Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy oczyszczanie wątroby działa? Dowody i ryzyko

Oczyszczanie wątroby obiecuję oczyścić organizm z toksyn i zanieczyszczeń, ale są one kontrowersyjne, ponieważ istnieje niewiele nauk, które potwierdzają ich stosowanie.

Produkty, które twierdzą, że oczyszczają wątrobę, mogą nawet być niebezpieczne, a amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ich nie reguluje.

W tym artykule przyjrzymy się, jak oczyszczają wątrobę i jak istnieją dowody na ich poparcie.

Co to jest płukanie wątroby?

Kobieta siedzi przy stole w fitness odzież sportowa, z ciężarami hantle na stole, z oczyszczania soku i wody cytrynowej.

Wątroba jest naturalnym detoksyfikatorem organizmu, który oczyszcza organizm z toksyn i produkuje żółć, aby wspierać zdrowe trawienie. Zdrowa wątroba może detoksyfikować prawie wszystko, co osoba napotyka. Wątroba znajduje się po prawej stronie ciała, tuż pod klatką piersiową,

Gdy wątroba jest chora, organizm nie może tak skutecznie odfiltrować substancji toksycznych. Może to powodować wiele różnych objawów, w tym:

 • swędzenie
 • żółta skórka żółtkowa
 • obrzęk
 • problemy naczyń krwionośnych
 • kamienie żółciowe
 • zmęczenie
 • nudności
 • biegunka

Różni specjaliści od zdrowia, firmy z branży suplementów i strony medyczne twierdzą, że wątroba gromadzi toksyny podczas procesu filtrowania.

Upierają się, że z czasem te toksyny mogą powodować szereg niespecyficznych objawów, a nawet mogą powodować poważne choroby lub zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Istnieje niewiele dowodów na poparcie tego.

Z biegiem czasu jednak narażenie na chemikalia może uszkodzić wątrobę. Na przykład, picie alkoholu jest dobrze znanym sposobem na zepsucie funkcji wątroby w czasie.

W większości przypadków detoksykacja wątroby obejmuje jedną lub więcej z następujących czynności:

 • przyjmowanie suplementów zaprojektowanych do wypłukiwania toksyn z wątroby
 • jedzenie diety przyjaznej dla wątroby
 • unikanie niektórych pokarmów
 • chodzenie po szybkim soku
 • oczyszczanie jelita grubego i jelita za pomocą lewatywy

Podczas gdy niewydolność wątroby jest poważnym problemem zdrowotnym, nie ma dowodów na to, że niebezpieczne toksyny gromadzą się w innych zdrowych wątrobach bez szczególnego narażenia na duże ilości tych chemikaliów.

Główni lekarze twierdzą, że wątroba nie potrzebuje detoksykacji i że może to być nawet niebezpieczne.

Czyszczenie wątroby: fakt czy fikcja?

Lekarz wyjaśniający chorobę wątroby pacjentowi za pomocą modelu anatomicznego.

Zdrowa wątroba naturalnie oczyszcza się. Niezdrowa wątroba nie poprawi się po oczyszczeniu wątroby. Osoba z chorobą wątroby wymaga odpowiedniego leczenia i może wymagać zmiany stylu życia lub diety.

Niektóre dowody sugerują, że suplementy, takie jak oset mleczny, mogą poprawić zdrowie wątroby. Jednak nie ma dowodów na to, że suplementy te usuwają wątrobę lub że mogą wyleczyć jakąkolwiek chorobę wątroby.

Oczyszczanie wątroby również stwarza pewne zagrożenia dla zdrowia:

 • Diety oczyszczające wątrobę mogą nie zapewniać zrównoważonego odżywiania: Dieta oczyszczająca wątrobę może nie zawierać wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje dana osoba. Z biegiem czasu może to prowadzić do niedoborów lub niedożywienia, szczególnie u dzieci, kobiet w ciąży oraz osób chorych na cukrzycę i inne schorzenia.
 • Wrzody mogą być niebezpieczne: lewatywy mogą powodować zagrażające życiu uszkodzenia jelit, jeśli nie są podawane prawidłowo.
 • Oczyszczanie wątroby nie może zastąpić leczenia: gdy osoba stosuje oczyszczanie wątroby w miejsce leczenia medycznego, poważne problemy medyczne mogą pozostać nieleczone.

Czy oczyszczanie wątroby może pomóc Ci schudnąć?

Niektóre płukania wątroby obiecują pomóc w utracie wagi poprzez poprawę metabolizmu osoby. Zwolennicy uważają, że płukanie wątroby toksynami może poprawić metabolizm, ale nie ma dowodów na poparcie tego twierdzenia.

W rzeczywistości bardzo niskokaloryczne diety mogą spowolnić metabolizm organizmu. Dzieje się tak dlatego, że organizm dostosowuje się do niskiego spożycia składników odżywczych, pochłaniając składniki odżywcze wolniej.

Niektóre diety, które twierdzą, że poprawiają zdrowie wątroby wymagają od ludzi spożywania kilku kalorii przez kilka dni. Może to spowodować tymczasową utratę wagi.

Znaczna część utraty wagi to jednak masa wody, która powróci, gdy osoba zacznie normalnie jeść.

Żywność przyjazna dla wątroby

Kobieta zakupy w sklepie spożywczym patrzeje owoc i warzywo w produkt spożywczy sekci.

Chociaż nie ma możliwości oczyszczenia wątroby za pomocą jakiejkolwiek określonej żywności lub kombinacji pokarmów, lekarze mogą zalecić zmiany w diecie osobom z chorobą wątroby.

Dla większości ludzi unikanie bardzo tłustych pokarmów i alkoholu może zmniejszyć ryzyko chorób wątroby.

Lekarze mogą oferować zalecenia żywieniowe osobom z konkretnymi chorobami wątroby:

 • Choroba przewodu żółciowego: Podczas gotowania należy stosować substytuty tłuszczu i olej z ziaren, ponieważ organizm potrzebuje mniej żółci, aby je rozłożyć.
 • Marskość: Ogranicz spożycie soli. Może być również konieczne zmniejszenie spożycia białka, ale tylko pod nadzorem lekarza.
 • Tłusta choroba wątroby: jedz żywność o wysokiej zawartości błonnika i unikaj produktów o wysokiej zawartości kalorii.
 • Hemochromatoza: Unikaj pokarmów bogatych w żelazo i suplementów żelaza. Nie jedz surowych skorupiaków.
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu C: Unikaj pokarmów bogatych w żelazo i suplementów żelaza. Zmniejsz spożycie soli.
 • Choroba Wilsona: Ograniczaj pokarmy bogate w miedź, takie jak grzyby, czekolada i orzechy.

Ludzie ze zdrową wątrobą nie muszą przyjmować określonych diet. Po prostu jedzenie zrównoważonej, pełnej żywności, zróżnicowanej diety i ograniczenie spożycia alkoholu pomoże zachować zdrowie wątroby.

Inne sposoby na poprawę zdrowia wątroby

Niektóre proste strategie, które mogą zmniejszyć ryzyko chorób wątroby i pomóc pozbyć się toksyn z wątroby to:

 • Ograniczanie spożycia alkoholu: Nadmierne spożycie alkoholu jest czynnikiem ryzyka chorób wątroby. Osoby uzależnione od alkoholu powinny rozważyć leczenie.
 • Unikanie zbędnych leków dostępnych bez recepty: Nigdy nie przekraczaj zalecanej dawki, szczególnie leków, takich jak acetaminofen, które mogą uszkodzić wątrobę. Nie mieszaj alkoholu z lekami sprzedawanymi bez recepty.
 • Wybór renomowanych salonów tatuażu i piercingu: Wybierz salon, który sterylizuje ich sprzęt. Niebezpieczne modyfikacje ciała mogą przenosić zapalenie wątroby typu C.
 • Zaszczepienie: Osoba powinna zostać zaszczepiona na zapalenie wątroby typu A i B i upewnić się, że przed podróżą za granicę otrzymają odpowiednie szczepienia.
 • Uprawianie bezpiecznego seksu: może zmniejszyć ryzyko przeniesienia chorób, które wpływają na wątrobę. Ludzie powinni również regularnie poddawać się testom na zakażenia przenoszone drogą płciową (STI).
 • Unikanie potencjalnie niebezpiecznych chemikaliów: Podczas malowania lub używania pestycydów zakładaj maskę i upewnij się, że obszar jest dobrze wentylowany.
 • Picie dużej ilości wody.
 • Płukanie owoców i warzyw: może to pomóc w wyeliminowaniu pestycydów.

Czy powinieneś spróbować oczyścić wątrobę?

Zdrowa wątroba ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ogólnego stanu zdrowia danej osoby, ale drogie czyszczenie czy diety nie są po prostu konieczne. W niektórych przypadkach mogą nawet być niebezpieczne.

Zdrowy styl życia, zbilansowana dieta i regularne konsultacje z lekarzem są o wiele bardziej wartościowe dla zdrowia wątroby niż jakakolwiek modowa dieta czy oczyszczanie.

Oczyszczanie wątroby nie oferuje żadnych udowodnionych korzyści. Aby chronić zdrowie wątroby, ludzie mogą przyjąć bardziej kompleksową, długoterminową strategię zdrowotną.

Like this post? Please share to your friends: