Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest dermatitis neglecta?

Zapalenie skóry jest chorobą skóry spowodowaną niedostatecznym oczyszczeniem skóry. Może być mylony z reakcjami alergicznymi i innymi stanami skóry, ale znacznie lepiej reaguje na podstawową higienę niż inne problemy skórne.

Istnieje kilka różnych czynników ryzyka zapalenia skóry, a także niektóre proste opcje leczenia i zapobiegania.

Co to jest dermatitis neglecta?

Zapalenie skóry jest stanem zapalnym skóry, który powstaje, gdy ktoś zaniedbuje higienę osobistą.

Regularne kąpiele są niezbędne dla utrzymania skóry w czystości, a ciało zdrowe. Kąpiel i szorowanie skóry pomaga wyeliminować zarazki, oleje i martwe komórki skóry.

Brak kąpieli przez dłuższy czas może powodować zapalenie skóry. Zapalenie skóry jest rzadsze niż inne choroby skóry, które wywołują podobne objawy, dlatego często mylone są z tymi zaburzeniami.

Właściwa ocena objawów i czynników ryzyka może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu większości przypadków zaniedbania skóry.

Image credit: Syed Nurul Rasool Qadir, Amer Ejaz i Naeem Raza., (2008, 17 września)Zapalenie skóry. Zdjęcie: Indian Journal of DermatologyZapalenie skóry. Image credit: Indian Journal of DermatologyZapalenie skóry. Źródło: dr Piotr Brzeziński, dr n. MedZapalenie skóry. Obrazek: dr n. Med. Piotr BrzezińskiDermatosis neglecta Image credit: Dr. Ian McColl

Objawy zapalenia skóry

Skóra człowieka stale się odnawia, ponieważ martwe komórki skóry są usuwane z ciała, a nowe tworzą się. Jest to proces, który powtarza się raz w miesiącu.

Martwe komórki skóry są łatwo usuwane z ciała poprzez złuszczanie i podstawowe zasady higieny, takie jak mycie mydłem i wodą.

Jeśli dana osoba nie myje jednego lub więcej obszarów ciała, te martwe komórki skóry mogą gromadzić się w plamach skóry, które są często ciemne, łuszczące się i szorstkie.

Objawy mogą się pogarszać, im dłużej osoba nie myje się. Wtórne infekcje i inne stany skórne mogą powstać, jeśli łaty pozostaną nieleczone.

Płatki niezdrowej, łuszczącej się skóry są zbiorem różnych składników, w tym:

  • pot i wilgoć
  • olej wydzielany przez skórę, nazywany sebum
  • brud
  • zanieczyszczenia, takie jak dym lub opary
  • bakterie i inne zarazki
  • martwe komórki skóry

Przyczyny

Osoba na wózku inwalidzkim z obsadą nogi.

Zapalenie skóry spowodowane jest brakiem higieny osobistej, często w jednym obszarze ciała, który jest trudny do osiągnięcia lub bolesny do mycia.

Objawy mogą zająć kilka miesięcy. Plastry, które tworzą, zwane płytkami, mogą być woskowe, ciemne i lekko uniesione. Skóra może również wyglądać na zaczerwienioną, zapalną i podrażnioną.

Wysypka może pojawić się na skórze obok typowych łusek, a obszar może stać się bardzo wrażliwy.

Zapalenie skóry nie jest podobne do innych chorób skóry, chociaż może wyglądać podobnie do innych postaci zapalenia skóry. Główną różnicą jest to, że zapalenie skóry często jest łatwo leczone z odpowiednią higieną.

Czynniki ryzyka

Istnieje wiele czynników ryzyka związanych ze słabą pielęgnacją skóry, które mogą prowadzić do niedotlenienia skóry.

Ludzie, którzy należą do następujących kategorii, mogą częściej doświadczać zapalenia skóry niż inni.

Uraz i operacja

Objawy mogą pośrednio wpływać na niedawną traumę lub operację. Na przykład osoba z uszkodzonymi rękami może mieć trudności z dotarciem do niektórych części pleców. Może to zagrozić niedosłyszalnym obszarom zapalenia skóry.

Wiek

Wiek i stany związane z wiekiem również mogą wpływać na objawy. Wiele osób traci ruchomość w ciele, gdy się starzeją. To czasami prowadzi do pewnych obszarów, które nie są myte lub do całkowitego braku samoopieki.

Liczba urazów, zabiegów i operacji może również wzrosnąć wraz z wiekiem, co może być kolejnym powodem pojawienia się objawów niedotlenienia skóry.

Niepełnosprawność fizyczna i warunki zdrowia psychicznego

Długotrwałe inwalidztwo i niektóre schorzenia psychiczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia objawów zaniedbania skóry, niezależnie od wieku.

Każdy, kto ma fizyczny lub psychiczny stan zdrowia, który utrudnia dotarcie do niektórych obszarów ciała lub regularnie myje, jest bardziej narażony na objawy zapalenia skóry.

Wrażliwa skóra

Niektóre przypadki zaniedbania skóry są spowodowane, gdy dana osoba ma wrażliwą skórę. Jeśli drażnią się podczas mycia tych wrażliwych obszarów, mogą je pominąć, co powoduje, że zapalenie skóry jest bardziej prawdopodobne.

Diagnoza

Diagnozowanie zapalenia skóry może być trudne, ponieważ może być mylone z innymi stanami skóry. Lekarz może skierować osobę do dermatologa, który specjalizuje się w chorobach skóry, aby uzyskać diagnozę.

Dermatolog często będzie zadawał pytania dotyczące historii medycznej i higieny osobistej. Pytania te pomogą wykluczyć inne schorzenia skóry i dermatologa, aby upewnić się, że są one rozpoznawalne.

Jeśli nie mają pewności, dermatolog może pobrać próbkę skóry, aby wykonać analizę laboratoryjną.

Leczenie

Osoba myjąca ręce w zlewie.

Leczenie zapalenia skóry może się różnić, ale zwykle jest proste i nieskomplikowane.

Proste przypadki zaniedbania zapalenia skóry bez powikłań można leczyć regularnym myciem dotkniętych obszarów za pomocą delikatnego mydła i myjki.

Osoba, która zacznie myć obszar, może zauważyć natychmiastowe rezultaty, ponieważ martwe komórki skóry i inne odpady są zeskrobywane z ciała.

Regularne mycie przez kilka tygodni lub miesięcy potraktuje wiele przypadków zapalenia skóry. Niektóre płytki, które pojawiają się w tym stanie, można leczyć chusteczkami alkoholowymi lub innymi chusteczkami antybakteryjnymi.

Przypadki ciężkiego zapalenia skóry mogą wymagać stosowania miejscowego leku w celu przełamania twardych plam skórnych i łusek. Te zabiegi to zazwyczaj kwas salicylowy lub kwas glikolowy, które można kupić bez recepty w niskich stężeniach.

Jeśli te składniki nie działają, lekarze mogą przepisać mocniejsze stężenia lub różne związki w celu rozbicia łuski i leczenia choroby.

Zapobieganie

Zapobieganie zapaleniu skóry jest często tak proste, jak regularne czyszczenie skóry. Złuszczanie zdrowej skóry za pomocą suchej szczoteczki lub luffy może również pomóc w usuwaniu martwych komórek skóry i pozostawieniu powierzchni odmłodzonej.

Codzienne kąpiele lub prysznice zapobiegają gromadzeniu się brudu, sebum i bakterii na skórze. Przyjmowanie więcej niż jednego prysznica każdego dnia może również być konieczne w cieplejszych miesiącach lub po wykonaniu wymagającej fizycznie pracy lub ćwiczeń.

Zapalenie skóry może pojawić się po zabiegu chirurgicznym, jeśli czyjejś samoobsługa jest trudna. Pomocne może być rozważenie zatrudnienia opiekuna lub poproszenie ukochanej osoby o pomoc w tym czasie.

Opiekun może być również pomocny dla osób starszych lub niepełnosprawnych, które mają problemy z praniem w wystarczającym stopniu.

Skóra wrażliwa może nie reagować dobrze na niektóre substancje chemiczne i substancje zapachowe występujące w wielu myjących i mydłach w organizmie. Czynnik ten może powodować objawy niedotlenienia skóry lub może pogorszyć istniejące. Bezzapachowe, hypoalergiczne mydła mogą pomóc osobom o wrażliwej skórze w zapobieganiu objawom zapalnym dermatitis.

Perspektywy

Zapalenie skóry może być mylone z innymi zaburzeniami skóry, dlatego zaleca się dermatologowi wykonanie rozległego badania skóry danej osoby.

Jeśli zostanie ona prawidłowo zdiagnozowana, wiele przypadków zapalenia skóry znika po regularnym myciu całego ciała. W zależności od powagi sprawy może upłynąć kilka tygodni lub kilka miesięcy.

Bolesne plamy na skórze, które pękają, krwawią lub wydzielają mogą być oznaką dodatkowej infekcji. Objawy te należy zgłaszać do lekarza lub dermatologa w celu dalszego leczenia.

Przy właściwej diagnozie i starannym leczeniu, w większości przypadków zapalenie skóry jest dobre.

Like this post? Please share to your friends: