetek katechiny lub kofeiny, niż można znaleźć w typowej filiżance zielonej herbaty.

Ważne jest, aby pamiętać, że wszelkie korzyści z zielonej herbaty na odchudzanie prawdopodobnie będą bardzo małe. Wpływ zielonej herbaty nie jest tak korzystny jak inne metody zdrowego odchudzania, takie jak ćwiczenia, które mają znacznie większe korzyści metaboliczne.

Regularne ćwiczenia i jedzenie zdrowej diety z dużą ilością warzyw to bardzo skuteczne strategie odchudzania. Zielona herbata stosowana obok tych metod może zwiększyć ich pozytywne wyniki.

Jak spożywać zieloną herbatę

Ziołowa zielona herbata nalewa od teapot w filiżankę.

Picie od 2 do 3 filiżanek gorącej zielonej herbaty przez cały dzień powinno wystarczyć do uzupełnienia utraty wagi. Dokładna ilość będzie się różnić w zależności od osoby, w zależności od ilości spożywanej kofeiny i naturalnego metabolizmu.

Zielona herbata występuje w wielu odmianach, ale w przypadku odchudzania nie ma znaczących różnic między nimi. Zwykłe, minimalnie przetworzone zielone herbaty prawdopodobnie zachowały najbogatszą zawartość odżywczą.

Zielona herbata jest uważana za bezpieczną do spożycia. Należy jednak zachować ostrożność w niektórych przypadkach, ponieważ duże dawki kofeiny mogą stanowić problem dla osób zagrożonych problemami z sercem lub wysokim ciśnieniem krwi.

Czym jest zielona herbata?

Herbata występuje w różnych odmianach, ale wszystkie pochodzą z tej samej rośliny. Herbata zielona, ​​czarna, biała i oolong są produkowane z rośliny.

Zielona herbata wytwarzana jest przez parowanie liści rośliny. Nie przechodzi ona przez ten sam proces fermentacji, który jest stosowany do produkcji innych rodzajów herbaty, takich jak herbata oolong lub czarna, dzięki czemu zatrzymuje więcej przeciwutleniaczy i składników odżywczych znajdujących się w liściach roślin.

Inne korzyści zdrowotne

Kobieta na zewnątrz pić zielonej ziołowej herbaty.

Zielona herbata zawiera szereg różnych związków, w tym:

  • Witaminy z grupy B.
  • kwas foliowy
  • magnez
  • flawonoidy
  • inne przeciwutleniacze

Zostało to powiązane z kilkoma korzyściami zdrowotnymi, w tym:

  • obniżenie poziomu cholesterolu
  • poprawa funkcjonowania serca
  • zmniejszając ryzyko choroby Alzheimera
  • prowadzenie cukrzycy typu 2
  • o właściwościach przeciwnowotworowych

Dowody na wiele z tych roszczeń pozostają jednak niejednoznaczne. Na przykład przegląd badań łączących spożywanie zielonej herbaty z 2009 r. W celu zapobiegania rakowi nie był w stanie znaleźć żadnych mocnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.

W najnowszym przeglądzie z 2013 r. Znaleziono dowody sugerujące, że spożywanie zielonej herbaty może obniżyć poziom cholesterolu. Opierało się to jednak na niewielkiej liczbie badań krótkoterminowych.

Podsumowując, potrzebne są bardziej wysokiej jakości, długoterminowe badania, aby potwierdzić, czy zielona herbata jest korzystna dla jakichkolwiek schorzeń.

Na wynos

Zielona herbata jest bogata w składniki odżywcze i przeciwutleniacze, które mogą mieć szereg korzyści zdrowotnych. Konieczne będą dalsze badania w celu określenia zakresu, w jakim może to pomóc w utracie wagi i najlepszej metodzie jej spożycia.

Zielona herbata nie jest szkodliwa i była używana od wieków. Jako taki może być przydatnym dodatkiem do zdrowej diety i trybu ćwiczeń na utratę wagi i ogólny stan zdrowia.

Like this post? Please share to your friends: