Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rak jelita grubego: co powinieneś wiedzieć

Rak jelita grubego, znany również jako rak jelita grubego, rak okrężnicy lub rak odbytnicy, to jakikolwiek rak, który atakuje okrężnicę i odbytnicę.

American Cancer Society szacuje, że około 1 na 21 mężczyzn i 1 na 23 kobiety w Stanach Zjednoczonych rozwinie raka jelita grubego w trakcie ich życia.

Jest to druga najczęstsza przyczyna zgonów z powodu raka u kobiet, a trzecia u mężczyzn. Jednak ze względu na postępy w technikach przesiewowych i poprawę leczenia, liczba zgonów z powodu raka jelita grubego spada.

Rak jelita grubego może być łagodny, nienowotworowy lub złośliwy. Złośliwy rak może rozprzestrzenić się na inne części ciała i je uszkodzić.

Objawy

Anatomia jelita grubego
Jelito grube jest również nazywane okrężnicą lub jelita grubego.

Objawy raka okrężnicy i odbytnicy obejmują:

 • zmiany nawyków jelitowych
 • biegunka lub zaparcie
 • uczucie, że jelito nie opróżnia się prawidłowo po wypróżnieniu
 • krew w kale sprawia, że ​​stolce wyglądają na czarne
 • jasnoczerwona krew dochodząca z odbytnicy
 • ból i wzdęcia w jamie brzusznej
 • uczucie pełności w jamie brzusznej, nawet po krótkim okresie nie jedzenia.
 • zmęczenie lub zmęczenie
 • niewyjaśniona utrata masy ciała
 • guzek w jamie brzusznej lub w tylnym przejściu odczuwany przez lekarza
 • niewyjaśniony niedobór żelaza u mężczyzn lub u kobiet po menopauzie

Większość z tych objawów może również wskazywać na inne możliwe stany. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się przez 4 tygodnie lub dłużej.

Leczenie

Leczenie będzie zależeć od kilku czynników, w tym od wielkości, lokalizacji i stadium raka, niezależnie od tego, czy jest nawracające, czy od aktualnego ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Możliwości leczenia obejmują chemioterapię, radioterapię i chirurgię.

Operacja raka jelita grubego

To jest najczęstsze leczenie. Dotknięte nowotwory złośliwe i pobliskie węzły chłonne zostaną usunięte, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się raka.

Jelita zwykle zszywane są razem, ale czasami odbytnica jest całkowicie usunięta, a do drenażu przymocowana jest torba z kolostomią. Torba kolostomijna zbiera stolce. Zazwyczaj jest to środek tymczasowy, ale może być trwały, jeśli nie można połączyć końce jelita.

Jeśli rak zostanie zdiagnozowany wystarczająco wcześnie, operacja może go skutecznie usunąć. Jeśli operacja nie powstrzyma raka, złagodzi objawy.

Chemoterapia

Chemioterapia polega na użyciu leku lub substancji chemicznej w celu zniszczenia komórek nowotworowych. Jest powszechnie stosowany w leczeniu raka okrężnicy. Przed zabiegiem może pomóc w zmniejszeniu guza.

Ukierunkowana terapia jest rodzajem chemioterapii ukierunkowanej na białka, które sprzyjają rozwojowi niektórych nowotworów. Mogą mieć mniej skutków ubocznych niż inne rodzaje chemioterapii. Leki, które można stosować w leczeniu raka jelita grubego, obejmują bewacizumab (Avastin) i ramukirumab (Cyramza).

Badanie wykazało, że pacjenci z zaawansowanym rakiem jelita grubego, którzy otrzymują chemioterapię i mają wywiad rodzinny w kierunku raka jelita grubego, mają znacznie niższe prawdopodobieństwo nawrotu raka i śmierci.

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje promienie promieniowania o wysokiej energii do niszczenia komórek nowotworowych i zapobiegania ich namnażaniu się. Jest to bardziej powszechnie stosowane w leczeniu raka odbytnicy. Może być stosowany przed zabiegiem chirurgicznym w celu zmniejszenia guza.

Zarówno radioterapia, jak i chemioterapia mogą być wykonywane po operacji, aby zmniejszyć szanse nawrotu.

Ablacja

Ablacja może zniszczyć guz bez jego usunięcia. Może być przeprowadzane za pomocą fal radiowych, etanolu lub kriochirurgii. Są one dostarczane za pomocą sondy lub igły, która jest prowadzona za pomocą ultradźwięków lub technologii skanowania CT.

Poprawa

Nowotwory złośliwe mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała, jeśli nie są leczone. Szanse na całkowite wyleczenie zależą ogromnie od tego, jak wcześnie nowotwór jest diagnozowany i leczony.

Ożywienie pacjenta zależy od następujących czynników:

 • etap, w którym postawiono diagnozę
 • czy rak utworzył dziurę lub blokadę w okrężnicy
 • ogólny stan zdrowia pacjenta

W niektórych przypadkach rak może powrócić.

Czynniki ryzyka

Możliwe czynniki ryzyka obejmują:

Posiadanie polipów zwiększa ryzyko raka jelita grubego.

 • starszy wiek
 • dieta bogata w białka zwierzęce, tłuszcze nasycone i kalorie
 • dieta o niskiej zawartości błonnika
 • wysokie spożycie alkoholu
 • mając raka piersi, jajnika lub macicy
 • rodzinna historia raka jelita grubego
 • z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, chorobą Leśniowskiego-Crohna lub chorobą jelita drażliwego (IBD)
 • nadwaga i otyłość
 • palenie
 • brak aktywności fizycznej
 • obecność polipów w okrężnicy lub odbytnicy, ponieważ mogą one ostatecznie stać się nowotworowe.

Większość raków okrężnicy rozwija się w polipach (gruczolakach). Często znajdują się wewnątrz ściany jelita.

Jedzenie czerwonego lub przetworzonego mięsa może zwiększyć ryzyko

Ludzie, którzy mają gen supresorowy guza znany jako Sprouty2, mogą mieć wyższe ryzyko niektórych nowotworów jelita grubego.

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) rak jelita grubego jest drugim po guzie płuca drugim pośród mężczyzn i kobiet nowotworem.

Około 2 procent osób w wieku powyżej 50 lat w końcu rozwinie raka okrężnicy i odbytnicy w Europie Zachodniej.

Rak jelita grubego ma podobny wpływ na mężczyzn i kobiety. Jednak mężczyźni rozwijają go w młodszym wieku.

Przyczyny

Nie jest jasne, dlaczego u niektórych osób rozwija się rak jelita grubego, a nie u innych.

Gradacja

Stadium raka określa, jak daleko się rozprzestrzeniło. Określenie etapu pomaga wybrać najbardziej odpowiednie leczenie.

Etapy raka okrężnicy

Powszechnie stosowany system nadaje etapom liczbę od 0 do 4. Etapy raka okrężnicy to:

 • Etap 0: Jest to najwcześniejszy etap, kiedy rak wciąż znajduje się w błonie śluzowej lub wewnętrznej warstwie okrężnicy lub odbytnicy. Nazywany jest również rakiem in situ.
 • Stadium 1: Rak wyrósł przez wewnętrzną warstwę okrężnicy lub odbytnicy, ale nie rozprzestrzenił się jeszcze poza ścianę odbytnicy lub okrężnicy.
 • Stadium 2: Rak przeszedł przez ścianę okrężnicy lub odbytnicy, ale nie dotarł jeszcze do pobliskich węzłów chłonnych.
 • Etap 3: Rak zaatakował pobliskie węzły chłonne, ale nie wpłynął jeszcze na inne części ciała.
 • Etap 4: Rak rozprzestrzenił się na inne części ciała, w tym na inne narządy, takie jak wątroba, błona wyściełająca jamę brzuszną, płuco lub jajniki.
 • Nawracające: Rak powrócił po leczeniu. Może wrócić i wpłynąć na odbytnicę, okrężnicę lub inną część ciała.

W 40 procentach przypadków diagnoza występuje na zaawansowanym etapie, kiedy operacja jest prawdopodobnie najlepszą opcją.

Diagnoza

Badanie przesiewowe może wykryć polipy, zanim staną się nowotworowe, a także wykryć raka jelita grubego na wczesnym etapie, gdy szanse na wyleczenie są znacznie wyższe.

Poniżej przedstawiono najczęstsze badania przesiewowe i diagnostyczne w przypadku raka jelita grubego.

Badanie krwi utajonej w kale (badanie stolca krwi)

Sprawdza to próbkę stolca pacjenta (kału) pod kątem obecności krwi. Można to zrobić w gabinecie lekarskim lub z zestawem w domu. Próbka jest zwracana do gabinetu lekarskiego i przesyłana do laboratorium.

Badanie krwi w stolcu nie jest dokładne w 100 procentach, ponieważ nie wszystkie nowotwory powodują utratę krwi lub mogą nie krwawić przez cały czas. Dlatego test ten może dać wynik fałszywie ujemny. Krew może również być obecna z powodu innych chorób lub stanów, takich jak hemoroidy. Niektóre pokarmy mogą sugerować krew w okrężnicy, podczas gdy w rzeczywistości żadna nie była obecna.

Test DNA stolca

W teście tym analizuje się kilka markerów DNA, że nowotwory okrężnicy lub polipy przedrakowe są zrzucane do kału. Pacjenci mogą otrzymać zestaw z instrukcją, jak pobrać próbkę kału w domu. To musi być sprowadzone z powrotem do gabinetu lekarza. Następnie jest wysyłany do laboratorium.

Ten test jest dokładniejszy w wykrywaniu raka jelita grubego niż polipów, ale nie jest w stanie wykryć wszystkich mutacji DNA wskazujących na obecność guza.

Elastyczna sigmoidoskopia

Lekarz używa sigmoidoskopu, elastycznej, smukłej i oświetlonej rurki, aby zbadać odbytnicę i sigmoidę pacjenta. Esmoidalna okrężnica jest ostatnią częścią okrężnicy przed odbytem.

Test zajmuje kilka minut i nie jest bolesny, ale może być niewygodny. Istnieje niewielkie ryzyko perforacji ściany okrężnicy.

Jeśli lekarz wykryje polipy lub raka jelita grubego, można wtedy wykonać kolonoskopię w celu zbadania całej okrężnicy i wyjęcia wszelkich polipów, które są obecne. Będą one badane pod mikroskopem.

Sigmoidoskopia wykryje tylko polipy lub raka w końcowej trzeciej części okrężnicy i odbytnicy. Nie wykryje problemu w żadnej innej części przewodu pokarmowego.

RTG barwienia lewą

Bar jest kontrastowym barwnikiem, który umieszcza się w jelicie pacjenta w formie lewatywy i pojawia się na zdjęciu rentgenowskim. W podwójnie kontrastowej lewecie barowej dodaje się również powietrze.

Barium wypełnia i pokrywa wyściółkę jelita, tworząc wyraźny obraz odbytnicy, okrężnicy i czasami niewielkiej części jelita cienkiego pacjenta.

Można wykonać elastyczną sigmoidoskopię w celu wykrycia jakichkolwiek małych polipów, których może nie mieć rentgen baru. Jeśli rentgenowskie badanie rentgenowskie baru wykrywa coś nienormalnego, lekarz może zalecić kolonoskopię.

Kolonoskopia

Schemat kolonoskopii

Kolonoskop jest dłuższy niż sigmoidoskop. Jest to długa, elastyczna, smukła tuba, przymocowana do kamery wideo i monitora. Lekarz może zobaczyć cały okrężnicy i odbytnicy. Wszelkie polipy odkryte podczas tego badania mogą zostać usunięte podczas zabiegu, a czasami pobierane są próbki tkanek lub biopsje.

Kolonoskopia jest bezbolesna, ale niektórzy pacjenci otrzymują łagodny środek uspokajający, aby je uspokoić. Przed egzaminem można im podać płyn przeczyszczający, aby oczyścić okrężnicę. Lewatywa jest rzadko używana. Krwawienie i perforacja ściany jelita grubego są możliwe powikłania, ale niezwykle rzadkie.

Kolonografia CT

Maszyna CT wykonuje zdjęcia jelita grubego po usunięciu jelita grubego. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, konieczna może być konwencjonalna kolonoskopia. Ta procedura może oferować pacjentom ze zwiększonym ryzykiem raka okrężnicy i odbytu alternatywę dla kolonoskopii, która jest mniej inwazyjna, lepiej tolerowana iz dobrą dokładnością diagnostyczną.

Skanowanie obrazowe

Ultradźwięki lub skany MRI mogą pomóc wskazać, czy rak rozprzestrzenił się na inną część ciała.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecają regularne badania przesiewowe dla osób w wieku od 50 do 75 lat. Częstotliwość zależy od rodzaju testu.

Zapobieganie

Szereg środków związanych ze stylem życia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego:

 • Regularne badania przesiewowe: Osoby, które wcześniej chorowały na raka jelita grubego, które ukończyły 50 lat, mają historię rodzinną tego typu nowotworów lub chorują na chorobę Leśniowskiego-Crohna powinny regularnie poddawać się badaniom przesiewowym.
 • Odżywianie: Stosuj dietę z dużą ilością błonnika, owoców, warzyw i dobrej jakości węglowodanów oraz minimum czerwonych i przetworzonych mięs. Przestaw z tłuszczów nasyconych na tłuszcze dobrej jakości, takie jak awokado, oliwa z oliwek, oleje rybne i orzechy.
 • Ćwiczenie: Wykazano, że umiarkowane, regularne ćwiczenia mają znaczący wpływ na obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.
 • Masa ciała: nadwaga lub otyłość zwiększa ryzyko wielu nowotworów, w tym raka jelita grubego.

Badania opublikowane w czasopiśmie zasugerowały, że aspiryna może być skuteczna w pobudzaniu układu odpornościowego u pacjentów cierpiących na raka piersi i skóry.

Gen związany z nawrotem raka jelita i skróceniem przeżycia może pomóc w przewidywaniu wyników u pacjentów z genem – i zbliżyć naukowców do rozwoju spersonalizowanych metod leczenia, ujawnia wyniki badań w czasopiśmie.

Opublikowane wyniki badań wskazują, że witamina C o wartości 300 pomarańczy upośledza komórki rakowe, co sugeruje, że moc witaminy C może pewnego dnia zostać wykorzystana do walki z rakiem okrężnicy i odbytnicy

Naukowcy odkryli, że codzienne picie kawy – nawet bezkofeinowej kawy – może zmniejszać ryzyko raka jelita grubego.

Like this post? Please share to your friends: