Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Cysty: przyczyny, typy i leczenie

Cysty są zamkniętymi kapsułkami lub podobnymi do worka strukturami, zazwyczaj wypełnionymi płynnym, półstałym lub gazowym materiałem, bardzo podobnym do blistra. W tym artykule opiszemy różne typy.

Torbiele występują w tkankach i mogą wpływać na dowolną część ciała. Różnią się wielkością od mikroskopijnych do rozmiarów niektórych piłek drużynowych. Bardzo duże cysty mogą wypierać narządy wewnętrzne.

W anatomii torbiel może również odnosić się do każdej normalnej torby lub worka w ciele, na przykład do pęcherza. W tym artykule torbiel odnosi się do nienormalnego worka lub kieszeni w ciele, który zawiera ciekłe, gazowe lub półstałe substancje.

Torbiel nie jest normalną częścią tkanki, w której się znajduje. Ma oddzielną membranę i jest oddzielony od pobliskiej tkanki – zewnętrzna (torebkowa) część cysty nazywana jest ścianą torbieli. Jeśli worek jest wypełniony ropą, nie jest to torbiel; to jest ropień.

Szybkie fakty na temat cyst

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących cyst. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Torbiele są zazwyczaj niezłośliwe i mają budowę podobną do worka, która może zawierać płyn, ropę lub gaz.
 • Cysty są częste i mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele.
 • Cysty są często spowodowane przez zakażenie, zatkanie gruczołów łojowych lub wokół kolczyków.
 • Cysty rzadko powodują ból, chyba że pękną, staną się zakażone lub stan zapalny.
 • Torbiele piersi są często bolesne i mogą być zauważalne podczas badania piersi.

Co powoduje cysty?

Cyst na nadgarstku

Najczęstsze przyczyny torbieli to:

 • guzy
 • warunki genetyczne
 • infekcje
 • błąd w narządzie rozwijającego się zarodka
 • defekt w komórkach
 • przewlekłe stany zapalne
 • zatkania przewodów w ciele, które powodują gromadzenie się płynów
 • pasożyt
 • uraz, który niszczy statek

Łagodne i złośliwe torbiele

Większość cyst jest łagodna i są spowodowane blokadami w naturalnych systemach drenażu organizmu. Jednak niektóre torbiele mogą być nowotworami, które tworzą się wewnątrz nowotworów – mogą być potencjalnie złośliwe. Przykłady obejmują keratocysty i torbiele skóry właściwej.

Objawy torbieli

Objawy i objawy różnią się ogromnie w zależności od typu cysty. W wielu przypadkach dana osoba zdaje sobie sprawę z nieprawidłowego guza, szczególnie w przypadkach torbieli skóry lub kiedy torbiel znajduje się tuż pod skórą. Osoba może zauważyć torbiel w piersiach, gdy bada je dotykając ich. Torbiele piersi są często bolesne.

Niektóre torbiele w mózgu mogą powodować bóle głowy, a także inne objawy.

Wiele wewnętrznych torbieli, takich jak te w nerkach lub wątrobie, może nie mieć żadnych objawów i pozostać niezauważonymi, dopóki nie wykryje ich obrazowanie (skan MRI, tomografia komputerowa lub USG).

Rodzaje cyst

Niektóre z najczęstszych rodzajów cyst są wymienione poniżej:

Torbiele trądzikowe

Torbielowaty lub nodulocystyczny trądzik jest ciężkim typem trądziku, w którym pory w skórze zostają zablokowane, co prowadzi do infekcji i stanu zapalnego. Możesz przeczytać wszystko o torbieli cewki w naszym drugim artykule: Co to jest torbiel cystic?

Torbiele pajęczynówki

Membrana pajęczynówki pokrywa mózg. Podczas rozwoju płodu, błonę pajęczynową podwaja się lub pęka, tworząc nienormalną kieszeń płynu mózgowo-rdzeniowego. W niektórych przypadkach lekarze muszą spuścić torbiel. Torbiele pajęczynówki mogą wpływać na noworodki.

Torbiele Bakera

Torbiele Bakera są również nazywane cystami podkolanowymi. Osoba z torbiel Bakera często doświadcza wybrzuszenia i uczucie ucisku za kolanem. Ból pogłębia się podczas rozciągania kolana lub podczas aktywności fizycznej. Torbiele Bakera są zwykle powodowane przez problem ze stawem kolanowym, taki jak zapalenie stawów lub łza chrząstki.

Torbiele Bartholina

Mogą one wystąpić, jeśli kanały gruczołów Bartholina (znajdujące się wewnątrz pochwy) zostaną zablokowane. Kobiety mogą przechodzić zabiegi chirurgiczne i / lub być przepisywane antybiotykom.

Torbiele piersi

Torbiele piersi są często bolesne i zwykle wymagają osuszenia. Niektóre badania wykazały, że torbiele piersi mogą wskazywać na zwiększone ryzyko raka piersi.

Torbiele gradacyjne

Bardzo małe gruczoły powieki (gruczoły Meiboma) tworzą smar, który wychodzi z maleńkich otworów na krawędziach powiek. Cysty mogą tworzyć się, jeśli przewody są zablokowane.

Cysty koloidowe

Są to cysty zawierające galaretowaty materiał w mózgu. W większości przypadków zalecanym leczeniem jest chirurgiczne usunięcie torbieli.

Cierpliwe torbiele

Są to torbiele otaczające koronę nieuszkodzonego zęba.

Torbiele Dermoid

Torbielowate to rodzaj torbieli, które obejmują skórę dojrzałą, mieszki włosowe, gruczoły potowe, kępki długich włosów, a także tkanki tłuszczowej, kości, chrząstki i tkanki tarczycy.

Cysty najądrzy

Są to cysty (spermatocele), które tworzą się w naczyniach przyczepionych do jąder. Szacuje się, że ten rodzaj torbieli dotyka 20-40% amerykańskich samców i zazwyczaj nie upośledza płodności ani nie wymaga leczenia. Jeśli powoduje dyskomfort, lekarz może zasugerować operację.

Torbiele Ganglion

Możesz przeczytać więcej na ten temat w naszym dedykowanym artykule: Co to jest torbiel kręgosłupa?

Torbiele hydratowe

Stosunkowo mały tasiemca tworzy cysty w płucach lub wątrobie. Leczenie obejmuje zabiegi chirurgiczne i leczenie.

Cysty jajnika

Większość torbieli jajnika jest łagodna. Niektóre mogą stać się tak duże, że kobieta wygląda na ciężarną. Torbiele jajników o długości 5 centymetrów (cm) lub mniejszej są powszechne w okresie reprodukcyjnym kobiety. U około 18 procent kobiet zostanie rozpoznana torbiel lub guz jajnika w pewnym okresie ich życia, a niewielki procent z nich zostanie zdiagnozowany z rakiem jajnika.

Torbiele trzustki

Większość torbieli trzustki nie jest uważanych za prawdziwe cysty. Są one określane jako torbiele rzekome, ponieważ nie zawierają typu komórek znalezionych w prawdziwych cystach. Mogą one obejmować komórki normalnie występujące w innych narządach, takich jak żołądek lub jelita.

Periapiczne torbiele

Są one również znane jako cysty korzeniowe. Są najczęstszymi odontogenicznymi (związanymi z powstawaniem i rozwojem zębów) torbielami i są zwykle spowodowane zapaleniem miazgi, śmiercią miazgi lub próchnicą.

Cysty Pilara

Są one również znane jako torbiele trichilemiczne. Są torbielami wypełnionymi płynem, które tworzą się z mieszków włosowych i są najczęściej spotykane w skórze głowy.

Torbiele pilonidalne

Te cysty tworzą się w skórze w pobliżu kości ogonowej (dolnej części pleców) i czasami mogą zawierać wrastające włosy. Ten rodzaj torbieli może rosnąć w gronach, które czasami tworzą dziurę lub wgłębienie w skórze.

Cysty nerkowe (nerki)

W nerkach może rozwinąć się kilka rodzajów cyst. Samotne cysty zawierają płyny i mogą czasami zawierać krew. Niektóre są obecne przy narodzinach; inne mogą być spowodowane blokadami rurowymi. Osoby z chorobami nerek mogą mieć cysty powstałe w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Torbiele gruczołu szyszynki

Są to łagodne cysty, które tworzą się w szyszynce w mózgu. Według zapisów z autopsji torbiel szyszynka jest dość powszechna.

Kaszaki

Skóra jest smarowana płynem łojowym, który może gromadzić się wewnątrz porów lub mieszków włosowych i tworzyć bryłę wypełnioną grubymi, tłustymi substancjami. Kaszaki najczęściej występują na skórze twarzy, pleców, skóry głowy i moszny.

Cysty Torłowa

Są one również znane jako torbiele okołokręgowe / okołoporodowe, a także cysty sutralne korzenia nerwu krzyżowego. Cysty znajdują się u podstawy kręgosłupa i są wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym.

Cysty w fałdach głosowych

Istnieją dwa typy torbieli fałdów głosowych – torbiele zatrzymujące śluz i torbiele naskórkowe. Cysty zagnieżdżone w głosie mogą wpływać na jakość mowy danej osoby, czasami powodując, że struny głosowe wytwarzają jednocześnie wiele tonów (diplofonia) lub chrypkę i oddechową mowę (dysfonia).

Zabiegi na cysty

Chirurdzy pracujący na pacjenta

Leczenie torbieli zależy od różnych czynników, w tym od rodzaju torbieli, jej miejsca, wielkości i stopnia dyskomfortu, jaki wywołuje.

Bardzo dużą torbiel, która powoduje objawy, można usunąć chirurgicznie. Czasami lekarze mogą zadecydować o spuszczeniu lub zassaniu torbieli przez włożenie igły lub cewnika do jamy. Jeśli torbiel nie jest łatwo dostępna, często wykonuje się drenaż lub aspirację za pomocą obrazowania radiologicznego, dzięki czemu lekarz może dokładnie kierować igłę / cewnik do obszaru docelowego.

Czasami lekarze badają aspirowaną ciecz pod mikroskopem, aby określić, czy obecne są komórki nowotworowe.

Jeśli lekarze podejrzewają, że torbiel może być nowotworowa, może zostać usunięty chirurgicznie lub mogą zamówić biopsję kapsułki (ściany torbieli).

Wiele torbieli powstaje w wyniku przewlekłego lub leżącego u podłoża schorzenia, tak jak w przypadku fibrocystycznej choroby sutka lub zespołu policystycznych jajników – w takich przypadkach głównym celem leczenia jest stan medyczny.

Like this post? Please share to your friends: