Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy szczepionka obniżająca stężenie cholesterolu może zastąpić statyny?

Codzienne stosowanie statyn w celu obniżenia poziomu cholesterolu może wkrótce stać się przeszłością. Nowe badanie ujawnia, w jaki sposób szczepionka skutecznie obniżyła „zły” cholesterol u myszy i zmniejszyła się miażdżyca, co jest zwężeniem tętnic spowodowanym nagromadzeniem płytki nazębnej.

strzykawkę i fiolkę

Szczepionka nazywa się AT04A i już weszła w ludzką próbę kliniczną, która ma przynieść wyniki do końca tego roku.

Jeśli szczepionka okaże się bezpieczna i skuteczna u ludzi, naukowcy twierdzą, że dawałoby ona długoterminową strategię terapeutyczną dla wysokiego cholesterolu; zamiast codziennie przyjmować statyny, pacjenci mogliby po prostu mieć wstrzyknięcie początkowe, a następnie roczną dawkę przypominającą.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) w Stanach Zjednoczonych około 73,5 miliona dorosłych ma wysoki cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości (LDL).

Cholesterol LDL jest często określany jako „zły” cholesterol; wysoki poziom LDL może prowadzić do miażdżycy. Jest to nagromadzenie złogów tłuszczu lub płytki nazębnej w tętnicach. Z biegiem czasu nagromadzenie się płytki nazębnej może powodować zwężenie tętnic, ograniczając przepływ krwi.

Szczepionka jest ukierunkowana na enzym PCSK9

Wysoki poziom cholesterolu LDL jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Statystyki pokazują, że osoby z wysokim cholesterolem LDL są około dwa razy bardziej narażone na rozwój chorób serca – wiodącej przyczyny zgonów w USA – niż te z niższym poziomem cholesterolu LDL.

Zmiany w stylu życia, takie jak przyjmowanie zdrowej diety i regularne ćwiczenia fizyczne, mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL, ale niektórzy pacjenci mogą również wymagać leczenia.

Statyny pozostają złotym standardem terapii obniżającej poziom cholesterolu. Ta klasa leków pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL poprzez hamowanie enzymu wytwarzającego cholesterol w wątrobie zwanego reduktazą HMG-CoA.

Podczas gdy statyny są skuteczne w obniżaniu poziomu cholesterolu, nie są obarczone ryzykiem, z efektami ubocznymi, takimi jak ból mięśni i uszkodzenie wątroby. Co więcej, należy codziennie przyjmować statyny, co jest trudne dla niektórych pacjentów.

W nowym badaniu – ostatnio opublikowanym w publikacji – dr Günther Staffler i wsp. Opisali rozwój szczepionki, która celuje i blokuje aktywność enzymu zwanego konwertaza Proprotein subtylizyna / keksina typu 9 (PCSK9).

Wytwarzany przez wątrobę PCSK9 wiąże się z receptorami cholesterolu LDL. To powstrzymuje te receptory przed oczyszczeniem cholesterolu LDL z krwi. Jako taki, blokowanie PCSK9 jest uważane za obiecującą strategię obniżania poziomu cholesterolu LDL.

Całkowity poziom cholesterolu u myszy zmniejszył się o połowę

Dr Staffler i zespół ujawniają, jak po wstrzyknięciu ich szczepionka AT04A wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko PCSK9 i powstrzymuje je przed działaniem. Zwiększa to aktywność receptora LDL, umożliwiając im usunięcie cholesterolu LDL z krwi.

Naukowcy przetestowali szczepionkę u myszy, które miały wysoki poziom cholesterolu LDL i miażdżycę tętnic, indukowaną przez spożywanie wysokotłuszczowej diety w stylu zachodnim.

Po wstrzyknięciu pod skórę gryzoni, zespół odkrył, że szczepionka AT04A doprowadziła do 53-procentowego zmniejszenia całkowitego stężenia cholesterolu, w porównaniu z nieszczepionymi myszami, jak również 64-procentowego zmniejszenia uszkodzenia naczyń krwionośnych związanego z miażdżycą.

Co więcej, szczepionka doprowadziła do 21 do 28 procent redukcji markerów biologicznych zapalenia naczyń krwionośnych.

Co ważne, naukowcy odkryli, że przeciwciała wytwarzane przez szczepionkę pozostawały wysokie i funkcjonalne przez cały 18-tygodniowy okres badania, co sugeruje, że ma długofalowe korzyści.

„Ponieważ stężenie przeciwciał utrzymywało się na wysokim poziomie po zakończeniu badania, można założyć, że po pewnym czasie nadal będą zmniejszać poziom cholesterolu, co daje efekt długotrwały, jak wykazano w poprzednich badaniach” – mówi dr Staffler .

Rozpoczęły się badania kliniczne u ludzi

Opierając się na sukcesie AT04A w badaniach na myszach, w fazie I badania klinicznego szczepionki rozpoczęto w 2015 r., W którym uczestniczyło 72 zdrowych osób dorosłych. Rozprawa ma się zakończyć do końca tego roku.

„Jeśli te odkrycia przekładają się z powodzeniem na ludzi, może to oznaczać, że ponieważ indukowane przeciwciała utrzymują się przez wiele miesięcy po szczepieniu, możemy opracować długotrwałą terapię, która po pierwszym szczepieniu wymaga jedynie rocznej dawki przypominającej” – mówi dr. Staffler.

„Rezultatem byłoby skuteczne i dogodniejsze leczenie pacjentów, a także większa podatność pacjenta”.

Dr Günther Staffler

Podczas gdy szczepionka AT04A okazuje się obiecująca, naukowcy podkreślają, że bardzo ważne jest określenie długoterminowego bezpieczeństwa tej strategii terapeutycznej.

„Zwłaszcza obniżenie całkowitego cholesterolu za pośrednictwem statyn i innych leków wiąże się ze wzrostem cukrzycy” – pisze prof. Ulrich Laufs z Uniwersytetu Saarland w Niemczech oraz prof. Brian Ference z University of Bristol w Wielka Brytania, w artykule wstępnym powiązanym z badaniem.

„Dlatego jednym z potencjalnych problemów związanych z bezpieczeństwem długotrwałego obniżania poziomu cholesterolu LDL za pomocą szczepionki skierowanej przeciwko PCSK9 jest potencjalnie zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy” – dodają. „W krótkim okresie wpływ statyn i inhibitorów PCSK9 na obniżenie poziomu cholesterolu LDL wydaje się znacznie przewyższać ryzyko wystąpienia cukrzycy”.

Dowiedz się, jak statyny mogą zwiększać ryzyko choroby Parkinsona.

Like this post? Please share to your friends: